Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Koronavirüs Avrupa İlaç Ajansından Sinovac için ilk adım Türkiyede de kullanılıyor

Avrupa İlaç Ajansı'ndan Sinovac için ilk adım: Türkiye'de de kullanılıyor

Avrupa İlaç Ajansı, Türkiye'de de kullanılan Çin aşısının ön değerlendirme sürecini başlattı.

Haber Merkezi AA
Avrupa İlaç Ajansından Sinovac için ilk adım: Türkiyede de kullanılıyor
Arşiv

EMA'dan yapılan açıklamada, "İnaktif Kovid-19 Aşısı (Vero Cell)" için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlara dayanarak alındığı belirtildi. İlk sonuçlarda aşının Kovid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

  • Ajans, aşıyla ilgili veriler geldikçe değerlendirmesini sürdürecek. Aşının AB'de kullanım onayı amacıyla resmi başvuru için yeterli kanıt elde edilene kadar değerlendirme süreci devam edecek. Bu süreçte aşının etkinlik, güvenlik ve kalite konularında AB'nin standartlarına uyup uymadığı değerlendirilecek.

Bir milyar doz limiti geçildi
KORONAVİRÜS
Bir milyar doz limiti geçildi

Firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldı

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ancak EMA, ön değerlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında normalden çok daha kısa sürede karar alabiliyor. Daha önce onay verdiği aşıları da ön değerlendirme sürecinden geçiren EMA'nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar Curevac, Novavax, Sputnik V.

AB Komisyonu'ndan seyahat kararı: Üye ülkelerde onaylı aşıları yaptıranlara kısıtlama kaldırılsın
KORONAVİRÜS
AB Komisyonu'ndan seyahat kararı: Üye ülkelerde onaylı aşıları yaptıranlara kısıtlama kaldırılsın
  • Bunlara Çin'in Sinovac firmasının aşısı da eklenmiş oldu. Daha önce BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarına AB'de kullanım onayı verilmişti.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.