Koronavirüs DSÖ Omicronun 77 ülkede görüldüğünü açıkladı Daha önce görmediğimiz oranda yayılıyor

DSÖ Omicron'un 77 ülkede görüldüğünü açıkladı: Daha önce görmediğimiz oranda yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün Omicron varyantının 77 ülkede tespit edildiğini bildirdi. Ghebreyesus, "Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
DSÖ Omicronun 77 ülkede görüldüğünü açıkladı: Daha önce görmediğimiz oranda yayılıyor
(Arşiv)

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınının son durumuna yönelik basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus konuşmasında, "77 ülke şu anda Omicron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki Omicron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor" dedi.

"HAFİFE ALINMAMALI"

İnsanların Omicron'u hafife almasından endişe duyduğunu belirten Ghebreyesus, Omicron'un hafife alınmaması gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, "Omicron daha az ciddi hastalığa neden olsa bile çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha zor duruma sokabilir" ifadelerini kullandı.

Pfizer’dan Omicron varyantı açıklaması: Koronavirüs hapı işe yarıyor mu?
KORONAVİRÜS
Pfizer’dan Omicron varyantı açıklaması: Koronavirüs hapı işe yarıyor mu?

Aşının ülkeleri krizden çıkmasını tek başına sağlamayacağını belirten Ghebreyesus, sosyal mesafenin, maske takmanın ve hijyenin önemine vurgu yaptı. Ülkeler arasında koronavirüs aşılama oranlarında hala büyük bir eşitsizlik olduğunu kaydeden Ghebreyesus, "41 ülke hala nüfuslarının yüzde 10'unu aşılamayı başaramadı, 98 ülke yüzde 40'a ulaşmadı. Aynı ülkedeki nüfus grupları arasında da önemli eşitsizlikler görüyoruz" dedi.

Koronavirüste yeni dönem: İğnesiz aşı denemeleri oyunun kuralını değiştiriyor
KORONAVİRÜS
Koronavirüste yeni dönem: İğnesiz aşı denemeleri oyunun kuralını değiştiriyor

Ghebreyesus, "Eğer eşitsizliği sonlandırırsak salgını sonlandırırız. Eğer eşitsizliğin devam etmesine izin verirsek salgının devam etmesine izin vermiş oluruz" diye konuştu.

Norveç yeniden kapanıyor: Restoran ve barlarda alkol satışı yasaklandı
KORONAVİRÜS
Norveç yeniden kapanıyor: Restoran ve barlarda alkol satışı yasaklandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.