Koronavirüs DSÖden korkutan açıklama Omicron Avrupanın yarısını vuracak

DSÖ'den korkutan açıklama: Omicron Avrupa’nın yarısını vuracak

Yılın ilk haftasında 7 milyondan fazla Omicron vakası tespit edilen Avrupa’da artış bu hafta iki kattan fazla. Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19’un Omicron varyantının daha önceki varyantlara göre daha hızlı yayıldığını ve Avrupa’nın yarısından fazlasına 6-8 haftada Omicron varyantı bulaşacağı uyarısı yaptı. Bu durumun ülkelerin sağlık sistemlerinde büyük baskı oluşturacağı belirtiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​DSÖden korkutan açıklama: Omicron Avrupa’nın yarısını vuracak
Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) artan koronavirüs vakaları ile ilgili yapılan açıklamada, “Önümüzdeki iki ay içerisinde Avrupalıların yüzde 50’sinden fazlası Omicron’a yakalanabilir” ifadeleri yer aldı.

D’nün Avrupa ofisi bölge müdürü Hans Kluge, düzenlediği basın toplantısında, “Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü, Avrupa’daki nüfusun (445 milyon) yüzde 50’sinden fazlasının önümüzdeki altı ila sekiz hafta içinde Omicron ile enfekte olacağını tahmin ediyor” dedi.

Avrupa sokakta: Aşı karşıtı eylemler artmaya devam ediyor
FOTOĞRAF 36
Title
Avrupa'da Omicron varyantıyla birlikte artış gösteren vaka sayıları, tedbirleri beraberinde getirdi.<br><br>
Title
Bir yandan salgına karşı teyakkuzda olunurken, diğer yandan da aşı karşıtı eylemler devam ediyor.<br><br>
Title
Hafta sonu Belçika, Fransa, Avusturya ve Çekya'da binlerce kişi tedbirleri protesto etmek için sokağa çıktı.<br><br>
Title
BELÇİKA<br><br>Belçika'da toplanan yaklaşık 5 bin kişi, Kuzey Tren İstasyonundan kentin merkezindeki 50. Yıl Parkına yürüdü.<br><br>Göstericiler, \"Zorunlu aşılama diktatörlüktür\", \"Aşılar işe yaramaz\", \"Devlet faşizmini durdurun\", \"Aşı sertifikası özel hayatın ihlalidir\", \"Çocuklarımız kobay değildir\", \"Zorunlu aşılamaya hayır\" yazılı pankartlar taşıdı.
Title
Belçika hükümeti, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarına 1 Nisan'dan itibaren aşı olmayı zorunlu hale getirmişti. Belçika'da restoran ve kafe gibi işletmelere girişlerde de Kovid-19 sertifikası gösterme zorunluluğu bulunuyor.<br><br>
Title
AVUSTURYA<br><br>Avusturya'nın başkenti Viyana'da 40 bini aşkın protestocunun katıldığı Kovid-19 tedbirleri karşıtı gösteride, aşırı sağcı gruplarla polis arasında arbede yaşandı.<br><br>Başkentin tarihi meydanlarından Heldenplatz'da toplanan binlerce Kovid-19 önlemleri karşıtı gösterici, \"Aşı zorunluluğuna ve kapanmaya hayır\", \"Önlemler kaldırılsın\", \"Erken seçim yazılı\" pankartlar taşıdı.
Title
Avusturya'da şubatta yürürlüğe girmesi beklenen aşı zorunluluğuna tepki gösteren protestocular, halihazırda uygulanan tedbirlerin de sonlandırılması talebinde bulundu.<br><br>Günlük vaka sayılarının 9 bine yaklaştığı Avusturya'da Omicron varyantındaki artış nedeniyle hükûmet yeni tedbirler almış, perşembe yapılan açıklamada, 11 Ocak'tan itibaren dışarıda da maske kullanma zorunluluğunun yürürlüğe gireceği duyurulmuştu.
Title
ÇEKYA<br><br>Çekya'da 60 yaş üstü ve bazı meslek gruplarına yönelik martta yürürlüğe girecek Kovid-19 aşı zorunluluğuna karşı başta başkent Prag olmak üzere ülke genelinde protesto gösterileri düzenlendi.
Title
Çekya'da 10 Aralık'ta resmi gazetede yayımlanan kararname ile 1 Mart 2022'den itibaren ülkede 60 yaşın üzerindeki vatandaşların yanı sıra polis, doktor, asker ve sağlık çalışanlarını kapsayan bir aşı zorunluluğu getirilmişti.<br><br>
Title
FRANSA<br><br>Fransa’da başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesine tepki gösteren aşı karşıtları sokağa indi.<br><br>Başkentteki göstericiler, Louvre Müzesi yakınında bulunan Anayasa Konseyi önünde bir araya gelerek, yeni yılın ilk protestosunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u istifaya davet etti.
Title
Fransa'da uzun süredir tartışmalara neden olan Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesine ilişkin yasa tasarısı, 6 Ocak’ta Ulusal Meclis’te yapılan ilk oylamada kabul edilmişti. Ulusal Meclis’in ardından Senato’ya sunulacak olan yasa tasarısının 15 Ocak'a kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.<br><br>
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Avrupa sokakta: Aşı karşıtı eylemler artmaya devam ediyor
Omicron varyantının Avrupa ülkelerinde vaka sayılarını artırmasıyla birlikte aşı karşıtlığı da devam ediyor. Son olarak Belçika, Fransa, Avusturya ve Çekya'da gösteriler düzenlendi.

YILIN İLK HAFTASINDA 7 MİLYONDAN FAZLA VAKA

Kluge, Avrupa’da 2022’nin ilk haftasında 7 milyondan fazla yeni koronavirüs vakası görüldüğünü ve iki haftalık bir süre içinde sayının iki katından fazla arttığını söyledi. DSÖ yöneticisi Tedros Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde Omicron varyantının daha hızlı yayıldığını ve Delta varyantına göre daha hafif semptomlar gösterdiğini belirterek, “Buna rağmen semptomlar hafif olarak kategorize edilmemeli” demişti.

Omicron Avrupa’da tsunami etkisi gösterdi: Vaka artışı yüzde 100’ü geçti
KORONAVİRÜS
Omicron Avrupa’da tsunami etkisi gösterdi: Vaka artışı yüzde 100’ü geçti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.