Koronavirüs DSÖden Sinovac aşı açıklaması Mart sonuna kadar onay verilecek

DSÖ'den Sinovac aşı açıklaması: Mart sonuna kadar onay verilecek

Çin'in Sinovac aşısının şu an değerlendirmelerin son aşamasında olduğunu belirten DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, aşısının acil kullanımına ilişkin onayı mart sonuna kadar verileceğini bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
DSÖden Sinovac aşı açıklaması: Mart sonuna kadar onay verilecek
Arşiv

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Kovid-19 salgınına ilişkin soruları cevapladı.

Harris, AA muhabirinin, DSÖ'nün Çin'in Sinovac Kovid-19 aşısının kullanımının onayın ne zaman vereceğine ilişkin sorusuna, "DSÖ aşı takip sistemine bakarsanız, Sinovac'ın süreç boyunca oldukça uzun bir yol kat ettiğini göreceksiniz. Sinovac aşısı şu an incelemelerin son aşamasında" yanıtını verdi.

  • Sözcü Harris, aşıya ilişkin son aşamada yanıtlanması gereken tüm soruların cevabını bulduğu takdirde DSÖ'nün çok kısa zamanda Sinovac aşısını da acil kullanım listesine ekleyeceğini belirtti.

Sinovac aşısının kullanıma onay verilmesi için tam bir tarih veremeyeceğini aktaran Harris, "Fakat mart sonuna kadar (bu kararı) bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Avrupa’da iki dünyada beşinciyiz
KORONAVİRÜS
Avrupa’da iki dünyada beşinciyiz

"AstraZeneca aşısının kullanılmaması için hiçbir neden yok"

Oxford Üniversitesinin AstraZeneca şirketi ile geliştirdiği aşının uygulanmasına ilişkin bir soruya ise Harris, "AstraZeneca, kullanılan diğer aşılar gibi mükemmel bir aşıdır. Kullanılmaması için hiçbir neden yok" dedi.

Harris, "Ölümlerle ilgili verileri inceledik. Bugüne kadar aşılamadan kaynaklandığı kanıtlanmış bir ölüm olmadı" bilgisini verdi.

Danimarka, Norveç, İzlanda, İtalya, Romanya ve son olarak da Bulgaristan'da AstraZeneca Kovid-19 aşısının uygulanması geçici olarak durdurulmuştu.

  • DSÖ, 10 Şubat'ta, Oxford-AstraZeneca'nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının, 65 yaş üstü kişiler de dahil olmak üzere, yetişkinlerde kullanılması tavsiyesinde bulunmuştu.

Örgüt, 31 Aralık'ta da Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Kovid-19 aşısının acil kullanımına onay vermişti.

Türkiye’ye güzel haber: Aşı yüzde 83,5 etkili
KORONAVİRÜS
Türkiye’ye güzel haber: Aşı yüzde 83,5 etkili

Yüzde 99,6 antikor oranı
KORONAVİRÜS
Yüzde 99,6 antikor oranı

Bakan Koca Sinovac aşısının Türkiye Faz 3 sonuçlarını açıkladı: Hastaneye yatışları yüzde 100 engelliyor
KORONAVİRÜS
Bakan Koca Sinovac aşısının Türkiye Faz 3 sonuçlarını açıkladı: Hastaneye yatışları yüzde 100 engelliyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.