Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Koronavirüs Dünya Sağlık Örgütünden Türkiyeye övgü Gereli tedbirler alındı, yaşlılar korundu

Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye'ye övgü: Gereli tedbirler alındı, yaşlılar korundu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'deki huzurevleri ile yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerindeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine ilişkin, "Türkiye, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarına gerekli tedbirleri aldırarak yaşlılarını Kovid-19'dan korudu" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Dünya Sağlık Örgütünden Türkiyeye övgü: Gereli tedbirler alındı, yaşlılar korundu
Arşiv

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Türkiye'de huzurevlerinde, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerindeki kovid-19 salgını kapsamında yapılan çalışmaları web sayfasında değerlendirdiği bildirildi. DSÖ'nün "Türkiye, huzurevlerindeki sağlık çalışanlarına gerekli tedbirleri aldırarak yaşlılarını Kovid-19'dan korudu" başlığı ile hazırladığı çalışmada, Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının tanımlanmasından yaklaşık iki hafta önce huzurevlerine yapılan ziyaretlerin sınırlandırıldığı ve altı hafta öncesinde de yaşlıları virüsten korumaya yönelik uygulama önlemleri başlatıldığı bilgileri yer aldı.

DSÖ'den Türkiye'ye övgü: Test kapasitesini üç katına çıkararak salgını önleme stratejisi takdire şayan
KORONAVİRÜS
DSÖ'den Türkiye'ye övgü: Test kapasitesini üç katına çıkararak salgını önleme stratejisi takdire şayan

Huzurevlerindeki koronavirüs tedbirlerinin süresi ikinci emre kadar uzatıldı
KORONAVİRÜS
Huzurevlerindeki koronavirüs tedbirlerinin süresi ikinci emre kadar uzatıldı
  • Çalışmada, Türkiye'de huzurevleri ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde alınan bu önlemler sayesinde virüsün bu kurumlarda yayılmasının sınırlandığı ifade edildi.

"Yaşlılara çok iyi baktılar"

Türkiye'deki huzurevi sakinleri ve personeliyle görüşen DSÖ, çalışmasında huzurevi personelinin 14 günlük vardiyalar halinde çalıştığını, düzenli olarak Kovid-19 testlerinin yapıldığını aktardı. DSÖ, huzurevi sakinlerinin ise salgının ülke ve dünya için kritik riskler taşıdığının farkında olduklarını, fakat kendilerine çok iyi bakıldığını dile getirdiklerini de çalışmasında yer verdi.

Belçika'da huzurevinde hediye dağıtan 'Noel Baba' en az 45 kişiye koronavirüs bulaştırdı
HAYAT
Belçika'da huzurevinde hediye dağıtan 'Noel Baba' en az 45 kişiye koronavirüs bulaştırdı

Hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili merak edilen tüm detaylar : Markete, fırına, bakkala gidilebilecek mi?
FOTOĞRAF 13
Title
Türkiye’de koronavirüs vaka ve ölüm sayıları artışa geçince, bir dizi yeni önlemler de beraberinde geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü gerçekleştirdiği Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, hafta içi saat 21.00 ile 05.00 sokağa çıkma kısıtlamasının yapılacağını duyurmuştu.
Title
Merakla beklenen tam gün kısıtlama için de hafta sonunu işaret eden Erdoğan, yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları cuma günleri saat 21.00'de başlayacak, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günleri saat 05.00'te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını aktarmıştı.
Title
Koronavirüsün hızlı bir şekilde yayılımını engellemek için alınan 56 saatlik kısıtlama kararına bu akşam 21.00 itibarıyla başlanıyor. Bu kararla birlikte yine merak edilen birçok soru gündeme geldi. Kimler bu yasaktan muaf olacak ve önemli ihtiyaçların nasıl ve hangi saat dilimleri arasında karşılanacak? Soru işaretlerine İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelge ile cevap verdi.
Title
Buna göre kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın veveya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.
Title
Genelgede, şu ifadelere yer verildi: Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.
Title
Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasaplara ve kuru yemişçilere gidip gelebilecektir.
Title
Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuru yemişçiler ve on-line sipariş firmaları evlereadrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın veveya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir).
Title
Vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesindeki fırına gidip gelebileceklerdir.
Title
Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır. Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecektir.”
Title
Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek suretiyle; yasaktan muaf olanlar ise şu şekilde sıralanıyor: TBMM üyeleri ve çalışanları, Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil), Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İlİlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler
Title
Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler, Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar, Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar, Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracatithalattransit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları, Ürün veveya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar,
Title
Title
Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri ve gönüllü çalışanları, 30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı genelgeyle oluşturulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar, Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları, Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar, Sebzemeyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar, Ekmek üretiminin yapıldığı fırın veveya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar, Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar
Hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili merak edilen tüm detaylar : Markete, fırına, bakkala gidilebilecek mi?
Koronavirüs salgınında son haftalarda artan vaka sayılarının ardından yeni önlemler hayata geçirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Kabine Toplantısı'nın ardından yeni tedbirleri açıklamış, İçişleri Bakanlığı ise koronavirüs önlemlerinin detaylarını içeren genelgeyi 81 ile göndermişti. Koronavirüsle mücadeleye yönelik alınan tedbirler kapsamında hafta için sokağa çıkma yasağı her gün 21.00'da başlayıp sonraki gün 05.00'da sona erecek. Hafta sonu yasağı ise cuma günü (bugün) 21.00'de başlayıp pazartesi sabahı 05.00'e kadar yürürlükte kalacak. Cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık kalacak, belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak. İşte hafta sonu uygulanacak yasakla ilgili tüm detaylar...


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.