Koronavirüs İngilterede köpekler koronayı koklayacak

İngiltere'de köpekler koronayı koklayacak

İngiltere'de köpeklerin, koku alma duyuları sayesinde semptomlar ortaya çıkmadan önce insanlarda koronavirüs tespit edip edemeyecekleri araştırılacak.

Haber Merkezi AA
Köpekler koronavirüsü koklayarak tespit edebilecek.
Köpekler koronavirüsü koklayarak tespit edebilecek.

İngiltere Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, özel olarak eğitilecek köpekler, virüsle ilgili yeni bir araştırmanın parçası olacak. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Durham Üniversitesi ve Tıbbi Teşhis Köpekleri adlı araştırma merkezinin iş birliği yapacağı çalışmaya, devlet de 500 bin sterlinlik fon sağlayacak.

İngiltere'de ilk kez halka maske takmaları tavsiye edildi
KORONAVİRÜS
İngiltere'de ilk kez halka maske takmaları tavsiye edildi
  • Çalışmada, kanser, sıtma ve parkinson gibi hastalıkları teşhis edebilen köpeklerin, semptom göstermeseler bile koku örneklerinden insanlarda koronavirüsü tespit edip edemeyeceği araştırılacak.

İlk etapta 6 köpek eğitilecek

Çalışmanın ilk aşamasında, koronavirüs taşıyan ve taşımayan kişilerden koku numuneleri toplanacak. Daha sonra 6 köpek, numunelerden virüsü tespit edebilmeleri için kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak. Başarılı olunması durumunda köpekler, salgınla mücadelede kullanılacak.

İngiltere’de yeni yüzde 100 doğruluk payı olan koronavirüs testi: Çok olumlu bir gelişme
KORONAVİRÜS
İngiltere’de yeni yüzde 100 doğruluk payı olan koronavirüs testi: Çok olumlu bir gelişme

Kovid köpekleri

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık Bakanı Yardımcısı James Bethell ise, çalışmanın virüsü tespit etmede hızlı sonuç almak açısından önemli olduğunu belirterek, "Kesinlik oranı önemli. Bu yüzden de bu deneme, bize 'Kovid köpekleri'nin virüsü güvenilir bir şekilde tespit edip edemeyeceğini ve yayılmasını durdurmada etkili olup olamayacağını söyleyecek." dedi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.