Koronavirüs Rus aşısı Türkiyede üretilecek Sputnik V yüzde 92 etkili

Rus aşısı Türkiye’de üretilecek: Sputnik V yüzde 92 etkili

Sağlık Bakanı Koca’nın devreye gireceğini açıkladığı Rus Sputnik V aşısı Türkiye’de üretilecek. Koronavirüse karşı yüzde 92 etkili olduğu açıklanan aşı, yerli Viscoran İlaç tarafından üretilecek. Viscoran İlaç Başkanı Öztürk Oran, “Çalışmalarımız çok başarılı bir şekilde devam ediyor” dedi. Sputnik V, 3 milyardan fazla nüfusa sahip 61 ülkede tescilli.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Rus aşısı Türkiye’de üretilecek: Sputnik V yüzde 92 etkili
Fotoğraf: Arşiv

Rusya’nın Kovid-19 aşısı Sputnik V Türkiye’de üretilecek. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve Viscoran İlaç, Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaştı. Viscoran İlaç’tan yapılan açıklamada, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ve Viscoran İlaç’ın, Kovid-19 salgınına karşı dünyada ilk tescil edilmiş aşı olan Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için iş birliği yapmaya karar verdiği belirtildi.

ORTAKLIK KURACAK

  • Şirketin, Sputnik V aşısının yerelleştirilmesi için gerekli çalışmaları yürüttüğü ve gelecek aylarda ülkedeki çeşitli tesislerde üretime başlamayı hedeflediği aktarılan açıklamada, “Viscoran İlaç, RDIF ile olan sözleşmesinin bir parçası olarak, sektöründe lider diğer yerel ilaç üreticileri ile ortaklık tesis etme konusuna destek sağlamaktadır. Teknoloji transferi şu anda CinnaGen İlaç şirketi ile sonuçlandırma aşamasındayken, genel kapasitenin artırılması için diğer iki üretim tesisi ile görüşmeler halen sürmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin 26 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayılarında düşüş sürüyor
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 26 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayılarında düşüş sürüyor

ETKİNLİĞİ YÜZDE 97,6

Açıklamada, Sputnik V’nin, toplamda 3 milyardan fazla nüfusa sahip 61 ülkede tescil edildiği bildirildi. 5 Aralık 2020 ila 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da aşının her iki dozu ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen koronavirüs enfeksiyon oranına ilişkin verilerin analizine göre, aşının yüzde 97,6 etkinlik gösterdiği belirtildi.

TEDARİK KOLAYLAŞIR

  • Açıklamada görüşlerine yer verilen Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Üst Yöneticisi Kirill Dmitriev, Viscoran İlaç ile yapılan anlaşmanın, üretim kapasitelerini artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağladığını belirtti. Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran da “Üretim sözleşmeleri, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularına ek olarak, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile iş birliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

DAHA UZUN BAĞIŞIKLIK

Sputnik V aşısının avantajlarına ilişkin de açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Sputnik V aşısı, soğuk algınlığına neden olan ve binlerce yıldır var olan kanıtlanmış ve kapsamlı şekilde incelenmiş insan adenoviral vektörleri platformuna dayanmaktadır. Sputnik V, aşılama sürecinde iki doz için iki farklı vektör kullanır ve böylece her iki doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık sağlar. 20 yıldan uzun süredir yapılan 250’den fazla klinik çalışma ile adenoviral aşıların güvenliği ve etkinliğinin yanısıra bunların uzun vadeli olumsuz etkilerinin olmadığı kanıtlanmıştır. Sputnik V’nin neden olduğu ciddi bir alerji yoktur. Sputnik V’nin, +2+8C olan saklama sıcaklığı, ek bir soğuk zincir altyapısına yatırım yapmaya gerek kalmadan, geleneksel bir buzdolabında saklanabileceği anlamına gelir. Doz başına 10 dolardan düşük olan fiyatı, Sputnik V’yi dünya çapında uygun fiyatlı bir hale getirmektedir.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.