Koronavirüs Trump ile Dünya Sağlık Örgütü arasından gerilim tırmanıyor Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız, virüsü siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz

Trump ile Dünya Sağlık Örgütü arasından gerilim tırmanıyor: Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız, virüsü siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlendiği basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütüne olan eleştirilerine devam etti. Başkan Trump, "Çin ile ilişkilerine baktığım da DSÖ'nün virüsü siyasileştirmekten bahsettiğine inanmıyorum. Bize ceset torbalarından bahsediyorlar. DSÖ bize doğru analizleri yapsaydı insanlarımıza daha bir hizmet verirdik." dedi. DSÖ'nün birçok konuda salgını yanlış ele aldı ve küçümsedi diyen Trump, DSÖ’ye verdiğimiz fonları gözden geçiriyoruz diyerek tehdidini yeniledi.

Haber Merkezi AA
Donald Trump
Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'ın kendisine yönelik eleştirilerini, "Bize ceset torbalarından bahsediyorlar. DSÖ bize doğru analizleri yapsaydı, insanlarımıza daha bir hizmet verirdik." şeklinde yanıtladı.

Trump, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu.

Yahudilerin bayramını kutladı

ABD'de bu hafta Yahudilerin Hamursuz Bayramı, Hristiyanların da Paskalya'yı kutlayacağını anımsatan Trump, "Bu zamanı, dua ve tefekkür ederek, Tanrı ile kişisel ilişkimize odaklanarak değerlendirebiliriz." dedi.

Trump, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a da desteğini bir kez daha dile getirdi.

Büyük bir açılışla ülkemizi eski haline döndürmek iyi olur

Virüsle mücadelede iyi iş çıkardıklarını ifade eden Trump, birçok insanın düşündüğünden daha erken hayatın normale dönebileceğini kaydetti.

Trump, vaka ve ölüm sayıları düşüşe geçtiği zaman ülkenin eski haline dönmesinin de "güvenli" olduğunu savunarak "Ülkeyi safhalar halinde de yeniden açabiliriz. Virüsten daha az etkilenen bölgelerden başlarız. Ama büyük bir açılışla ülkemizin tamamını ya da büyük bir kısmını yeniden eski haline döndürmek iyi olur." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ'ye yüklenmeyi sürdürdü

Fotoğraf: Arşiv

DSÖ'ye Kovid-19 salgını konusunda bugün de yüklenmeyi sürdüren Trump, örgütün salgının başlarında yaptığı "Virüs insandan insana bulaşmıyor" ve "Çin'e seyahat kısıtlamasına gerek yok" şeklindeki açıklamalarını anımsattı.

DSÖ salgını yanlış ele aldı

Trump, "DSÖ, birçok konuda salgını yanlış ele aldı. Salgın tehdidini küçümsediler. Bu iyi bir şey değil." görüşünü paylaştı. ABD'nin DSÖ'ye sağladığı fonlara da dikkati çeken Trump, şöyle konuştu:

Çin'den 10 kat fazla verdik

"DSÖ'ye her yıl yüzlerce milyon dolar veriyoruz. Geçen yıl biz 452 milyon dolar verirken, Çin sadece 42 milyon dolar verdi. Önceki yıl biz 500 milyon dolar verirken, Çin 40 milyondan daha az verdi. Daha önceki yıllara baktığınızda da tablo aynı. DSÖ'nün önceliği herkese eşit davranmak olmalı ama görünen o değil. Bu konuda bir soruşturma yapıp, kararımızı vereceğiz." dedi.

ABD'de metrelerce uzunluktaki işsizlik maaşı kuyruğu havadan görüntülendi
OYNAT 00:55
ABD'de metrelerce uzunluktaki işsizlik maaşı kuyruğu havadan görüntülendi
ABD'nin Florida eyaletinde işsizlik ödeneği için başvuru sırasında izdiham yaşandı. İnternetten başvuruda teknik sorunlar yaşanınca, yüzlerce kişi elden başvurmak için merkeze akın etti. Metrelerce kuyruğun oluştuğu alanda sosyal mesafe kuralına uyulmadı.


DSÖ Genel Direktörü: Virüsü siyasete alet etmeyin

Trump, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'un "Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız, virüsü siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz." açıklamalarına da yanıt verdi.

Trump: Bize ceset torbalarından bahsediyorlar

Donald Trump

ABD Başkanı Trump, "Çin ile ilişkilerine baktığım da DSÖ'nün virüsü siyasileştirmekten bahsettiğine inanmıyorum. Bize ceset torbalarından bahsediyorlar. DSÖ bize doğru analizleri yapsaydı insanlarımıza daha bir hizmet verirdik." eleştirisinde bulundu.

50 binden fazla ABD vatandaşı, ülkesine getirildi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da toplantıda Bakanlığının yaptığı son çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 29 Ocak’tan bu yana 90’dan fazla ülkeden, 50 binden fazla ABD vatandaşını ülkeye getirdiklerini aktaran Pompeo, yurtdışında hala binlerce ABD vatandaşının olduğunu ve geri dönmek için kendilerine ulaştığını bildirdi.

Pompeo, yurtdışındaki vatandaşların tahliyesi sırasında herhangi bir ABD’li yetkilinin virüs kaptığına dair ellerinde bilgi olmadığına işaret ederek "Bazı ülkelerdeki temsilciliklerimizde çalışan 3 yerel çalışan virüs nedeniyle yaşamını yitirdi, hiçbiri ABD vatandaşı değildi." dedi.

DSÖ’ye verdiğimiz fonları gözden geçiriyoruz

ABD’nin DSÖ'ye sağladığı fonlar konusunda da Pompeo, "DSÖ’ye verdiğimiz fonları gözden geçiriyoruz. DSÖ üzerine düşen görevi yerine getiremedi." değerlendirmesinde bulundu.

Şu an intikam alma zamanı değil

Mike Pompeo
  • Pompeo, şu anda DSÖ’de değişiklikler yapmanın zamanı olmadığını vurgulayarak "İlerleyen zamanlarda geriye dönüp DSÖ’nün virüs performansını değerlendirmek için vaktimiz olacak." dedi.
  • Ülkelere virüs ile ilgili ellerindeki verileri ve bilgileri şeffaflık çerçevesinde açıklama çağrısı yapan Pompeo, "Çin'e gelince, şu an intikam alma zamanı değil. Açık ve şeffaf olma zamanı. Çin de dahil her ülke verilerini paylaşmalı." diye konuştu.

ABD'de önümüzdeki 2 hafta çok zor geçecek,100 ila 200 bin kişinin ölebilir
DÜNYA
ABD'de önümüzdeki 2 hafta çok zor geçecek,100 ila 200 bin kişinin ölebilir
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.