Koronavirüs Trumpın kullandığı Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili iddia Kalp hastalıklarını arttırıyor

Trump'ın kullandığı Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili iddia: Kalp hastalıklarını arttırıyor

ABD Başkanı Trump’ın yeni tip koronavirüsten korunmak için kullanmaya başladığını açıkladığı "Hidroksiklorokin" isimli ilacın kalp hastalığı riskini artırdığı bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Trumpın kullandığı Hidroksiklorokin ilacı ile ilgili iddia: Kalp hastalıklarını arttırıyor
ABD Başkanı Donald Trump.

Tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada, sıtma ilacı Hidroksiklorokin'in tek başına veya antibiyotikle kullanımının Kovid-19 hastalarında fayda sağlamadığının görüldüğü kaydedildi.

  • Hidroksiklorokin ve klorokin uygulanan 15 bin Kovid-19 hastası ile uygulanmayan 81 bin hastanın kayıtlarının incelendiği araştırmada, ilacın hastalarda muhtemel kalp ritmi bozukluğuna yol açtığı belirtildi.

Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar söz konusu ilacın klinik deneyler dışında kullanılmaması tavsiyesinde bulundu.

Trump, Kovid-19'a karşı Hidroksiklorokin kullandığını açıklamıştı

Başkan Trump, geçen hafta Kovid-19 virüsüne karşı Hidroksiklorokin kullandığını belirterek, bunun Fransa ve İtalya gibi ülkelerde de kullanıldığını savunmuş ve "Ben bu ilacın ek bir koruma sağladığına inanıyorum ama tabii kullanmak için doktorunuza danışın" ifadesini kullanmıştı.

  • Hidroksiklorokin, ilk kez Trump'ın mart ayında Kovid-19 tedavisinde "oyun değiştiren" bir ilaç olduğunu ifade etmesiyle gündeme gelmiş, akabinde söz konusu ilacın fiyatı yükselirken kullanımının arttığı kaydedilmişti.

Trump'ın açıklamalarını eleştiren tıp otoriteleri ise Hidroksiklorokin'in Kovid-19 tedavisinde kesin başarı sağladığı sonucuna varılmaması gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Öte yandan, klinik deneyler sonucu şimdiye kadar sadece ABD'li ilaç firması Gilead Sciences tarafından üretilen "Remdesivir" adlı antiviral ilacın, Kovid-19 hastalarının tedavi sürecini 15 günden 11 güne düşürdüğü yönünde fayda sağladığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Trump: Koronavirüs ile mücadele için sıtma ilacı kullanıyorum
KORONAVİRÜS
ABD Başkanı Trump: Koronavirüs ile mücadele için sıtma ilacı kullanıyorum

ABD'yi cehalet bitirecek: Trump'ın önerdiği ilaçlar kullanılıyor
KORONAVİRÜS
ABD'yi cehalet bitirecek: Trump'ın önerdiği ilaçlar kullanılıyor

Trump'ın koronavirüs tedavisi için tavsiye ettiği ilacı içen adam hayatını kaybetti
KORONAVİRÜS
Trump'ın koronavirüs tedavisi için tavsiye ettiği ilacı içen adam hayatını kaybetti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.