Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Koronavirüs BioNTech kurucusu Uğur Şahin açıkladı Aşının yeni bir versiyonu geliştiriliyor

BioNTech kurucusu Uğur Şahin açıkladı: Aşının yeni bir versiyonu geliştiriliyor

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li ilaç devi Pfizer ile ortaklaşa geliştirilen Kovid-19 aşısının 2 ila 8 santigrat derecelik buzdolaplarında 6 aya kadar saklanabilen farklı bir versiyonu üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Haber Merkezi İHA
Uğur Şahin açıkladı: Aşının yeni bir versiyonu geliştiriliyor
Prof. Dr. Uğur Şahin

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ABD’li ilaç devi Pfizer ile geliştirdiği aşıyla dünyaya umut olan BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, İngiliz Financial Times gazetesinin online düzenlediği panelde açıklamalarda bulundu.

Şahin, koronavirüse karşı geliştirilen aşının 2 ila 8 santigrat derecelik buzdolaplarında 6 aya kadar saklanabilen farklı bir versiyonu üzerinde çalıştıklarını duyurarak, "İlk formülasyonumuzun eksi 80 derecede depolanması ve gönderilmesi gerekiyordu. Şu anda henüz onaylanmamış bir formülasyonumuz var, bu da 2 ila 8 derece sıcaklıkta 6 süreyle saklanabiliyor" ifadelerini kullandı.

BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin'den Hindistan varyantına dair önemli açıklama: Etkili olacağından eminim
KORONAVİRÜS
BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin'den Hindistan varyantına dair önemli açıklama: Etkili olacağından eminim

Şahin, yeni versiyonun kullanım onayı için başvuruda bulunacaklarını kaydetti.

Aşı hedefi yükseliyor

Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı üretim kapasitesine de değinerek daha önce 2021 yılı için belirlenen 2.5 milyar dozluk hedefi geçebileceklerinin sinyalini verdi.

Şahin, "Ekiplerimiz, aşının üretimini arttırarak harika bir iş çıkardı ve şu an 3 milyar doza doğru ilerliyoruz. Çok fazla teknik sorunla karşılaşmadığımız ve teslimat takvimimize uyduğumuz için mutluyuz" şeklinde konuştu.

BionTech aşısının mucidi Uğur Şahin: Yaz aylarında karantinalar kalkacak
KORONAVİRÜS
BionTech aşısının mucidi Uğur Şahin: Yaz aylarında karantinalar kalkacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.