ÖZGÜN

Son dakika taşeron haberleri: Taşeronda son durum ve 12 madde açıklaması

Son dakika taşeron gelişmelerine göre taşeron işçilere kadro geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre 4C statüsünde olanlar 4B kadrosuna alınacak. Taşeron işçiler için bir son dakika açıklaması da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’ndan geldi.

Haber Merkezi Diğer

Son zamanların en çok tartışılan konularından biri olan taşeron işçi konusunda son dakika gelişmeleri yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan taşeron işçilerle ilgili olarak 12 madde bulunduğunu dile getirdi ve 4C statüsünde çalışanların 4B statüsüne alınacağının da müjdesini verdi. Konuyla ilgili olarak Bakan Julide Sarıeroğlu da açıklamalar da bulundu.

İŞTE CUMHURBAŞKANI'NIN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım'ın bu açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'nda taşeron işçilerle ilgili flaş bir açıklama yaptı. İşte Erdoğan'ın taşeron işçiler açıklaması:

"Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren taşeron olarak bilinen alt işveren işçileriyle ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz, belediyelerde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz. Bu arada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor. Nasıl? Böylece hepsi işçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde belediye personeli olacaklar. Hayırlı olsun diyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşeron müjdesi
Tvnet

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taşeron müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu.


BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: TAŞERON İŞÇİLERLE İLGİLİ 12 MADDELİK DÜZENLEME

Başbakan Binali Yıldırım, Kore ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Taşeron düzenlemesine ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Taşeron olarak çalışanların kadroya, kamuya kadroya alınması, sürekli çalışan hale getirilmesi yönünde Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığımızın yaptıkları çalışmalar tamamlandı ve bu konudaki düzenleme son şeklini aldı. Esas itibarıyla bu statüde çalışan yüz binleri ifade edeceğimiz kişilerin kamuda işçi statüsünde süresiz sözleşmeli olarak çalışmasını öngören bir düzenleme gerçekleşecek. Bununla ilgili detaylar 12 maddeden oluşuyor, detayları Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız bu hafta içerisinde ilgili taraflarla paylaşmış olacak. Muhtemelen grup toplantımızda da Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuya değinebilir" diye konuştu.

Taşeron düzenlemesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron düzenlemesinin 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir çalışma olduğunu belirterek, "Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak." dedi.

Sarıeroğlu, Mecliste gazetecilerin taşeron düzenlemesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Uzun süren çalışmalar sonucunda toplam 900 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir karar alındığını ifade eden Sarıeroğlu, "Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz. Belediye ve il özel idarelerindeki taşeronlarla ilgili de aradan firmaları kaldırıyoruz ve belediye iştiraklerinde, belediye iktisadi teşekküllerinde daimi istihdamlarını sağlıyoruz." diye konuştu.

Sarıeroğlu, 4C statüsünde çalışan 25 bin kişinin de 4B statüsüne geçiş talebinin bulunduğunu, buna dönük çalışmaların olumlu sonuçlandığını anlattı.

Mevsimlik geçici işçilerin yıllardır var olan taleplerinin de bu çalışmada dikkate alındığının altını çizen Sarıeroğlu, "5 ay 29 gün çalışan bu kardeşlerimizin de çalışma sürelerini en fazla limit olan 4 aya kadar uzatma imkanı getirdik. Toplam 900 bin işçi kardeşimizi ilgilendiren önemli bir çalışma bu. Planımız çalışmanın Genel Kurulda kabulü sonrasında 3 ay içerisinde kadroya geçişleri tamamlamak." açıklamasında bulundu.

- "Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız"

Bir gazetecinin "2018'in ilk müjdesi diyebilir miyiz?" sorusuna Sarıeroğlu, o şekilde söz verdiklerini söyledi.

Taşeron çalışmasının geniş kapsamda değerlendirilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine destek olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Başbakanımız da çalışmalarda koordinasyon anlamında bizlerle birlikteydi. Maliye Bakanlığının bürokratlarıyla birlikte uzun süredir gece gündüz çalışıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın sendikal örgütlülüğünü koruyacağız. Bu bağlamda çalışma barışı açısından bir sıkıntı çıkmaması açısından bu süreci sendikal örgütlülük ve toplu sözleşme süreciyle sürdürmüş olacağız. Aracı firmalarla var olan sözleşmeleri feshedeceğiz. Onlarla ilgili de birkaç düzenlememiz olacak."

- "Hiçbir zaman topu başka tarafa atmadık"

"İşçi ve işverenden asgari ücret konusunda fedakarlık bekliyoruz." sözü ile neyi kastettiğinin sorulması üzerine Sarıeroğlu, o konuşmasının başından sonuna kadar dinlenmesi gerektiğini aktardı.

Tüm kesimlerin hak ve hukukunun korunması adına ne kadar hassas bir dil kullandığının o konuşmasından anlaşılacağını belirten Jülide Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"O söz Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı içerisinde, oradaki temsilcilere yönelik söylenmiş bir şeydir. Komisyon çalışmaları tek kesimin vermiş olduğu bir karar değil. Hep birlikte karar vereceğiz. Bu üçlü mekanizmalardaki komisyonların çalışma usulü herkesin bir adım atmasından geçer. Toplu sözleşmenin de ruhu budur. Ülkemiz çok sayıda badire atlattı, çok sıkıntılardan geçti. Biz hiçbir zaman topu başka tarafa atmadık. Üzerimize düşen sorumluluğu yaptık. Herkesin hakkını hukukunu korumak, daha ileriye çalışmaları götürmek benim sorumluluğum. Haksız bir durum oldu ama herkesin canı sağ olsun. Uzun süredir beklenen taşeron çalışmasının da tüm emekçilerimize hayırlı olsun diyorum. İnşallah yüzlerini güldürmüşüzdür."

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.