Tarih İpekçi suikastinin 40ıncı yılı

İpekçi suikastinin 40'ıncı yılı

Türk basın tarihinin en önemli isimlerinden biri olan gazeteci-yazar Abdi İpekçi, ölümünün 40'ıncı yılında anılıyor.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Abdi İpekçi için her yıl ailesi, sevenleri ve meslektaşlarınca, defnedildiği Zincirlikuyu Mezarlığındaki mezarı başında tören düzenleniyor.
Abdi İpekçi için her yıl ailesi, sevenleri ve meslektaşlarınca, defnedildiği Zincirlikuyu Mezarlığındaki mezarı başında tören düzenleniyor.

Nişantaşı''ndaki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı ile hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Abdi İpekçi, ölümünün 40’ıncı yılında anılıyor.

1 Şubat 1979 günü, bekleyen eşi Sibel İpekçi, evinin yakınlarında duyduğu silah seslerinin olduğu tarafa baktığında, insanların etrafında toplandığı arabanın Abdi İpekçi'ye ait olduğunu anladı.

  • Direksiyon başındayken uğradığı saldırı sonucu kurşunlardan birinin, cebindeki kalemi parçalayarak kalbine saplanmasına yol açan İpekçi'nin kullandığı araç, kontrolden çıkarak elektrik direğine çarpıp durabildi. Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırılan İpekçi, 50 yaşındayken hayatını kaybetti.

Tetiği çeken isim Ağca

Suikastın ardından tetiği çeken isim olarak belirlenen Mehmet Ali Ağca, 11 Temmuz 1979'da yakalandı. Bütün Türkiye, "Ne sağcıyım, ne solcuyum. Tek başına teröristim" diye konuşan Ağca'yı tek televizyon kanalı olan TRT’den izledi. Hakkında açılan davada 11 Ekim 1979'da yargılanmaya başlanan Ağca, konulduğu Maltepe Askeri Cezaevi'nden 23 Kasım 1979'da kaçırıldı.

Mehmet Ali Ağca
İpekçi, öldürüldüğü gün, 1 Şubat 1979'da Ankara'da dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit'le görüşmüştü.

İpekçi ve Ecevit çifti.

Abdi İpekçi Suikastı, Türkiye’yi “12 Eylül darbesine götüren” en sarsıcı kilometre taşlarından birisiydi.

Suikast ihtimali ile dinleniyordu

Abdi İpekçi'nin ölümünden önce yaptığı bütün telefon konuşmaları özel hayatına ilişkin konuşmalar dahil, devlet tarafından dinlendi

Dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş''in önüne getirilen dosyada bütün bu konuşmalara ilişkin tutanaklar yer alıyordu. Güneş, dosyayı getiren Emniyet Müdürü Kozakçıoğlu''ndan özel hayata ilişkin konuşmalardan İpekçi ailesinin haberdar edilmemesi ricasında bulundu.

İpekçi'nin konuşmaları titizlikle takip edildi, dinlendi ama suikastı önlenemedi.

  • Abdi İpekçi kimdir?
  • İstanbul'da 9 Ağustos 1929'da doğan Abdi İpekçi, 1948 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra bir süre hukuk fakültesine devam etti.
  • Gazetecilik mesleğine olan sevgisi nedeniyle ısrarını kıramayan amcası, onu aile yakını olan Vatan gazetesinin sahibi Ahmet Emin Yalman'ın yanına verdi.
  • Burada 15 gün çalışan İpekçi, Yalman'ın "Bundan gazeteci olmaz" denilerek göndermesi üzerine pes etmeyerek 20 yaşındayken Yeni Sabah gazetesinde işe başladı.
  • Bundan sonra Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres'te muhabirlik, sayfa sekreterliği ve yazı işleri müdürlüğü yapan İpekçi, Kore'de yedek subay olarak yaptığı vatani görevinden döndükten hemen sonra, 1 Ekim 1954 tarihinde 25 yaşındayken Milliyet'in başına geçti.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.