Teknoloji BlueKeep tehdidi yamaya rağmen devam ediyor

BlueKeep tehdidi yamaya rağmen devam ediyor

Microsoft'un, Windows XP dahil olmak üzere tüm eski Windows sürümleri için yayınladığı yama, görünüşe göre BlueKeep tehdidini tamamen yok edemedi!

Haber Merkezi Diğer
Dünyanın en popüler işletim sistemi Windows.
Dünyanın en popüler işletim sistemi Windows.

Eğer bilgisayarınızda eski Windows sürümlerini kullanıyorsanız, büyük bir güvenlik riski altında olabilirsiniz. Neredeyse bir milyon eski Windows cihazının, BlueKeep adı verilen bir güvenlik açığını taşıyor olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkarıldı. Microsoft ise bu güvenlik açığını gidermek için halihazırda bir güvenlik yaması yayınlamış durumda.

CVE-2019-0708 kod adıyla da bilinen güvenlik açığı, Windows Uzak Masaüstü Hizmetleri'ni (RDS) etkilemekteydi ve Microsoft bu sorunu Mayıs 2019 güncellemesi ile gidermişti.

"Büyük bir arka kapı" olarak nitelendirilen BlueKeep güvenlik hatası, geçtiğimiz yıllarda çok ses getiren WannaCry fidye yazılımının 2017'de EternalBlue açığından faydalanma yoluna benzer şekilde yayılması için diğer zararlı yazılımlar tarafından kullanılabiliyor.

Chip'in haberine göre bir bilgisayar korsanı, Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) aracılığıyla özel olarak oluşturulan istekler göndererek istedikleri kodu açığa sahip bir bilgisayarda yürütmek ve bir kullanıcının makinesini bilgisi olmadan kontrol altına almak için bu açıktan yararlanabiliyor.

Araştırmacılar, BlueKeep açığının ne tür sorunlara yol açabileceğini görmek için çeşitli yöntemler geliştirdi ancak güvenlik sebebiyle bunların hiçbiri açıklanmadı. Araştırmacıların açıklamalarına göre bu kusurdan yararlanan saldırıların meydana gelmesi an meselesi ve bu durumun getirdiği risk oldukça büyük, zira endüstriyel ve tıbbi alanlarda bu açığa sahip cihazlar da risk altında.

REKLAM

Errata Security'den Robert Graham, bir Masscan port tarayıcısı ve rdpscan'ın değiştirilmiş bir versiyonunu kullanarak bir internet taraması yaptı. Graham, bu aramanın sonucunda BlueKeep saldırılarına karşı, yamanın yayınlanmış olmasına rağmen halen savunmasız görünen 923.000'den fazla cihaz bulduğunu belirtiyor.

Graham ayrıca 1.4 milyondan fazla makinenin BlueKeep'e karşı koruma sağlayan güvenlik yamalarına sahip olduğunu ve 1.2 milyon adet cihazın da NLA veya Credential Security Support Provider protokolünü kullandıkları için BlueKeep'ten korunduğunun altını çizdi.

Kısacası her ne kadar yamam yayınlanmış olsa da, bu yamayı yüklemeyen ve halen tehdit altında bulunan çok sayıda cihaz var. Cihazlarınızı BlueKeep güvenlik hatasından korumak için, her hangi bir nedenden ötürü en son Microsoft güvenlik yamasını yükleyemiyorsanız, endişe etmeyin. Opatch, güvenlik açığı bulunan sistemlere kullanıcılar tarafından kolayca uygulanabilecek bir micropatch sürümünü yayımladı.

Tarih belli oldu

Tarih belli oldu

Yeni askerlik sisteminde yeni gelişme.
Erbakanın karşısındaydılarİmamoğlunun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
Bir acı haber daha

Bir acı haber daha

Trabzon'daki selde hayatını kaybeden sayısı 7'ye yükseldi.
PKK sığınağında bulundu

PKK sığınağında bulundu

​Milli Savunma Bakanlığı, bu fotoğraflarla duyurdu.
1453'te zulüm değil<br>gönül fethi başladı

1453'te zulüm değil
gönül fethi başladı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe'de konuştu.
Oteldeki görüşmeden<br>CHP de habersiz

Oteldeki görüşmeden
CHP de habersiz

CHP'nin adayı ile moderatörün gizli görüşmenin detayları.
Tunceli'de operasyon

Tunceli'de operasyon

Hava destekli operasyonda 3 terörist öldürüldü.
Kuvvetle destekliyoruz

Kuvvetle destekliyoruz

BM'nin Kaşıkçı raporuna Türkiye'den ilk yorum.
İstenen zam<br>oranı belli oldu

İstenen zam
oranı belli oldu

​200 bin kamu işçisini yakından ilgilendiriyor.
Yeşil sahada<br>FETÖ izleri

Yeşil sahada
FETÖ izleri

​Örgütün futbolcular ve hakemler üzerindeki etkisi sürüyor mu?

BM'nin Cemal Kaşıkçı cinayeti raporu açıklandı.
Uluslararası<br>sularda ele geçirildi

Uluslararası
sularda ele geçirildi

Narkotik ekipleri, Cezayir açıklarında operasyon düzenledi.
46 dakika görüşmüşler

46 dakika görüşmüşler

​İmamoğlu ve Küçükkaya'nın otel buluşmasının detayları.
Karış karış arıyor

Karış karış arıyor

Yüzde 41 artışla 9 bin 342 kilometrekareye çıktı.
Kadın yazara ağza alınmayacak küfür

Kadın yazara ağza alınmayacak küfür

​Kılıçdaroğlu'nun evinde saklandığı başkanın kardeşinden soru soran yazara tehdit ve küfürler.
35 ile yeni uyarı

35 ile yeni uyarı

​Meteoroloji son hava durumu tahminlerini açıkladı.
500 milyon dolarlık destek geliyor

500 milyon dolarlık destek geliyor

​Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan güzel haberi verdi.
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.
Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde
Gündem

Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından neredeyse 3 yıl, 17-25 Aralık’ın üzerinden ise yaklaşık 6 yıl geçti. Aradan geçen bunca süreye rağmen halen güne FETÖ operasyonlarıyla uyanıyor, son derece kritik kurumlardan çıkmaya devam eden örgüt mensuplarının gözaltına alınma haberlerini izliyoruz. Yaptığı haberlerle bu sürece damga vuran gazeteci Toygun Atilla, işi bir adım daha öteye taşıdı ve 'FETÖ ile mücadelenin tarihe not düşülmüş en önemli eserlerinden birini' kaleme aldı. Atilla ile kısa sürede 4. baskısı yapılan kitabını konuştuk. FETÖ ile mücadeledeki garabetlerden örgütün yeniden 'darbe girişimi' ihtimaline, FETÖ'nün halen en güçlü olduğu kurumdan, MİT'teki FETÖ'cülerin şuan hangi görevlerde bulunduğuna kadar birbirinden farklı konuları konuştuk…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.