|

Mavi Balina'nın yazılımcısı yakalandı

2015 yılında Rusya'da ortaya çıkan ve dünya genelinde 130 genci intihara sürükleyerek ölümüne neden olan Mavi Balina oyununun yazılımcısı Nikita Nearonov yakalandı. Oyunun kurucusu olan Philipp Budeikin geçtiğimiz yıl yakalanmış ve 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yeni Şafak
15:53 - 21/06/2018 الخميس
Güncelleme: 15:59 - 21/06/2018 الخميس
Diğer
Nikita Nearonov
Nikita Nearonov

Oyunun kurucusu Philipp Budeikin (22), geçen yıl 16 çocuğun intiharına yol açmaktan yargılanmış ve 3 yıl hapis cezası almıştı. Budeikin hapisteyken oyunun, kullanıcıları intihara yönlendirmeyi sürdürdüğü ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre mesajların arkasındaki ismin bir başka yönetici olan Iya Sidorov'un tutuklanmasına rağmen mesajlar kesilmeyince polis, talimatları gönderen 22 yaşındaki yazılımcı Nikita Nearonov'u yakaladı.

Nearonov'un 10 çocuğun intiharında rol oynadığı ve 40 kişilik bir grupla da oyun üzerine toplantılar yaptığı öğrenildi. Oldukça zeki bir genç olduğuna dikkat çeken polis, Nearonov'un iyi bir aileden geldiğini ve Moskova'da finansal uzman olarak hayli yüksek maaşlı bir işi olduğunu kaydetti. Yine polise göre Nearonov, Whatsapp veya Facebook'un aksine Rus sosyal medya platformu VK ve Telegram'ı çocuklara ulaşmak için kullandı.

Mavi Balina oyunu nedir?

'Blue Whale' yani 'Mavi Balina' adlı oyunu Rusya'da bir psikoloji öğrencisi geliştirdi. Oyun ilk olarak, oynayanlardan birinin 2015'te intihar etmesiyle gündeme geldi. Sonra da hiç gündemden düşmedi. Oyun nedeniyle Kasım 2015'ten Nisan 2016'ya kadar sadece Rusya'da 130 çocuk intihar etti. Türkiye'de de bu oyun yüzünden ölümler yaşandı.

Mavi Balina oyununun kurucusu yakalandı

'Mavi Balina' oyunu tam 50 gün sürüyor. Oyunu oynayanlar, kendilerine gönderilen talimatları sırayla yerine getiriyor. Son görev de intihar oluyor. Oyun, tarayıcı tabanlı olmadığı için denetlenemiyor.

#Mavi Balina
#Oyun
#yazılımcı
٪d سنوات قبل