Teknoloji Video konferans uygulamalarında basit önlemlerle siber saldırıları engelleme

Video konferans uygulamalarında basit önlemlerle siber saldırıları engelleme

Bilişim Grubu Başkanı ve siber güvenlik uzmanı Şenol Vatansever: "Zoom uygulamasının 'Gizlilik Politikası’na onay vererek, cihazımız, ağımız ve internet bağlantımız hakkında teknik bilgiler, IP adresi, MAC (fiziksel) adres, diğer cihaz kimliği (UDID), cihaz türü, işletim sistemi ile istemci sürümü, kamera türü, mikrofon veya hoparlör, bağlantı türü, yaklaşık konum, Zoom'un nasıl kullanıldığına dair ilgili bilgiler, toplantı süresi, e-posta adresi, kullanıcının adı, katılım ve ayrılma zamanları, toplantı adı, tarihi ve saati, sohbet durumu gibi çeşitli kişisel verileri iletiyoruz" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi AA
Video konferans uygulamalarında siber önlemler şart.
Video konferans uygulamalarında siber önlemler şart.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünyada kullanımı gittikçe artan online video konferans uygulamaları hakkında veri gizliliği ve bilgi güvenliğini ihlal ettiği iddialarının ortaya atılması, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğinin korunması konusunda alınabilecek önlemleri gündeme getirdi.

Bilgisayar korsanlarının, Zoom aracılığıyla yapılan toplantıları hacklemelerinin ardından çok sayıda kurum ve kuruluşun evden çalışma sırasında kullandığı çevrim içi programlar hakkında şüpheleri arttırırken uzmanlarca yapılan çeşitli uyarılarla kullanıcıların bilgi güvenliğinin arttırılması hedefleniyor.

Bilişim Grubu Başkanı ve siber güvenlik uzmanı Şenol Vatansever, yaptığı açıklamada, dünya genelinde etkin olan koronavirüs salgını ile beraber yaşam ve çalışma biçimlerinde değişiklikler yaşandığını söyledi.

Salgının alarm seviyesi düşene kadar evde zaman geçirme süresinin arttığını, yaşamdaki bu değişimin beklenenden daha önce ve hızlı gerçekleştiğini belirten Vatansever, "Yaşadığımız her yeni günde artık bu değişime ayak uydurabilen ve ayak uyduramayan ülkeler ile işletmeler arasındaki uçurumlar daha da derinleşecek. Dijital dönüşüm her alanda olduğu gibi teknoloji ve e-devlet uygulamalarında da etkisini gösterecek." diye konuştu.

Vatansever, dünyadaki mesleklerin yaklaşık yüzde 60'ının önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde yok olacağının öngörüldüğünü, bu sürenin koronavirüsün hayatlara ansızın girmesi ve domino etkisiyle 8-10 yıla kadar çekilebileceğini kaydetti.

Zoom'a talep arttı.

Zoom kullanıcı sayısını yüzde 67 artırdı

Gelecek mesleklere uygun insan kaynağı oluşturulmadığı takdirde geniş kitlelere yayılmış işsizlik ve sosyal patlamalarla karşılaşılabileceğine dikkati çeken Vatansever, şöyle devam etti:

"Koronavirüs ile beraber milyarlarca insanın eve kapanması, video konferans uygulamalarına olan talebi olağanüstü düzeyde artırdı. Evden çalışma, görüntülü iş ve ekip toplantıları ve uzaktan eğitim için kullanılan bulut tabanlı uygulamalar arasında yer alan Zoom, son iki aydaki günlük aktif kullanıcı sayısını yüzde 67 artırarak en çok tercih edilenlerden biri haline geldi. Serbest çalışanlardan büyük holdinglere, öğrencilerden öğretmenlere; sağlık çalışanlarından devletlerin en üst kademedekilerine kadar görüntülü görüşme, çevrim içi toplantı, konferans, ders, sohbet ve mobil iş birliği yapmak isteyen herkesçe kullanır hale geldi. Geçen yıl halka arz edilerek ABD Borsası Nasdaq Endeksi’nde işlem görmeye başlayan şirketin geçen yılki gelirleri yüzde 88 arttı."

Kişisel verilerin gizliliği sıkıntıya giriyor

Vatansever, Zoom ile ilgili olarak daha önce ortaya atılan bazı iddialarda bu firmanın Çin bağlantısı ve yapılan görüşmelerin Pekin merkezli takip edilebildiğinin yer aldığını bildirdi.

İHA
Video-konferans kullanırken güvenlik tedbirlerini elden bırakmamak gerekiyor.

Sosyal paylaşım platformları ile mobil uygulamaların, cihazlara kurulum aşamasından itibaren kullanıcılardan ihtiyaçlarının olmadığı birçok erişim izni istediğinin, bu kapsamdaki kullanıcı verilerini topladığının herkesçe bilindiğini dile getiren Vatansever, "Zoom uygulamasının 'Gizlilik Politikası’na onay vererek, cihazımız, ağımız ve internet bağlantımız hakkında teknik bilgiler, IP adresi, MAC (fiziksel) adres, diğer cihaz kimliği (UDID), cihaz türü, işletim sistemi ile istemci sürümü, kamera türü, mikrofon veya hoparlör, bağlantı türü, yaklaşık konum, Zoom'un nasıl kullanıldığına dair ilgili bilgiler, toplantı süresi, e-posta adresi, kullanıcının adı, katılım ve ayrılma zamanları, toplantı adı, tarihi ve saati, sohbet durumu gibi çeşitli kişisel verileri iletiyoruz. Video konferans kontrolünün kullanıcılarda olduğunu ve toplantı kayıtlarını Zoom’un bulut sunucularında veya kullanıcıların kendi depolama birimlerinde tutabileceği belirtiliyor. Artan kaygılar, Zoom toplantısını başlatan yönetici kullanıcısının yüzü bulan diğer kullanıcıların bilgi güvenliğini elinde bulundurmasından kaynaklanıyor." değerlendirmesini yaptı.

Vatansever, yönetici kullanıcıların aktivitelerinin dışarıdan rahatlıkla izlenebileceğini, yöneticilerin ise her bir kullanıcının işletim sistemini, IP adresini, konum verisini ve sohbet bilgisini görebileceğini belirtti.

Kameralara izinsiz erişim tehlikesi

Uygulamanın eriştiği kameralarla ilgili güvenlik açığı sebebiyle Zoom'un geçen yıl çok zor günler geçirdiğini, açık sebebiyle kullanıcıların izni olmadan kameralarının etkinleştirilebildiğini aktaran Vatansever, firmanın daha sonra kullanıcılarından özür dileyerek, bu açığın giderildiğini duyurduğunu ifade etti.

Vatansever, veri güvenliğine ilişkin tartışmaların söz konusu uygulamanın "IOS" sürümünün içerisinde Facebook kodları bulunması, Facebook'ta hesabı olmayan kullanıcıların bile saat dilimi, bulunduğu şehir ve cihazlarıyla ilgili bilgilerinin sosyal medya platformuna iletildiğinin ortaya çıkmasıyla arttığını belirtti.

Zoom’un kurucusu Eric Yuan'ın özür dileyerek, yeni güncellemeyle Facebook’a olan bu bilgi transferinin engellendiğini ifade eden Vatansever, "Zoom görüşmelerinde ortaya çıkan, davetli olmayan kullanıcıların da katılabilmesi ve 'Zoom Bombalama' şeklinde ifade edilen taciz içerikleri paylaşımları da eklenince güvenlik kaygıları giderek arttı. İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD New York Eğitim Departmanı ve daha birçok kurum, bu platformun kullanımını sınırlandırdı ya da yasakladı." dedi.

Vatansever, kullanıcıların online video konferans uygulamalarını güvenli şekilde kullanması için yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

DHA
arşiv

- Yazılımların en son ve güncel sürümlerinin kullanımı,

- Yönetici kullanıcılarının Zoom'un bekleme odası (Waiting Room) özelliği ve Toplantı Kimliği (Meeting ID) şifresi ile kullanıcıları kontrollü olarak dahil etmeleri,

- Kullanıcıları davet ederken bağlantılar yerine toplantı kimliklerini kullanmaları,

- Kullanıcıların bağlantıları ya da toplantı kimliklerini sosyal medyada paylaşmamaları,

- Kullanıcıların platformlara sosyal medya hesaplarını kullanarak giriş yapmamaları,

- Kullanıcıların kameralarını kapalı tutmaları ve kameralarını kullanmadıkları zamanlarda bant gibi bir aparatla örtmeleri,

- Sadece yönetici kullanıcılarının zorunlu hallerde kameraları açma yetkilerinin olması,

- Ekran paylaşımlarını ve diğer izinleri yönetici kullanıcılarının bilgisayarları ile sınırlandırmaları,

- Kullanıcıların görüşme esnasında kişisel verileri kaydetmemeleri ve hiçbir platformda paylaşmamaları.

Uzmanına sorduk: Zoom uygulaması öğretmenlerden habersiz ücret mi kesiyor?
TEKNOLOJİ
Uzmanına sorduk: Zoom uygulaması öğretmenlerden habersiz ücret mi kesiyor?
Abone Ol Google News
Libyada zafer coşkusu

Libya'da zafer coşkusu

​Trablus'ta halk, Terhune ve Beni Velid zaferlerini kutladı.
Çarklar yenidentam güç dönüyor

Çarklar yeniden tam güç dönüyor

​"Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz."
Amerika şiddet üzerine kurulu

Amerika şiddet üzerine kurulu

​Siyahi aktivist Barron, ABD gerçeğini anlattı.
BAE'de 'Küçük İsrail'

BAE'de 'Küçük İsrail'

​Binlerce Yahudi, BAE'de Yahudi topluluğu kurdu.
Gurbetçiler dönüyor

Gurbetçiler dönüyor

​Sıla hasreti tedbirlerle sona eriyor.
KKTC bölgenin Singapur’u olur

KKTC bölgenin Singapur’u olur

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yapısal dönüşüme dikkat çekti.
Seyahatname'deki<br>gizemli Ayasofya

Seyahatname'deki
gizemli Ayasofya

​Dünyanın en büyük gezginlerinden Evliya Çelebi'nin gözünden...
Dört bin çiftçimiz<br>dijital pazarda

Dört bin çiftçimiz
dijital pazarda

​Ücretsiz hazine arazilerinde tahsis başladı.
Gerçek yüzünü gördük

Gerçek yüzünü gördük

​İletişim Başkanı Altun, Antifa'yı değerlendirdi.
Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Mahkemenin bilirkişi skandalı.
Yerli motorlu<br>zırhlılar 2021'de

Yerli motorlu
zırhlılar 2021'de

​TÜMOSAN çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
İlhak protesto edildi

İlhak protesto edildi

​Tel Aviv'deki protestoya ABD'li senatör de destek verdi.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Vefat eden sayısı 21, iyileşen sayısı bin 922.
Libya'da sıcak saatler

Libya'da sıcak saatler

​Ordu, Sirte kentini darbeci Hafter militanlarından geri aldı.
Yusufeli Barajı açıklaması

Yusufeli Barajı açıklaması

"Ekonomimize yılda tam 1.5 Milyar TL katkıda bulunacak."
Dev projelerde sona doğru

Dev projelerde sona doğru

​Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı.
Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

​"Gözüme güneş geldiği için maskeyle kapattım."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.