|
Dışı sulh, içi kibir ve kin dolu...

İsrail Gazze’de canlı olan her şeyi bombalıyor, hayatın idamesini sağlayan her şeyi yakıp yıkıyor. ABD ve Batı’nın koruması altındaki İsrail, sözde liberal uluslararası düzenin bilinen tüm kurallarından muaf tutulmasının keyfini binlerce çocuk ve kadını öldürerek çıkarıyor.

Gerçek zamanlı bir soykırım yaşanırken ahlakî pusulasını kaybetmiş bir Biden yönetimi iş başında. “
Otokrasilere karşı demokrasi cephesi
” açtığını ilan eden Biden yönetimindeki ABD ve Batı’daki hempaları İsrail’in en faşist, en ırkçı, en otokrat, en katil hükümetinin sırtını sıvazlıyorlar. Anti-siyonist Yahudiler dahil olmak üzere ateşkes isteyen herkes ise “Yahudi karşıtı” olarak damgalanıyor. Amerikan iş dünyasının birçok CEO’su Harvard başta olmak üzere ABD’nin en seçkin üniversitelerinde İsrail’in katliamlarını tel’in eden gruplara iştirak eden öğrencilerin isimlerinin açıklanmasını talep ettiler. Sözkonusu CEO’lar ileriki yıllarda bu listelere bakarak, İsrail’i telin eden öğrencileri işe almayacakları tehdidinde bulunuyorlar.
Batı yönetimleri İsrail’in katlettiği her canın “
insan
” olduğunu hatırlatanlara bile savaş açmış bulunuyor. “
Cadı avı
” edebiyat ve sanat çevrelerine kadar sirayet etti. Almanya’da düzenlenen ödül törenleri, ödül alan Filistinli yazarların İsrail aleyhine konuşabilecekleri gerekçesiyle iptal edildi. Romanında Filistinlilerin sürgün hikâyelerini resmeden bir yazara, yapacağı konuşmada İsrail’in, Filistin’in adını geçirmemesi bile teklif edilmiş. ABD’de de benzer vakalar yaşandı. Batı’nın düşen maskesinin altında eski sömürgeci çehre sırıtıyor.
İsrail kurulduğu günden bu yana, işgal altındaki Filistin topraklarını Filistinlilerden temizliyor. Sürgünde hayatını kaybeden Filistinli merhum şair
Mahmud Derviş’in
bir şiirinde duyurduğu gibi Filistinliler “
kendi evlerinin yabancısı”
haline getirildiler. Öte yandan İsrail, Filistinlileri insanlıktan çıkararak, onlara reva gördükleri zulüm ve katliamları meşru göstermeye çalışıyor.

Batı yönetimleri ve Batı medyası ise İsrail’in barbarlığını Filistinlilerin barbarlığına çeviriyor. “Hamas kırk bebeğin kafasını kesti” gibi katmerli bir yalanı bile isteye günlerce döndürdüler. Biden, Beyaz Saray tarafından yalanlanan bu yalanı diline dolamıştı. Bu yalan dolaşımdayken caninin biri ABD’de kendi halinde yaşayan Batı Şeria kökenli Filistinli bir aileye evlerinde saldırarak altı yaşındaki çocuğu 26 kez bıçaklayarak katletti, annesini ise ağır şekilde yaraladı.

26 Ekim’de ABD’nin Maine eyaletindeki ruh hastası eski bir asker eğitmeni olduğu söylenen saldırgan 18 kişiyi vurarak katletmişti. Katili durdurmak isteyenler de hayatlarını kaybetmişti. Dünyada kişi başına en fazla silahın düştüğü ülkede bu saldırı, artık sıradanlaşan bir Amerikan vakasıydı. Amerikan yönetimleri bu meseleyi bile çözecek bir siyasi yetenek gösteremediler.

Maine’de yakınlarını kaybeden yaslı aileler ile bir araya gelen ABD Başkanı Biden yaptığı açıklamada
“18 değerli ruh çalındı. Bugün Maine’de yas tutarken, bu trajedi tüm ülkede acı verici bir yara açıyor”
dedi. Biden sözlerine, “
politikamız
,
vurulmadan ve öldürülmeden bir bowling salonuna, bir restorana, bir okula, bir kiliseye gitme özgürlüğümüzü korumakla ilgilidir”
diye devam etmişti. Biden bu lafları ederken ruhsuz katiller Gazze’ye bomba üstüne bomba yağdırdılar. İsrail’in
“Gazze’yi insansızlaştırmak”
için yaptığı bombardımanlarda katledilen Filistinlilerin sayısı 10 bine yaklaştı. Bu sayının yüzde 70’iyse, kadın ve çocuk.

On sekiz Amerikalı’nın katline ağıtlar düzen, İncil’den dualar okuyan Biden Gazze’de soykırıma maruz bırakılan milyonlarca Filistinli ailenin acılarına sırtını dönüyor. ABD hiçbir koşul öne sürmeden her yıl İsrail’e 4 Milyar Dolara yakın para yardımı yapıyor. Biden Yönetimi İsrail’in soykırımını durdurmaya çalışanlara gözdağı vermek için bölgeye en büyük uçak gemilerini bile gönderdi. Yetmezmiş gibi Biden, ABD’nin onlarca yıldır tepeden tırnağa silahlandırdığı İsrail’e fazladan 15 Milyar Dolara yakın para pompalamaya hazırlanıyor.

14. Yüzyıl Türkiyesi’nin bilge ozanlarından
Aşık Paşa’nı
n 12 bin beyitlik “
Garib
-
Name
”sinde “
dışı sulh
,
içi dolu kibir ü kin
” diye bir mısrası var. Bu mısra her şeyi anlatıyor. Sözde liberal Demokrat Biden Yönetimi ile Neo-Nazi, Faşist katliamcı Netanyahu hükümeti sarmaş dolaş. Bu resim, insanlığın ortak hafızasında yahut “
alçaklığın evrensel tarihi
”ndeki yerini alacaktır.
#Toplum
#İsrail
#Filistin
#Abdullah Muradoğlu
5 ay önce
Dışı sulh, içi kibir ve kin dolu...
Köprü
Yenildiler
Jeopolitik buhran
Ortadoğu’da bölgesel savaşın yeni aşaması
‘1 gün savaşı’…