Yazarlar Mağlubiyet yine yetim kaldı

Mağlubiyet yine yetim kaldı..

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Amerikan müdahaleciliğini savunan şahinler ABD’nin Afganistan’da yenildiğini kabul etmek istemiyorlar. ABD Senatosu’ndaki bazı Cumhuriyetçi şahinlerse Afganistan’da bir miktar asker bulundurulması gerektiğini savunuyorlar. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Lindsey Graham’a göreyse ABD Taliban karşıtı savaşçı güçleri desteklemelidir.

Amerikan şahinlerinin en fazla kafaya taktıkları husus ise ABD tarafından eğitilen-donatılan sözde 300 bin askerden teşkil edilen rejim ordusunun 70 bin civarında savaşçısı olan Taliban karşısında hiçbir direnç göstermeden ortadan kaybolmasıydı. ABD Başkanı Biden, Amerikan askerlerinin çekilmesi durumunda bu ordunun Taliban’ı alt edecek nitelikte olduğunu savunmuştu. Şimdiyse Amerikalılar bu ordunun birkaç gün içinde nasıl eridiğini tartışıyorlar.

Biden Yönetimi’nin çekilme kararı, Kabil Havaalanı’nda sivillerin tahliyesinde yaşanan kaos, yanısıra 26 Ağustos’ta havaalanında “IŞİD” tarafından gerçekleştirildiği belirtilen bombalı saldırı ABD Kongresi’nde soruşturuluyor. Hafta içinde ABD Kongresi’nin Silahlı Hizmetler Komitelerinde gerçekleştirilen gizli oturumlar “zaferin bin babası vardır, yenilgiyse öksüzdür” özdeyişini haklı çıkartan karşılıklı suçlamalara sahne oldu. Askerlere göre ABD’nin çekilme kararından Biden Yönetimi, tahliyelerden ise Dış İşleri Bakanlığı sorumluydu.

ABD Kongresi’nde dinlenen üst düzey askerler arasında Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Afganistan dahil ‘Büyük Ortadoğu’dan sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanlığı(CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie yer alıyordu. Öte yandan ABD Dış işleri Bakanı Antony Bilinken da Kongre’de ifade verenler arasındaydı.

Askeri yetkililerin yaptıkları savunmalar “Dışişleri Bakanlığı” ile “Pentagon” arasındaki derin bölünmeleri yansıtıyordu. Askerler çekilme kararının yol açacağı olası gelişmeler hakkında Biden Yönetimi’ne tavsiye verdiklerini öne sürüyorlar. Ana akım Cumhuriyetçiler ile Trumpçı Cumhuriyetçiler’in askerlere bakış açıları da farklıydı. Bazı Cumhuriyetçiler Genelkurmay Başkanı Milley, Dış İşleri Bakanı Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın yanısıra ABD Başkanı Biden’ın yaşanan felaketten sorumlu oldukları gerekesiyle istifa etmelerini istediler. Askerleri savunan Cumhuriyetçiler’se, Cumhuriyetçi Parti ile Pentagon arasındaki geleneksel uyumun bozulduğundan endişe duyuyorlar. Cumhuriyetçi Parti’nin askerlere sırtını döndüğüne dikkat çeken bazı analistlere göre bu gelişme tektonik bir değişimdir.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin kıdemli Cumhuriyetçi üyelerinden Mike Rogers “Bu felaketten Savunma Bakanlığı’nın değil, Dışişleri Bakanlığının ve Beyaz Saray’ın sorumlu olduğunu itiraf etmeliyiz” diyerek askerleri kolluyordu. Afganistan ve Irak’ın işgalinde önemli rol oynayan ABD eski Başkan Yardımcısı Neocon Dick Cheney’nin Temsilciler Meclisi üyesi kızı Liz Cheney’e göre Trumpçı Cumhuriyetçilerin Pentagon’a yönelik eleştirileri alçakça bir fırsatçılık. ABD Kongresi’ndeki en üst düzey Cumhuriyetçilerden Liz Cheney, Trumpçı Vekillerin girişimleriyle “Cumhuriyetçi Konferans Başkanlığı”ndan kovulmuştu.

ABD Kongresi’nde yeminli ifade veren askerler yaşanan gelişmelerdeki rollerinin siyasî iradenin kararıyla sınırlı olduğunu savunuyorlar. Hatta askerler ABD’nin Afganistan’da bir miktar kuvvet bulundurması gerektiği konusunda Biden Yönetimi’ne tavsiye verdiklerini öne sürüyorlar. Oysa ABD Başkanı Biden 18 Ağustos’ta “ABC News” kanalındaki röportajında askerlerin kendisine bu yönde tavsiye vermediklerini söylemişti. Amerikan medyasındaki yorumlara göre Biden bu tavsiyeleri ‘unutmuş’ olabilir. Kongre’de ifade veren General McKenzie ise tavsiyeler verilirken odada olduğunu belirterek “Başkanın tüm önerileri duyduğundan ve onları çok düşünceli şekilde dinlediğinden eminim” diyordu. McKenzie’ye göre Trump’ın Taliban ile yaptığı “Doha Anlaşması” da Afgan fiyaskosunda önemli rol oynadı.

Sorgulamalar ABD’nin Afganistan’da savaşı kesin olarak kaybettiğinin itirafıydı. Genelkurmay Başkanı Mark Milley yenilgiyi, “Stratejik olarak savaş kaybedildi, Düşman, Kabil’de ” diyerek itiraf ediyordu. Öte yandan Milley tek yanlı çekilme kararının dünyanın dört bir yanındaki müttefikler ve ortaklar nezdinde ABD’nin güvenilirliğini tartışmaya açtığına dikkat çekiyordu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.