Yazarlar Brexit Savaşı bitti mi?

‘Brexit Savaşı‘ bitti mi?

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

İngiltere’deki seçimlerde Boris Johnson’ın liderliğini yaptığı “Muhafazâkâr Parti”nin kazanması aslında sürpriz sayılmaz. Seçim daha çok İngiltere’nin “AB”de kalmasını veya çıkmasını isteyenler için yeni bir referandum havasında geçti. 2016’daki referandumda “AB”den çıkılması yönünde bir sonuç çıkmış, ancak bu karar bir türlü hayata geçirilememişti.

İlginçtir, “Avrupa Parlamentosu”nda “Brexit” yanlısı İngiliz vekiller 29 sandalyeye sahip. Aynı parlamentoda “Muhafazâkâr Parti” 4, “İşçi Partisi” 10, “Liberal Demokratlar” 16, “Yeşiller” ise 7 sandalyeye sahipler. Mayıs 2019’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde radikal sağcı Nigel Farage’ın liderliğini yaptığı “Brexit Partisi” oyların üçte birini alarak birinci sıraya yükselmişti. Seçimlerde henüz dört aylık bir parti olan “Brexit Partisi”ne hem “Muhafazâkâr Parti”ye, hem “İşçi Partisi”ne oy veren seçmenlerden ciddi kaymalar olmuştu.

12 Aralık seçimlerindeyse “Brexit Partisi” tek bir vekillik bile kazanamadı. Mayıs’ta “Brexit Partisi”nin adaylarına oy veren milyonlarca seçmen 12 Aralık’ta Boris Johnson’ı tercih etti. Farage “Muhafazâkâr Parti”nin daha önce vekillik kazandığı bölgelerde aday çıkarmayarak Johnson’la ‘örtülü işbirliği’ yaptı. Bu işbirliği sayesinde Johnson rakiplerine büyük fark attı.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının şiddetli taraftarı olan ABD Başkanı Trump, 12 Aralık seçimlerinde Farage ve Johnson’ın ittifak yapmalarını istemişti. Ancak Johnson buna yanaşmamıştı. Seçimlerden kısa bir süre önce, “Avrupa Parlamentosu” üyesi 4 Brexit Partili vekil partilerinden istifa etmiş ve seçmenlere “Muhafazâkâr Parti”ye oy vermeleri çağrısı yapmıştı. Farage istifalara içerlemiş gibi görünse de “Muhafazâkâr Parti”nin vekil çıkardığı 300’den fazla bölgede aday çıkarmayarak “gizli ittifak” söylentilerini haklı çıkarmış oldu.

Johnson-Farage ittifakı” için gizli görüşmelerde rol oynadığı düşünülen isimlerden biriyse iş adamı Arron Banks. Daha önce “Muhafazâkâr Parti”nin önde gelen bağışçıları arasında yer alan Banks, 2016’da Farage’ın öncülük ettiği “Brexit Kampanyası”nı finanse etti. Brexit süresinde Banks, Farage’ın kurucusu olduğu “Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi”ne demir attı. Banks, “Brexit”in kazanması için Ruslarla gizli işbirliği yapmakla itham edildi. Brexit Kampanyasına ‘Rus parası’ karıştığı iddiaları soruşturma konusu oldu. Banks ise “Brexit”i fonlamak amacıyla Rusya’dan para aldığı iddiasını reddediyor. “Ulusal Suç Ajansı’nın Banks’ın Afrika’da elmas kaçakçılığı yaptığı iddialarını soruşturduğu da medyaya yansımıştı.

Arron Banks’ın Johnson’ın Başbakan, Farage’ın da Başbakan Yardımcısı olması için ittifak girişimlerinde bulunduğu söyleniyordu. Öte yandan İngiltere’deki “İsrail Lobisi”nin de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i Yahudi karşıtı olmakla itham ettiğini hatırlatmak gerekiyor. Bu çevrelerin ortak hedefi Corbin’i Başbakan yapmamak idi. Gerek Netanyahu ve gerekse Trump, İngiltere’nin “AB”den ayrılması halinde ikili serbest ticaret anlaşmaları imzalamayı bekliyorlar. “AB”nin çökmesinden fayda uman Rusya’nın da Brexit’i desteklediği sır değil.

İngiltere seçimleri ABD’de de geniş yankı buldu. “Demokrat Parti”nin sosyalist kanatları Boris Johnson’ı “İngiltere Trump”ı olarak niteliyorlar. Johnson da Trump gibi göçmen karşıtı söylemleriyle popülerlik kazandı. Trump Johnson’un kazanmasını isterken Kongre’nin Sosyalist vekillerinden Alexandria Ocasio-Cortez İngiliz seçmenlerden Corbyn’e oy vermelerini istemişti. Corbyn daha çok Demokrat Parti’nin sosyalist kanatlarına yakın bir siyasetçi. Bu yüzden Johnson’ın kazanması Demokratlar için ciddi bir uyarı sayılıyor. Bu gelişme 2020 seçimlerine hazırlanan Demokrat Parti’deki adaylık yarışlarını da etkileyecektir.

Johnson’a zafer kazandıran Nigel Farage ise “Brexit savaşı”nın son bulduğu gerekçesiyle mesaisini Trump’ın 2020’deki seçim kampanyası için harcayacağı mesajı veriyor. Farage, Trump’ın 2016’daki bir seçim mitingine de bizzat katılarak destek çağrısında bulunmuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.