Yazarlar Gözün kodlarını arayan adam

Gözün kodlarını arayan adam

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Her şey merakla başlar. Merak, iyi kötü, doğru yanlış bütün bilgilerin kapısıdır; bilim dünyasına göre ilmin hocasıdır.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Gözün kodlarını arayan adam
Haber Merkezi 01 Nisan 2019, Pazartesi Yeni Şafak
Gözün kodlarını arayan adam yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Elimizden düşürmediğimiz akıllı cep telefonlarında bile sörf yaparken merak ettiren bir başlık ya da görüntü ararız, tıklayıp bakmak, okumak ve öğrenmek için.

Ağrılı Profesör Çetin Kaya Koç’un kriptoloji alanında dünyanın sayılı akademisyenlerinden biri olmasına kadar süren yolculuğu da merakla başlıyor.

Merakını geliştiren de Ağrı’da açılan bir devlet kütüphanesi.

Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, Ağrı’da açılan bir devlet kütüphanenin hayatına nasıl yön verdiğini Anadolu Ajansı muhabiri Hikmet Orçun Üresin’e şu sözlerle anlatmış:

“İlkokul son sınıfta Ağrı’ya bir devlet kütüphanesi açtılar. İlkokul son sınıftan lise son sınıfa kadar o kütüphanede okumadığım kitap kalmadı.

Her kitabı okumak bana çok şey öğretti.

Benim için kütüphane adeta bir altın madenine dönüştü.

Derslerde her zaman birkaç adım ileride oluyordum.

Sürekli ileride olmak duygusu çok güzel.

Türkiye’de okulda birinciydim ama Kaliforniya Üniversitesi’nde yedinci, sekizinci olmak güzel bir ders oldu benim için. Benden daha zeki insanlarla çalışmak, onlardan bir şeyler öğrenmek çok hoşuma gidiyordu.”

**

Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri ve dünya devi şirketlere kriptoloji hizmeti veren Koç’un hikayesi, 1957’de Ağrı’da başladı.

Ağrı Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden sonra devlet bursuyla ABD’ye gitti.

Doktorasını Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlayarak Houston Üniversitesi’nde yardımcı doçent oldu.

Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı.

Koç, kriptoloji mühendisliğine yaptığı katkılardan dolayı 2007 yılında IEEE Fellow (alanında çok değerli işler yapmış bilim insanları) unvanına layık görüldü.

Cryptographic Engineering isimli kitabı Çince’ye çevrilmiş. Koç’un, 200’den fazla akademik yayını ve ABD’de 13 patenti bulunuyor.

H-endeksi değerlerine göre en çok atıf alan 100 Türk araştırmacı arasında bulunuyor.

**

Kriptoloji alanında dünyanın sayılı akademisyenlerinden biri olan Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, görmenin kendi içinde bir şifresi olduğundan yola çıkarak çalışmalarını yapay göz alanında yoğunlaştırdı.

Prof. Dr. Koç’un geliştirdiği kriptolojik kodlar hem Türkiye’de hem de dünya çapında akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda kullanılıyor.

**

Çalışmalarının kendisini birdenbire “insan ve beyin”, “insan ve görme” konularına ittiğini belirten Koç, merak duygusunun kendisini nasıl bir yolculuğa çıkardığını şu sözlerle anlatıyor:

“İnsan gözündeki sinirlerin beyin zarının içinde olması aslında insan gözünün, beynin bir parçası olduğunu bize gösteriyor.

Bir anlamda beynimiz dışarıya ulaşmak için göz boşluklarımızdan dışarı doğru sinirleri uzatmış diyebiliriz. Yani göz bir organ değil, beynin bir parçasıdır.”

**

Gözün kodlarını arayan profesörün genç meraklı beyinlere tavsiyesi ile yazıyı noktalayalım;

“Bir insan, çok iyi anlaştığı, çok sevdiği ve birlikte zaman geçirdiği 5 insanın ortalama zekasına sahiptir. Dolayısıyla genç arkadaşlarıma hep çok zeki arkadaşlarınız olsun, bu sizi de ister istemez o zeka seviyeye getirecektir diyorum.”

 • Tesettürlüysen müşteri olabilirsin ama çalışan olamazsın
 • Geçtiğimiz Çarşamba günkü yazımda bir mağazada çalışabilecek vasıfta üniversite öğrencisi tesettürlü bir kızın, (Kendisi kızımın arkadaşı olur, aynı zamanda komşumuz) eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için derslerin olmadığı günlerde part time çalışmak için iş aradığından bahsetmiştim.
 • Olayı tekrar hatırlatayım;
 • 29 Mart 2019 Cuma günü İstanbul Anadolu yakasında Ataşehir’de Optimum, Kadıköy Acıbadem’de Nautilus ve Akasya alışveriş merkezlerinde bulunan
 • İpekyol, Zara, Nike, Adidas ve Mango’ya iş başvurusunda bulunuyor.
 • Hepsinden aldığı cevap şu; Kapalı çalıştırmıyoruz.
 • Bu markaların mağazaları mal satarken ‘kapalı yani tesettürlülere mal satmıyoruz’ demiyor.
 • Ama çalıştırmaya gelince yanaşmıyor.
 • Geçen haftaki yazımda, “Bu kapalı çalıştırmama kuralı mağazaların tercihi mi markanın tercihi mi?”
 • Diye sormuştum.
 • Cevabını öğrendik.
 • İş başvurusunda bulunan kıza, mağaza sorumluları kapalı çalıştırmama kuralının kendi kararları olmadığını, firma kararı olduğunu söylemişler.
 • Yani diyor ki bu markalar kısaca; Sen sadece müşteri olabilirsin.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.