Dünya 5 Kol fişlemesi

5. Kol fişlemesi

İngiltere ve Almanya destekli sivil toplum kuruluşları, Suriyeli mültecilerin yaşadığı kamplarda fişleme yapıyor. FETÖ eliyle Göç İdaresi'nde çalışma izni alan dernekler, Suriyeliler hakkında veri topluyor. Toplanan verilerin nereye gittiği bilinmiyor.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Suriyeli mültecilerin katıldığı kamplarda 5. Kol faaliyeti yürüten İngiltere ve Almanya destekli sivil toplum kuruluşlarının fişleme yaptığı ortaya çıktı. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği adı altında faaliyet yürüten STK'lar, FETÖ sayesinde Başbakanlık Göç İdaresi'nde çalışma izni aldı. Aldıkları izinle saha çalışma yürüten bu kuruluşlar, Suriyeliler hakkında veri toplayıp, onları fişliyor. Öte yandan derneklere çalışma izni veren Göç İdaresindeki yetkilinin FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındığı öğrenildi

ALMANYA VE İNGİLTERE DESTEKLİ

Almanya ve İngiltere destekli dernekler, izin müracaatın yer verdiği isimlerin aksine, farklı isimlere görev verdiği ve bazı kişilerin bölgedeki Suriyeli göçmenlerin adreslerine giderek onları bir araya getirerek kimlik bilgileri topladıklarını, çeşitli maddi yardım vaat ettikleri, Bu amaçla kimlik bilgilerini aldıklarını ifade ettikleri belirtiliyor. Geri kabul anlaşmasının tartışıldığı bir süreçte veri tabanı oluşturulmasının amacının Suriyeli mülteciler konusunda Avrupa ülkelerinin seçici hareket etmek için çalışma başlattığı düşünülüyor.

İŞTE O DERNEKLER

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Ofisi'nin uygulama ortağı SGDD-ASAM adlı kuruluşun bağış toplama ve dağıtma yetkisi var. Bu derneğin Ankara'daki binasında Birleşmiş Milletler adına çalışan kişiler kalıyor. Şanlıurfa/Akçakale'de faaliyet gösteren Concern, Worldwide ve MSF isimli kuruluşlar da aynı fişlemeyi yapıyor.

BÜYÜKELÇİYE HAFTALIK RAPOR!

Gezi olaylarında aktif rol alan Almanya destekli Welt hunger hilfe (German for World Hunger Aid) Suriye'de bir yapılanma kuran WHH ardından Türkiye'nin sınır bölgelerine ve toplumsal olarak hassas olan alanlara faaliyet gösteriyor. WHH yetkilileri elde ettikleri bilgileri, her hafta Alman Büyükelçisine iletiyor.
Abone Ol Google News
Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor
Dünya

Azerbaycan - Ermenistan savaşında sıcak gelişme: Bayraktar SİHA'lar Ermenistan sınırında uçuyor

Ermenistan'ın kardeş ülke Azerbaycan'a saldırması üzerine harekete geçen Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Bayraktar TB2 SİHA'ları Türkiye-Ermenistan sınır hattına yolladı. Ermenistan'ın Azerbaycan sınır hattında gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erivan yönetimini sert şekilde uyararak, "Azerbaycan'ın hakkına, hukununa, topraklarına yönelik her türlü saldırının karşısında yer almaktan asla tereddüt göstermeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. Ermenistan ordusu, 12 Temmuz'da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.
İstanbul'da bir kuyumcu mahallenin altınlarını alarak kaçtı
Gündem

İstanbul'da bir kuyumcu mahallenin altınlarını alarak kaçtı

İstanbul Esenyurt'ta 30 yıllık bir kuyumcu iddiaya göre yüzlerce vatandaşın emaneten tuttuğu altınlarıyla birlikte kayıplara karıştı. İki gündür dükkanı açmayan kuyumcunun önüne gelen vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.
Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler
Teknoloji

Trump'ın yeni Twitter'ı: Parler

Trump, milyarlarca insanı ilgilendiren konularda dahi resmi açıklama yapmak yerine ABD’nin durduğu noktayı Twitter’dan duyururdu. Trump’ın platforma olan sevgisi ise platonik. Twitter'ın ABD Başkanı’nın hesabını kısıtlamasından sonra konu Amerikan sağı için bir varoluş meselesi haline geldi. Hesabının kısıtlanmasını oldukça içerleyen Trump, internet şirketlerine geniş haklar veren 1996 tarihli ‘Section 230’ yasasını dahi değiştirmeye çalıştı. Senato onayı olmadan bu girişimi sonuçsuz kalan başkan şimdi de Twitter’a alternatif olarak tasarlanan sosyal medya platformu Parler’a doğru yol alıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.