DünyaEn büyük üs Somalide

En büyük üs Somali’de

Türkiye, yurtdışındaki en büyük askeri üssünü Somali’de hizmete soktu. Mogadişu’daki dev tesis, Genelkurmay Başkanı Akar’ın da katıldığı törenle açıldı. Somali askerlerini bundan böyle Mehmetçik eğitecek.

Haber MerkeziYeni Şafak
​Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk askeri eğitim merkezinin açılışı yapıldı.
​Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk askeri eğitim merkezinin açılışı yapıldı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk askeri eğitim merkezinin açılışı yapıldı. Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük askeri üssü niteliğindeki dev tesisin hizmete girme törenine Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ve Somali Genelkurmay Başkanı Ahmed Jimale Gedi katıldı. Çok sayıda askeri yetkili ve yabancı ülke büyükelçilerinin de bulunduğu törende konuşan Orgeneral Akar, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını, asırlara uzandığını belirterek, bu durumun Türkiye’yi Somali halkına ve hükümetine gerekli desteği sunmaya sevkettiğini dile getirdi. Akar, Türkiye’nin güvenlik sorunlarını aşması için Somali’ye destek vermeyi sürdüreceğini kaydetti.

TÜRKÇE ŞARKI SÖYLEDİLER

Somali Başbakanı Hayri ise Türkiye’nin içinde bulunduğu zor şartların aşılması için kalkınma gücünü artırmada Somali’ye verdiği desteklerden övgüyle bahsetti. Hayri, “Bu askeri üs, güçlü ve vatanı savunmaya muktedir bir ordu kurulmasının yolunu açacak. Aynı şekilde burada ordunun teröristlerle mücadele gücünün artırılması için eğitimler verilecek” diye konuştu. Konuşmaların ardından tesis, Somalili askerlerin Türkçe şarkıları eşliğinde hizmete açıldı.

200 MEHMETÇİK GÖREVDE

Türk üssünde Somali ordusundan ve diğer Afrika ülkelerinden 10 bin asker eğitilecek. Üs, aynı anda 1500’den fazla askeri barındırma kapasitesine sahip. 200 Türk askerinin konuşlanacağı üssün inşası için yaklaşık 50 milyon dolar harcandı. Burada eğitilecek Afrikalılar, küresel istilacıların güdümündeki terör örgütleriyle mücadele edecek. Genelkurmay Başkanı Akar, Hint Okyanusu kıyısında bulunan askeri üssün açılışa katılmak için önceki gün Somali’nin başkenti Mogadişu’ya gelmişti.

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
Gündem

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...