|

Küresel istikrarın güvencesi

Güvenlik Forumu’na katılan yerli ve yabancı uzmanlar, Türkiye’nin artan etkinliğiyle beraber bölgesel ve küresel çapta istikrarın güvencesi olduğunu, Ukrayna gibi ülkelerde oynadığı arabuluculuk rolünün de herkes tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Mustafa Kırıkçıoğlu
04:00 - 5/05/2023 Cuma
Güncelleme: 03:33 - 5/05/2023 Cuma
Yeni Şafak
Arşiv.
Arşiv.

Türkiye’nin son yıllarda geliştirdiği bağımsız dış politika ve daha adil bir uluslararası düzen için yaptığı çağrılar, tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. İletişim Başkanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenen Güvenlik Forumu’na katılan yerli ve yabancı uzmanlar, Türkiye’nin artan etkinliğiyle beraber bölgesel ve küresel çapta istikrarın güvencesi olduğunu, Ukrayna gibi ülkelerde oynadığı arabuluculuk rolünün de herkes tarafından takdirle karşılandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin hayata geçirdiği dış politika hamlelerindeki rolüne de değinen uzmanlar, olası bir iktidar değişikliği durumunda bu vizyonun ciddi şekilde sekteye uğrayabileceği ve Türkiye’nin başka güçlere bağımlı bir politikaya dönüş yapabileceğine dikkat çekti.

‘Akıllı güç’

Türkiye’nin NATO’daki etkin rolüne ve Avrupa Birliği’nin (AB) için önemine değinen CeSPI Türkiye Gözlem Merkezi Koordinatörü Dr. Valeria Giannotta, Türkiye’nin yumuşak ve sert güç kavramlarını birleştirerek bir “akıllı güç” yarattığına dikkat çekerek, ülkenin hem bölgesel ve küresel anlamda barış ve istikrar için merkez olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin gelecekte Avrupa Birliği’nin (AB) yeni savunma mimarisine ve uluslararası sistemin dizaynına dahil edilmesi konusuna değinen Gianotta, Ankara’nın bu konuda yeterli kapasiteye, kabiliyete ve güvenilirliğe sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin AB ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde mülteciler konusunda üstlendiği rolün de altını çizenGiannotta, Türkiye’nin bu konuda güvenirliğini kanıtladığını ve AB ile inişli çıkışlı ilişkilere rağmen bugün bile sözünü tutmaya devam ederek yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.

Afrika’ya örnek oluyor

Oturumun bir diğer konuşmacısı Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Kapsayıcı Toplum Enstitüsü (Inclusive Society Institute) CEO’su Darly Swanepoel, son 20 yılda Türkiye’nin yeni bir vizyonla geliştirdiği Afrika ülkeleri ile ilişkilerinin önemine değindi. Swanepoel, Türkiye’nin yükselen bir küresel güç Afrika’nın barış, güvenlik ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı hedeflediğini aktararak, bunun bölgede sömürgeci geçmişe sahip ülkelere ciddi bir alternatif oluşturduğunun altını çizdi. Türkiye ile Afrika arasındaki gelişen ilişkilerin, Afrika’nın jeopolitik görünümünü dönüştürebileceğini vurgulayan Swanepoel, ılımlı bir güç olarak Ankara’nın potansiyelinin giderek önem kazandığının da sözlerine ekledi.

Kazanımlar yitirilebilir

Toplantıda konuşan Doç Dr. Şuay Nilhan Açıkalın ise Türkiye’nin geçmişte yaptığının aksine artık bağımsız bir dış politika uyguladığına dikkat çekerek, “Dünya Beşten Büyüktür” anlayışıyla formüle edilen daha adil ve eşitlikçi uluslararası sistem çağrılarının önemini vurguladı. Açıkalın, ayrıca Türkiye’nin olası bir iktidar değişikliği ihtimalinde bağımsız dış politika inisiyatiflerini kaybedebileceğine vurgu yaptı.
#Recep Tayyip Erdoğan
#Avrupa Birliği
#NATO
#Ortadoğu
#Afrika
1 yıl önce