Dünya Seçilmiş Başkan Joe Biden Bu bir kalkışmadır

Seçilmiş Başkan Joe Biden: Bu bir kalkışmadır

ABD'de Kongre binasının Trump destekçileri tarafından basılması üzerine açıklama yapan seçilmiş Başkan Joe Biden, "Yapılanlar bir protesto değil kalkışmadır" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Seçilmiş Başkan Joe Biden: Bu bir kalkışmadır
Joe Biden

ABD’nin başkenti Washington DC’de ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri Kongre binasını bastı. Olaylar üzerine kameralar karşısına geçen seçilmiş Başkan Joe Biden, "Yapılanlar bir protesto değil kalkışmadır" ifadelerini kullandı. Biden, Trump'a da olayları sonlandırması için çağrıda bulundu. Biden açıklamasında "Yaşananlar hukukun üstünlüğüne saldırıdır. Bu Amerika’ya saldırıdır. Bu kaostur, nizamın bozulmasıdır. Kalabalığa sesleniyorum; geri çekilin. Trump’a çağrı yapıyorum; yeminini tut, anayasayı savun. Ablukanın bitmesini talep et. Yaşananlar bir kalkışmadır. Ülkemizin bu kadar karanlık bir noktaya gelmesi beni çok üzüyor. Haysiyetin yeniden kazanılması lazım." dedi.

ABD'li polisler senatörleri korumak için silahlarını çekti
OYNAT 00:32
ABD'li polisler senatörleri korumak için silahlarını çekti
ABD'nin başkenti Washington'da hareketli dakikalar yaşanıyor. Donald Trump destekçileri ABD Kongresi'ne girdi. Polis, Trump destekçilerine karşı senatörleri korumak için silah çekti.


ABD'de ne oluyor?

ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan Kongre binasında seçilmiş Başkan Joe Biden’ın başkanlığını resmi olarak onaylamak için toplanıldığı sırada ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri Kongre binasını bastı. Çıkan olaylarda 1 kadın göğsünden vurularak ağır yaralandı.

Olayların kontrolden çıkması üzerine Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda, başkentte yarın sabah 06.00’ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Trump sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ise, “ABD başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır! Unutmayın, biz Kanun ve düzen partisiyiz. Kanuna ve maviler içindeki büyük adamlarımıza ve kadınlarımıza saygı gösterin. Teşekkür ederim!” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.