Ekonomi Faizsiz konut satan 21 şirket tasfiye edildi Tasfiye edilen şirketler hangileridir, tasfiye ne demek?

Faizsiz konut satan 21 şirket tasfiye edildi: Tasfiye edilen şirketler hangileridir, tasfiye ne demek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak intibak şartlarını sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine karar verdi. Peki tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri hangileri? Hangi faizsiz konut firmaları tasfiye edildi? Vatandaşlar da hangi faizsiz konut şirketlerinin kapatıldığını, tasfiye edildiğini merak etmeye başladı. Faizsiz konut firmalarından hangileri kapatıldı? Tasfiye etmek ne demek, tasfiyenin kelime anlamı nedir? Konu ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Faizsiz konut satan 21 şirket tasfiye edildi: Tasfiye edilen şirketler hangileridir, tasfiye ne demek?
21 faizsiz konut şirketi kapatıldı.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu faizsiz konut şirketleri ile ilgili çok önemli bir karara imza attı. BDDK 21 faizsiz konut şirketinin tasfiyesine karar verdi. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar merakla BDDK batan faizsiz ev alma şirketlerinin isimlerini araştırır oldu. Faizsiz konut firmalarından hangileri kapatıldı? Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri hangileri? Hangi faizsiz konut firmaları tasfiye edildi? İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

TASFİYE EDİLEN FAİZSİZ KONUT ŞİRKETLERİ HANGİLERİDİR?

Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununda yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin BDDK tarafından yapılacağının hüküm altına alınması üzerine Kurul vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması için denetimler gerçekleştirdi.

BDDK'nın yaptığı denetimler sonucu intibak taleplerinin reddi ve tasfiyelerine karar verilen tasarruf finansman şirketlerinin listesi, Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

6 AYLIK SÜRE

Tasarruf finansmanı faaliyetinde bulunacak kuruluşların nakden ve her türlü muvazaadan ari en az 100 milyon lira ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek. Söz konusu tutarın intibak sürecinde olan şirketler için başvuru tarihinden itibaren 6 aylık sürede tamamlanması gerekecek. Bu süre, şirket bazında 6 ayı geçmemek üzere en fazla bir kez daha uzatılabilecek. Belirlenen süre içinde kriterlere uyum sağlayamayan şirketler tasfiye edilecek.

TASFİYE NE DEMEK?

Tasfiye kelimesi genel olarak 'arıtma, temizleme ya da ayıklama' şeklinde cümle içerisinde kullanılabilir. Bununla beraber ayrıca değişik anlamlarda da ve konuya bağlı olarak değerlendirilebiliyor.

Şartları yerine getirmeyen 21 faizsiz konut şirketi BDDK kararı ile tasfiye edildi
EKONOMİ
Şartları yerine getirmeyen 21 faizsiz konut şirketi BDDK kararı ile tasfiye edildi

TASFİYE NEDİR?

Tasfiye kelimesi kullanılacak alana bağlı olarak değişik anlamları üzerinden kullanılabilmektedir.

Arıtma, ayıklama ve temizleme,

Özleştirme, (dilde tasfiye),

Bir ticaret kuruluşunun batması veya kapanması nedeniyle ortada kalan malın hesaplanması ve paylaşılma durumu,

Değişik sebeplerden dolayı bir veya birden fazla kişinin işine son verme,

Bu gibi durumlar eşliğinde farklı anlamlar üzerinden tasfiye kelimesi kullanılabilir.

TASFİYE TDK KELİME ANLAMI

Aynı şekilde Türk Dil Kurumu üzerinde de tasfiye kelimesi yukarıda sayılan anlamlara gelmektedir. Yani kullanılacak konuya bağlı olarak pek çok değişik anlam üzerinden değerlendirmek mümkün. Ancak genel olarak arıtma, batan şirketin mallarının paylaşılması veya bir kişinin işten çıkarılması olarak söylemek mümkün. Gündelik yaşamda pek çok farklı konu içinde tasfiye kelimesi değerlendirilebilir.

21 faizsiz konut şirketi kapatıldı: Tasfiye edilen firmalar arasında Emin Evim var mı?
EKONOMİ
21 faizsiz konut şirketi kapatıldı: Tasfiye edilen firmalar arasında Emin Evim var mı?

BDDK BATAN FAİZSİZ EV ALMA ŞİRKETLERİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak şartları sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine karar verdi.

Bilindiği üzere, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu'nda (Kanun) 7292 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik ile tasarruf finansman şirketlerinin denetim ve gözetiminin Kurumumuz tarafından yapılacağı düzenlenmiştir. Bu bağlamda Kurumumuzun,

12.03.2021 tarihli Basın Açıklamasında, hâlihazırda tasarruf finansman faaliyeti yürüten şirketlerin 07.04.2021 tarihine kadar Kurumumuza başvuruda bulunmalarının zorunlu olduğu ifade edilerek, Kurumumuza başvuruda bulunmayanlar hakkında "İzinsiz faaliyette bulunmak" suçundan işlem tesis edileceği,

08.04.2021 tarihli Basın Açıklamasında ise, Kanunun Geçici 7 nci maddesi ile belirlenen başvuru süresinin 07.04.2021 tarihinde sona erdiği ifade edilerek söz konusu sürenin dolmasından önce Kurumumuza intibak talebiyle başvuruda bulunan ve intibak talebi onaylanarak faaliyetlerine devamı uygun görülen şirketlerin sektörde faaliyetlerine devam edeceği,

buna karşılık intibak talebi reddedilen şirketlerin ise ret kararından itibaren yeni bir yükümlülük altına giremeyeceği ve bu şirketlere yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altında bulunmadığı hususları kamuoyuna duyurulmuştur.

Bu çerçevede, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (Kurul) tarafından yapılan değerlendirmede, ekli listede yer alan şirketlerin intibak şartlarını sağlayamamaları sebebiyle "intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine" karar verilmiş olup, söz konusu 01.07.2021 tarihli 9647 sayılı Kurul Kararı ve 02.07.2021 tarihli ve 31529 Mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Bu bağlamda, ekli listede yer alan şirketler Kanunun 50/A maddesi uyarınca Kurul tarafından atanan tasfiye komisyonu tarafından genel hükümlere göre tasfiye edilecek olup, bahsi geçen şirketlerin 01.07.2021 tarihi itibarıyla tasarruf finansman faaliyetinde bulunma yetkileri bulunmamaktadır. Diğer taraftan, süresi içerisinde intibak talebinde bulunan ve Kurumumuzun 08.04.2021 tarihli Basın Açıklaması ekindeki listede yer alan diğer şirketlerin intibak taleplerine ilişkin değerlendirme süreci devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Faizsiz konut satan 21 şirket tasfiye edildi: İşte BDDK'nın tasfiye ettiği şirketler
EKONOMİ
Faizsiz konut satan 21 şirket tasfiye edildi: İşte BDDK'nın tasfiye ettiği şirketler

BDDK'DAN İNTİBAK SÜRECİNDEKİ TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

BDDK tarafından yapılan açıklamada, intibak incelemesi süren şirketler bakımından değerlendirmelerin devam ettiği, bu şirketlerin faaliyetleri noktasında bir kısıtlama bulunmadığı vurgulandı.

İntibak süreci devam eden 6 tasarruf finansman şirketi şöyle:

1 Emin Evim Emin Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. ve Tic. AŞ İntibak

2 Fuzul Gayrimenkul Yatırım AŞ İntibak

3 Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ İntibak

4 İmece Yatırım ve Organizasyon AŞ İntibak

5 Katılımevim Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. Tic. AŞ Birleşme Yoluyla İntibak

Meskenfinans Gayrimenkul Yatırım Organizasyon San. ve Tic. AŞ

6 Birevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ Birleşme Yoluyla İntibak

Çözüm Tasarruf Organizasyon Pazarlama ve Ticaret AŞ

İradi tasfiyeye yönlendirilen 8 tasarruf finansman şirketi de şöyle:

1 Güvence Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon Pazarlama Ticaret AŞ İradi tasfiye

2 Benimevim Gayrimenkul ve Menkul Değerler Alım Satım Organizasyonlar AŞ İradi tasfiye

3 Yenievim Tasarrufu Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi Ticaret. AŞ İradi tasfiye

4 Narevim Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama ve Ticaret AŞ İradi tasfiye

5 Kumbaraevim Organisyon ve Gayrimenkul Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ İradi tasfiye

6 Umutevim Yatırım Organizasyon AŞ İradi tasfiye

7 Ezogelin Tasarruf Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ İradi tasfiye

8 Pamuk Evim Organizasyon Gayrimenkul Oto. İnş. Müh. Mimarlık Turz. Katılım İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ İradi tasfiye

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.