Ekonomi Konut kredisine başvuranların sayısı 34 bini geçti

Konut kredisine 34 bin başvuru ​yapıldı

Konut kredisine başvuranların sayısı 34 bini geçti

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekmesi sonrasındaki kredi talebi rekor seviyeye çıktı. 3 kamu bankasının yaptığı faiz indirimi, konut kredisine talebi canlandırdı. Cuma itibariyle 34 bin başvuru ile 5.9 milyar TL'lik talep geldi.

Haber Merkezi AA
3 kamu bankasına konut kredisi başvurusu yapanların sayısı 34 bine ulaştı.
3 kamu bankasına konut kredisi başvurusu yapanların sayısı 34 bine ulaştı.

Bankacılık yetkililerinden edinilen bilgiye göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye çıkarken, 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğunu kaydedildi.

Başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini ifade eden kaynaklar, talebin bayram tatili sonrasında da devam edebileceğini tahmin etti.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi yüzde 0,99'dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri de kamu bankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltmişti.

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine paralel enflasyondaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecine girmesiyle bankalar da bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını düşürmeye başlamıştı.

Analistler, faiz oranlarındaki gerilemenin devam etmesinin beklendiğini belirterek, kamu bankalarından sonra özel bankaların da faizlerde

düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredi pazarının daha da büyüyeceğini ifade etti.

Bakan Albayrak: Rekor düzeyde talep var
EKONOMİ
Bakan Albayrak: Rekor düzeyde talep var

Konut kredisine iki günde rekor talep
EKONOMİ
Konut kredisine iki günde rekor talep

Faizler düştü: İşte konutta en cazip ilçe
EKONOMİ
Faizler düştü: İşte konutta en cazip ilçe

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.