Ekonomi Rusya lideri Putin ABDyi hedef aldı Doları silah gibi kullanıyor

Rusya lideri Putin  ABD'yi hedef aldı: Doları silah gibi kullanıyor

ABD’nin Rusya’yı hedef alan yaptırım politikasına Putin sert tepki gösterdi. Doların hem ekonomik hem siyasi bir silah olarak kullanıldığını belirten Rus lider, ABD’nin bu yöntemle doların rezerv para birimi olma konumuna ciddi zarar verdiğini söyledi. Putin, 16 Haziran’da ABD Başkanı’yla görüşmesi için de “Büyük bir gelişme beklemiyorum” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Rusya lideri Putin ​ABDyi hedef aldı: Doları silah gibi kullanıyor
Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Ekonomi Forumu’nun (SPIEF) ana oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin doları kullanma şeklini eleştiren Rus lider, Beyaz Saray yönetimini, ABD para birimi olan doları bir silah gibi kullanmakla ve siyasi amaçlarına alet etmekle itham etti. Rusya’nın dolar kullanımını tümüyle bırakıp bırakmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlayan Putin, “Dolardan kurtulmak istediğimizi düşünüyorsanız bu doğru değil. Dolar kullanımını bilinçli olarak terk etmiyoruz, Amerikalı ortaklarımız bizi buna zorluyor” açıklamasında bulundu.

Joe Biden
Joe Biden

Richard Moore
Richard Moore
  • ABD’nin doları yaptırımlar için kullandığını belirten Putin, “Örneğin Rusya askeri-teknik alanda iş birliği yaptığı ortaklarına dolarla ödeme yapamıyor” ifadelerini kullandı. Hafta içi Rusya Ulusal Varlık Fonu toplam büyüklüğü 120 milyar doları bulan dolar bazlı tüm varlıkları elden çıkaracaklarını açıklamıştı.

BİNDİKLERİ DALI KESİYORLAR

Putin, ABD’nin doları siyasi bir araç olarak kullanarak kendine zarar verdiğine işaret ederek, “Bindikleri dalı kesiyorlar. Bunu dünyadaki herkes görebiliyor. Bu nedenle de sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyadaki rezervlerde doların payı azalıyor” dedi. Enerji şirketlerinin de dolar kullanımını azaltabileceğini belirten Rus devlet başkanı, “Bu, dünyanın rezerv para birimi olarak dolara ciddi bir darbe olur” şeklinde konuştu.

BÜYÜK GELİŞME BEKLEMİYOR

  • İki ülke arasındaki ilişkilere de değinen Putin, ABD’nin ikili ilişkileri kötüleştirdiğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden ile 16 Haziran’da görüşeceğini anımsatan Putin, “Bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemiyorum” şeklinde konuştu. İlişkileri bugünkü duruma getiren tarafın Rusya olmadığını belirten Putin, “Biz hiçbir zaman Rusya-ABD ilişkilerine zarar veren ilk adımı atmadık. Biz mi ABD’ye yaptırım uyguladık? ABD bize yaptırım uyguladı ve her bahaneyi kullanarak ya da bahane olmadan yaptırımlara devam ediyor” dedi.

‘ACEMİ’ MOORE

Öte yandan Putin’den Rusya’yı “gerileyen güç” olarak tanımlayan İngiliz dış istihbarat servisi MI6’in Başkanı Richard Moore’a da sert tepki geldi. Moore’un görevinde acemi olduğunu işaret eden Putin, “Kendisi bu görevde henüz yeni, biraz tecrübe kazanacak ve sonra Rusya’nın gerileyen bir güç olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerine muhtemelen dönüp yeniden bakacaktır” ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
İzmir depreminde yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı'nda kolon kesilmemiş: Zemin etüdü yanlış beton kalitesi düşük
Gündem

İzmir depreminde yan yatan Yılmaz Erbek Apartmanı'nda kolon kesilmemiş: Zemin etüdü yanlış beton kalitesi düşük

İzmir’de yıkıma neden olan depremde 11 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı Yılmaz Erbek Apartmanı ile ilgili hazırlanan iddianamede, bilirkişiler tarafından yapılan çalışmada, herhangi bir düşey taşıyıcı eleman kesilmediğinin tespit edildiği ifade edildi. Binadaki beton kalitesinin projedekinden farklı, deprem kuvvetine dayanıklılık hesabının hatalı, zemin etüdünün yanlış olduğu vurgulanan iddianamede, statik analizlerin, binadan numune alımı ve binadaki malzeme değerlendirmesi yapılmadan hazırlandığı, testin rapordan sonra yapıldığı bilgisi yer aldı.
Caretta Likya'nın 296 günlük uzun yolculuğu: Sonunda Tunus'a ulaştı
Hayat

Caretta Likya'nın 296 günlük uzun yolculuğu: Sonunda Tunus'a ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen "Deniz Kaplumbağalarını İzleme Projesi" kapsamında 19 Ağustos 2020'de uydu cihazı takılarak doğal ortamıyla buluşan 8 deniz kaplumbağasından en uzun yolu "Likya" aldı. Patara'dan denizlere bırakılan 25-30 yaşlarındaki Likya, 3 bin 84 kilometre mesafe katederek yaklaşık 16 metre derinliğine sahip Tunus kıyılarındaki Boughrara Lagünü'ne ulaştı.
Deniz salyası yaralara merhem olacak: Kozmetik jel ve krem yapılacak
Hayat

Deniz salyası yaralara merhem olacak: Kozmetik jel ve krem yapılacak

Marmara Denizinde görüldükten sonra gündeme gelen ve deniz salyası olarak bilinen müsilaj konusunda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi akademisyenleri yaptıkları çalışmada sona doğru geldi. Deniz salyasından yaralara merhem olacak kozmetik jel ve krem yapılabileceği kaydedildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.