Ekonomi Eylül ayında tarihi rekor kırdı Türkiyeye 15 milyar dolar gelecek

Eylül ayında tarihi rekor kırdı: Türkiye'ye 15 milyar dolar gelecek

Yabancılara yapılan konut satışı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artış ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Eylül ayında yabancıya satılan konut adedi 6 bin 630'u bulurken, 2021 yılında yabancıya 50 bin konut satışının gerçekleşmesi bekleniyor. Bu satışlardan ülkeye yaklaşık 15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanması planlanıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Yabancıya satılan konuttan 15 milyar dolarlık döviz girdisi sağlanacak
Foto/arşiv

Türkiye’de Eylül ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 artarak 6 bin 630 oldu.

Toplam konut satışlarında yabancıya yapılan satış payı ise yüzde 4,5 oldu. 2021’in ilk 9 ayında yabancılara 37 bin 479 adet konut satışı yapıldı.

Yıl sonuna kadar bu rakamın 50 bine ulaşacağı düşünülüyor. Eylül ayı konut satış verileri, hem yerli hem de yabancı alıcı için yeni rekorlar getirdi. Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yabancıya yapılan konut satışlarında aylık bazda rekor kırıldı.

Yabancıya konut satışında tarihi rekor kırıldı: Listenin zirvesinde İranlılar var
EKONOMİ
Yabancıya konut satışında tarihi rekor kırıldı: Listenin zirvesinde İranlılar var

15 MİLYAR DOLARLIK DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLANACAK

Emlak sektörü temsilcileri, yıl sonuna kadar kalan 3 aylık dilimde yıllık olarak yabancıya satılacak konutlarla yeni bir rekor elde edileceğini söylüyor. Öte yandan yabancıların 2,5 milyon TL ile 3 milyon TL ortalama fiyatlardan konut aldığını belirten sektör temsilcileri, yıl sonuna kadar muhtemel olan 50 bin konut satışının gerçekleşerek ülkeye yaklaşık 15 milyar dolarlık bir döviz girdisinin sağlanacağını belirtiyor. Geçmiş yıllara bakıldığında ise yabancı konut satışlarının artış gösterdiği gözlemleniyor. Pandemi etkisiyle 2020’de yabancılara 40 bin 812 konut satılmışken, 2019 yılında 45 bin 483 konut satılmıştı. 2021 yılının ilk 9 ayında yabancılara 37 bin 479 adet konut satıldığı görülüyor. Kalan 3 aylık dilimde aylık ortalama 3-4 bin satış gerçekleşmesi düşünülüyor.

Dokuz ayda 2 milyon 118 bin gayrimenkul satıldı: İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçte
EKONOMİ
Dokuz ayda 2 milyon 118 bin gayrimenkul satıldı: İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçte

ORTADOĞU ÜLKELERİNDEN KONUTLARA İLGİ ARTIYOR

Her geçen gün yabancıların Türkiye’ye yatırımı artıyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerinin daha fazla konut aldığı gözlemleniyor. Yemen, Mısır, Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerden konutlara talep daha yoğun gerçekleşiyor. Bir konutun bulunduğu yer, yeni ve eski durumu fiyatını etkiliyor. Yabancıların daha çok sitede bulunan konutları tercih ettiği belirtiliyor.

Eylülde 147 bin konut satıldı
EKONOMİ
Eylülde 147 bin konut satıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.