Foto Galeri Index
,

Foto Galerisi

Bayram öncesi şehitliklere ziyaret

Bayram öncesi şehitliklere ziyaret

Ramazan Bayramı öncesi şehitlikleri ziyaret eden şehit yakınları Kur'an-ı Kerim okudu, dualar etti
İstanbulun 100 Adeti

İstanbul'un 100 Adeti

'İstanbul'un 100 Adeti' isimli kitapta Ramazan'a ve bayrama özel geleneklerden, bolluk ve uğur getirmesi için yapılan adetlere, padişahların kılıç kuşanma törenlerinden sadaka taşı gibi adetlere kadar şehrin toplumsal hayatında yüzyıllar boyunca yaşatılan çeşitli uygulamalar bulunuyor. Biz de Ramazan'a ve bayrama dair 10 adeti sizler için seçtik.
Mahallede 800 yıllık Ramazan geleneği

Mahallede 800 yıllık Ramazan geleneği

Mevlana'nın talebesi Şeyh Süleyman Türkmani'nin yaklaşık 800 yıl önce başlatarak uzun yıllar devam ettirdiği öğrencilere, yolculara ve kimsesizlere yardım geleneği, Kırşehir'de yaptırdığı caminin de bulunduğu mahalleli tarafından Ramazan aylarında yaşatılıyor.
Susuzluğa birebir

Susuzluğa birebir

Ramazan ayında çok tercih edilen besinlerden birisi olan meyan kökü şerbeti tamamen doğal ve bitkisel bir ürün olarak karşımızı çıkıyor. Oruç tutarken büyük kolaylıklar sağlayan meyan kökü şerbetinin faydaları sizlerin de tercih sebebiniz olabilir. İşte çok tercih edilen meyan kökü şerbetinin faydaları?
Hanedan puşideleri yenileniyor

Hanedan puşideleri yenileniyor

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsünde, Osmanlı hanedanına ait türbelerin sanduka örtülerinin yenilenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, puşideler aslına uygun şekilde aylar süren çalışmayla ilmek ilmek işlenip hazırlanıyor.
Peygamber sevgisi camilere sığmadı

Peygamber sevgisi camilere sığmadı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde merkezdeki iki büyük camide ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i görmek isteyen vatandaşlar kuyruğa girdi.
Tekirdağlıları bir asırdır sahura kaldıran aile

Tekirdağlılar'ı bir asırdır sahura kaldıran aile

Tekirdağ'da Bulgaristan göçmeni aile, bir asrı geçkin zamandır Ramazan aylarında Tekirdağlıları sahura kaldırıyor. Bulgaristan'dan 1885 yılında Tekirdağ'a göç eden Sirkeci ailesi, burada müzisyenlikle geçimlerini sağlarken Ramazan ayında da Tekirdağlıları sahura kaldırmaya başladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlarla iftar yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlarla iftar yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytinburnu sahilinde vatandaşlarla iftar yaptı. Erdoğan, bir ailenin çimenlik alana kurduğu yer sofrasına konuk olarak onlarla orucunu açtı.
Sahurun vazgeçilmezi ciğer kebabı

Sahurun vazgeçilmezi ciğer kebabı

Şanlıurfa'da Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında bulunan ciğer kebabı, her yıl olduğu gibi bu yıl da özellikle sahurda vatandaşlar tarafından ilgiyle tercih ediliyor.
Özbeklerin Ramazan tatlısı: Nişalda

Özbeklerin Ramazan tatlısı: Nişalda

Özbekistan'da halk genellikle ramazan ayında hazırlanan nişalda tatlısına büyük ilgi gösteriyor. Sadece Ramazan ayında hazırlanan nişalda, Özbeklerin ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sindirimi kolaylaştırması nedeniyle çoğunlukla ramazanda tüketilen nişalda için ülke genelinde bütün pazarlarda ayrı satış yerleri kuruluyor.
Mahyalar bize ne diyor?

Mahyalar bize ne diyor?

Her Ramazan cami minarelerinde gördüğümüz “Hoşgeldin onbir ayın sultanı Ramazan" mahyası bu yıl da birçok caminin süsü oldu. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 'infak' teması ile alakalı mahyalarda İstanbul'u bir kandil gibi aydınlatıyor. Peki, 400 yılı aşkın süredir Ramazan ayının vazgeçilmez geleneği olan mahyalar bize ne anlatıyor?
İftar yemekleri fırında pişiyor

İftar yemekleri fırında pişiyor

Zengin ve farklı yemek kültürüyle adından söz ettiren, ünü ülke dışına taşan 'Peygamberler Şehri' Şanlıurfa'da, özellikle Ramazan ayında, tepsi yemeklerinden dolmaya, lahmacundan sulu ev yemeklerine kadar birçok lezzet, mahallelerdeki taş fırınlarda ücretsiz pişirildikten sonra sofralara geliyor.
Konyada vazgeçilmez Ramazan lezzeti

Konya'da vazgeçilmez Ramazan lezzeti

Konya'ya özgü tahinli pide, Ramazan ayında vatandaşların vazgeçilmezi oldu. Sade, kaymaklı, cevizli, fıstıklı gibi çeşitleri bulunan, isteğe göre farklı malzemelerle de yapılabilen pideye olan ilgi, üreticiyi de memnun ediyor. 50 yıldır tahinli pide yaptıklarını belirten Fatih Yemenici, ''Tahinli pide Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında. Hem Konya'mızdan, hem de il dışından yoğun talep alıyoruz'' dedi.
Gazzede kadayıfın ilk kadın ustası

Gazze'de kadayıfın ilk kadın ustası

İsrail ablukası altındaki Gazze'nin ilk kadın kadayıfçısının yaptığı Ramazan ayının vazgeçilmezi taş kadayıf, Filistinliler tarafından büyük ilgi görüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.