GündemCerattepe davasına ret kararı

Cerattepe davasına ret kararı

Artvin'in Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki bakır ve açık ocak altın işletme projesi için hazırlanan 'ÇED olumlu' raporunun iptali için açılan davanın reddine karar verildi.

Haber MerkeziAA
Rize İdare Mahkemesinde görülen davanın 19 Eylül 2016 tarihli duruşmasında, 750 kişinin müdahil olduğu dava yaklaşık 6 saat sürmüş, duruşmada davacı taraf, mahkemenin olağanüstü şartlar altında karar alamayacağını savunarak, reddi hakim talebinde bulunmuştu.

Rize İdare Mahkemesi 45 sayfalık mahkeme kararında "reddi hakim" talebini kabul etmedi. Kararda, talebin inandırıcılığı ve yeterli delil bulunmadığı, red talebinin davayı uzatmak için yapıldığı kanaatine varıldığı gerekçesiyle Hukuk Mahkemeleri Kanunu'nun 41. maddesi uyarınca reddi hakim talebi yerinde görülmeyerek, kabul edilmediği ifade edildi.

ÇED olumlu raporunun iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında açılan dava ile ilgili ise mahkeme bilirkişi raporunu dikkate alarak, şu ifadelere yer verdi:

"Devlet ormanlarında gerekli iznin alınması ile madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin mümkün olduğu ve dava konusu madencilik projesi için gerekli izinlerin alındığı tespit edilmiş, bir önceki karardaki eksiklikler giderilmiş, projenin devlet ormanı olan alanda yapılmasında mevzuata aykırı bir durum olmadığı anlaşılmıştır. Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliği hükümlerine göre milli park alanı ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerinin bulunduğu alanlarda dahi gerekli izinler alınmak kaydıyla madencilik faaliyetlerinin yapılması mümkün iken, dava konusu madencilik projesinin milli park alanında yapılmadığı, milli park alanına 660 metre uzaklıkta olduğu, turizm koruma ve gelişim bölgesi ile turizm merkezinin ise kapsamında değil, yanında yer aldığı hususları dikkate alındığında, dava konusu projenin yapıldığı alanın mevzuat açısından yasaklı alanlar içerisinde yer almadığı da sabittir. 02.06.2015 tarihli 3882 sayılı 'ÇED olumlu' hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığı kanaatine varılmıştır."

Cerattepe davası başladı
GÜNDEM
Cerattepe davası başladı


ABD Büyükelçisi ne yapmak istiyor?
GÜNDEM
ABD Büyükelçisi ne yapmak istiyor?

Cerattepe'ye paralel kumpas
GÜNDEM
Cerattepe'ye paralel kumpas

Galatasaray'da Ryan Donk çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Ryan Donk çılgınlığı

Galatasaray'ın Hollandalı futbolcusu Ryan Donk, Tudor'un gidişi Fatih Terim'in gelişiyle dikkati çeken bir performans sergiliyor. Son haftalarda Fernando'nun yokluğunda takımı adına önemli işler yapan futbolcu Kasımpaşa ile oynanan mücadelede de şık bir asiste imza attı.
Bafetimbi Gomis futbolseverleri korkuttu
Spor

Bafetimbi Gomis futbolseverleri korkuttu

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Bafetimbi Gomis, Kasımpaşa maçında bayıldı. Sağlık görevlilerin hızla müdahale ettiği başarılı oyuncu, kendine geldikten sonra kulüp doktoru Yener İnce tarafından kenara alınmak istendi. Ancak Gomis, ısrarla sahada kalmak istedi ve tekrar oyuna dahil oldu.
'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor
Hayat

'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor

Show TV'de yayınlanan 'Çukur' adlı dizide “Vartolu” karakterine hayat veren ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, 'Görünen Adam' dizisindeki fotoğrafının bazı dergilerde ve Youtube’da bir bankanın adıyla yayınlandığını iddia ederek, bankaya 50 bin liralık tazminat davası açtı.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…