Gündem Gizli tanıklar dinlenecek

Gizli tanıklar dinlenecek

FETÖ ve PKK terör örgütlerine casusluk suçlamasıyla yargılanan ABD'li rahip Andrew Brunson, bugün hakim karşısına çıkacak. Duruşmada, aralarında gizli tanıkların da bulunduğu kişilerin dinlenmesi bekleniyor.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Andrew Craig Brunson
Andrew Craig Brunson

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanırken, tutukluluğu 'sağlık sorunları' gerekçe gösterilerek geçen 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, bugün dördüncü kez hakim karşısına çıkacak. Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsündeki salonda yapılacak olan duruşmada, aralarında gizli tanıkların da bulunduğu kişilerin dinleneceği öğrenildi. Avukat İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin ev hapsi kararının kaldırılmasını beklediklerini ifade etti.

ÖRGÜTLER ADINA SUÇ İŞLEDİ

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016'da tutuklanan ABD'li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi. Brunson'un FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi. Brunson'un, firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edildi.

TUTUKLULUĞU EV HAPSİNE ÇEVRİLDİ

Mahkeme, 25 Temmuz 2018 tarihinde dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson'un tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Ev hapsinin kaldırılması için İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesine yapılan başvuru reddedildi, üst mahkeme olarak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen dosya için ikinci kez ret kararı çıktı.

REKLAM

Mike Pompeo

İnsaniymiş!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brunson’un serbest bırakılmasının Türkiye için doğru karar olacağını söyledi. Pompeo, "Bu Türkiye'nin yapması gereken insani bir şey... Çok yakında (Brunson) ve eşinin Amerika'ya geri dönebileceğinden çok umutluyum" dedi. Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert de yaptığı açıklamada, “Brunson’ın serbest bırakılmasını bekliyoruz. Bu iki ülke ilişkileri için önemli bir adım olur” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.