Gündem Yarım asırlıkmutluluğun sırrı

Yarım asırlık mutluluğun sırrı

Hayatın bütün zorluklarını birlikte göğüsleyen ve mutlulukları paylaşan, hayatları nikah masasında söyledikleri 'hastalıkta ve sağlıkta' sözünün özeti olan 50 yıllık çiftler, evliliği sevgi, saygı, hoşgörü ve sabrın ayakta tuttuğunu belirtiyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Koçyiğit: Hayat paylaşmak demektir
Koçyiğit: Hayat paylaşmak demektir

Yıllara meydan okuyarak 50 yılı deviren çiftler, genç evlilere de altın değerinde öğütlerde bulunuyor. İşçi emeklisi Kazım (75) ve ev hanımı Menşure Dişli (75), 58 yıldır evli, 3 çocuk ve 7 torun sahibi. Çocukluktan sevdiği eşi Menşure ile evlendiğini belirten Kazım Dişli, "Genç yaşta evlendik beraber büyüdük. Birbirimizi kırmadık. 'Ben erkeğim benim her dediğim olur' yanlış. Bazen erkeğin bazen kadının dediği olur" dedi.

Bir belediye otobüsünde tanışan bankadan emekli Erdoğan (89) ve Suna (80) çifti 51 yıllık evli. Suna Turaç, "Evlilik kurumunu karşılıklı sabır, saygı ve hoşgörü ayakta tutuyor. Birimiz konuştuğunda diğeri susuyor’’ derken Erdoğan Turaç da "Kırmızı çizgileri geçmemek gerekiyor. Çocuklarımızın ve torunlarımızın olması da bizi birbirimize daha çok bağlıyor" diye konuştu.

BEN SEN DEĞİL, BİZ OLMAK

Severek evlenenlerden Orhan Şide (88) ve Melahat Şide (88), 62 yıl önce Ağrı’da öğretmenlik yaparken tanışmış. İki çocukları olan Orhan Şide, şöyle konuştu: "Senin eşyan, benim eşyam, senin ailen benim ailem’ yok. ‘Bizim eşyamız, bizim ailemiz’ olmalı. ‘Bizim’ kelimesini iyi ezberlemek lazım. ‘Ben’, ‘sen’ değil de ‘biz’ olmak. Bence ailenin kökü buradan başlıyor. ‘Biz’ dediğiniz zaman artık ayrılık olmuyor, birlik ve beraberlik oluyor”

ZORLUKLARI YENDİK

Görücü usulüyle evlenen 64 yıllık evli Nuri (84) ve Leyla Uysal (82) çiftinin 4 çocuğu ve 15 torunu bulunuyor. Şehir Hatları'ndan emekli Nuri Uysal, "Mesela ben dışarıdan geldiğimde karım bana bakar durumuma göre karşılar. Ben de ona öyle davranırım. Böyle yaşayıp geldik işte bugünlere’’ ifadelerini kullandı. Leyla Uysal, "Varlık da gördük yokluk da çektik. Birbirimizi de seviyorduk onun için bu yaşa geldik’’ diye konuştu.

Hayat paylaşmak demektir

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ve sporcu Selim Soydan çifti 50 yıldır evli. Ünlü çift bir çocuk ve iki torun sahibi. Koçyiğit, birbirlerinin alışkanlık ve zevklerine ayak uydurmasıyla hayatın daha anlamlı bir hal aldığını dile getirdi. Kurulan her aileye çocuğun katılmasıyla yaşamın daha da güzelleştiğini kaydeden Koçyiğit, "Büsbütün aileniz zenginleşiyor" dedi. Eski futbolcu Selim Soydan da, ‘’Biz olmayı başarabilmek ve aileyi her zaman her şeyin üstünde tutmak’’ diye konuştu.

Zinedine Zidane'dan 'Türkiye' mesajı
Spor

Zinedine Zidane'dan 'Türkiye' mesajı

Real Madrid Teknik Direktörü Zinedine Zidane, Liverpool'u yenerek Devler Ligi şampiyonu oldukları maçtan sonra Türkiye hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Cezayir asıllı teknik adam, kupayı aldıkları için çok mutlu olduklarını ifade ederken "Türkiye'yi çok iyi biliyorum. Birçok arkadaşım var. Güzelliklerle dolu harika bir ülke. Herkese çok selamlar" diye konuştu.
S-400'den sonra SU uçakları
Gündem

S-400'den sonra SU uçakları

ABD Senatosu’nun Türkiye’nin üretim ortağı olduğu F-35’e bile ambargo koymak istemesi savunmadaki denklemi değiştirebilir. Ankara, Haziran’da teslimatını beklediği uçak üzerindeki hakkından vazgeçmeyecek. Ancak Rus yapımı SU ile ilgili seçenek tartışılmaya başlandı. Daha önce F-4’lerin yerini alacak uçak tartışılırken Rus SU-35’ler gündeme gelmişti.
Cristiano Ronaldo'dan veda gibi açıklama
Spor

Cristiano Ronaldo'dan veda gibi açıklama

Real Madrid'in yıldızı Cristiano Ronaldo, Liverpool'u yenerek Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırdıktan sonra ses getiren bir açıklama yaptı.
Sergio Ramos Liverpool'un golünde oyunculuğa devam etti
Spor

Sergio Ramos Liverpool'un golünde oyunculuğa devam etti

Real Madrid-Liverpool maçında Muhammed Salah'ı sakatlayan Sergio Ramos, mücadele içerisinde hakemi aldatmak için her yolu denedi. Mısırlı futbolcunun sakatlanmasında başrol isim olan İspanyol futbolcu, Liverpool'un attığı golde de kendisine faul yapıldığını savundu ve hakeme itiraz etti.
Muhammed Salah gözyaşları içerisinde oyundan çıktı
Spor

Muhammed Salah gözyaşları içerisinde oyundan çıktı

Real Madrid ile Liverpool'u karşı karşıya getiren Şampiyonlar Ligi finalinde duygusal anlar yaşandı. Liverpool'un Müslüman futbolcusu Muhammed Salah, Sergio Ramos'un 26. dakikasındaki müdahalesi sebebiyle sakatlandı ve oyuna devam edemedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.