Hayat Aşırı derecede ağırlık egzersizi deriye zarar veriyor

Aşırı derecede ağırlık egzersizi deriye zarar veriyor

Aşırı derecede yapılan ağırlık egzersizleri vücutta elastik lifleri bozarak deride çatlaklara neden oluyor. Uzman Estetisyen Neslim Güngen, özellikle rekabete dayalı spor çalışmaları, ağırlık egzersizi, dans gibi aşırı esneme gerektiren yükleme egzersizlerinin deride çatlaklara neden olduğunu söylüyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Aşırı derecede ağırlık egzersizi deriye zarar veriyor
Aşırı derecede yapılan ağırlık egzersizleri deride çatlaklara neden oluyor.

Aşırı derecede ağırlık egzersizinin vücutta çatlaklara neden olduğunu belirten Uzman Estetisyen Neslim Güngen, deri çatlaklarının elastik liflerin bozulmasından kaynaklandığını söyledi.
Uzman Estetisyen Neslim Güngen, “Kolajenin ve elastik liflerin yıkımını belirleyen enflamatuar sürecin, rejenerasyon işlemi sırasında bölgesel gerilim çizgileri mekanik kuvvetler tarafından yürütülen yeniden yönlendirmedir. Bu direnç, güçlü çapraz bağlardaki kolajenin kırılması ve elastinin olgunlaşmasıyla azaltılabilir. Protein metabolizmasında faaliyet gösteren higroskopik özelliği lifleri ayrıştıran sülfatlanmamış mukopolisakkaritler üreten, relaksin, östrojen ve kortikosteroidlerin etkisiyle lifler arasındaki kohezyonun azalmasıdır. Klinik gözlemlerde; hormonların deri çatlaklarının oluşumunda büyük önemi olduğu görülmektedir, bu da cildin protein katabolizmasını arttırarak bağ dokusu elastikiyetinin kaybolmasına neden olmaktadır” dedi.

Ağırlık egzersizleri deride çatlak yapıyor

Uzman Estetisyen Güngen, deri çatlaklarının diğer sık karşılaşılan nedeninin ise kortikosteroidlerin gelişi güzel kullanımı olduğunu belirterek tetikleyen faktörleri şöyle aktardı: “Özellikle rekabete dayalı spor çalışmaları, ağırlık egzersizi, dans gibi aşırı esneme gerektiren yükleme egzersizleri çatlama olgusuna neden olur. Obezite veya ardışık rejimler, gebelikte olduğu gibi, konçertina fenomeni çatlak izlerinin görülmesinde etkilidir. Endokrin, yüksek oranda glukortikoidler ve sistemik kortikosteroidler, derisel atrofili sonucunda arttırılmış protein katobolizmasına yol açar. Steroid hormonlarıda deri çatlaklarının oluşumuna katkıda bulunur.”

Kadınlarda daha çok görülüyor

Deri çatlaklarının görülme sıklığının kadınlarda yüzde 75 oranında olduğunu ifade eden Güngen, “Lenfatik drenajı, mikrosirkülasyonu ve ,alt uzuvların kan dolaşımındaki yavaşlamayı azaltarak, kirli kanın dönüşünü arttırır. Toksinlerin giderilmesini hızlandırarak dokuları arındırır; Dokunun oksijenlenmesini ve ortaya çıkan kas azalmasını, kolajen liflerinin değişimlerine karşı geliştirir; Toksinlerin normal olarak çıkarılmasıyla ATP üretimini% 500 oranında arttırır; Arttırılmış kas gücü ile amino asit taşıma ve protein sentezini arttırır; Bölgesel oksijen alımının artmasıyla damar ağındaki dolaşımı arttırır; Dokuyu iyileştirir; Hücresel metabolik standartlaştırma yapar; Hücre yenilenmesi ve diğer faydaları vardır” şeklinde konuştu.

Göz altı torbaları yorgun gösteriyor
HAYAT
Göz altı torbaları yorgun gösteriyor

Rahim ağzı kanserinden korunmanın yolları
HAYAT
Rahim ağzı kanserinden korunmanın yolları

Vücudunuzu susuz bırakmayın
HAYAT
Vücudunuzu susuz bırakmayın

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.