HayatDirilişin yapımcısından Kutül Amare için dev plato

Diriliş'in yapımcısından Kut'ül Amare için dev plato

Kut’ül Amare için geri sayım başladı. Ön hazırlığı iki yıl önce başlayan dizide Kut’ül Amare şehrinden kullanılacak mekanlar, aslına uygun olarak yapıldı. 3 sezon olarak planlanan dizi için Riva'da 180 dönüm arazi üzerine dev plato kuruldu. Dizi için ayrıca 250 çadır, 30 top ve 240 tüfek imal edildi.

Haber MerkeziDiğer
Kut'ül Amare dizisinin çalışmalarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyesi üzerine başlanmıştı.
Kut'ül Amare dizisinin çalışmalarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyesi üzerine başlanmıştı.

Kut’ül Amare için geri sayım başladı. Ön hazırlığı iki yıl önce başlayan dizide Kut’ül Amare şehrinden kullanılacak mekanlar, aslına uygun olarak yapıldı. 3 sezon olarak planlanan dizi için Riva'da 180 dönüm arazi üzerine dev plato kuruldu.

Milliyet'in haberine göre, dizinin senaristi ve yapımcısı Mehmet Bozdağ, "Üç sezonluk bir iş planladık. Birinci sezonda ‘Mehmetçik-Kut’ül Amare’yi, ikincisinde ‘Mehmetçik-Seydi Beşir’i, üçüncüde ‘Mehmetçik-Milli Mücadele’yi çekeceğiz. 1914 yılında başlayıp 1916 sonuna kadar 1. Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na uzanan süreci anlatacağız bu dizide. Mehmetçik’in ilk sezonunda gönüllülerden oluşan 700 kişilik Osmanlı Taburu’nun seçmeleriyle başlayacak dizi. Osmanlı Taburu’na girmeye hevesli üniversite öğrencisi Mehmet (İsmail Ege Şaşmaz), elemeleri geçer.

Bunun mutluluğuyla dolaşırken Mehmet, Osmanlı Taburu’nu savaşa hazırlayan komutan Süleyman Askeri (Kaan Taşaner) ile İngiliz casus P. Cux (İlker Aksum) arasında çarşıda çıkan çatışmada yaralanır. Mehmet, kırılan ve kangren olan ayağına rağmen gizlice kaçak olarak biner Osmanlı Taburu’nu Bağdat’a götürecek trene. Mehmet’in rüyasında gördüğü Arap aşiretinden Zeynep’le karşılaşır bu yolculukta" sözleriyle diziyi anlattı.

Diriliş Ertuğrul ve Kut'ül Amare dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ.

Aksiyon oyuncuları üç aydır eğitimde

Dizide askerleri oynayacak aksiyon oyuncularını özel olarak seçtiklerini anlatan yapımcı Mehmet Bozdağ, “Bu amaçla 40 oyuncuyu kadrolu olarak işe aldık. 60 civarında atla birlikte üç aydır profesyonel aksiyon hocaları tarafından gece-gündüz demeden eğitim veriliyor arazide” dedi.

Kut'ül Amare dizisinin kadrosuna alınan aksiyon oyuncularının yüzde 70’i üniversite ve beden eğitimi mezunu. Oyuncuların okuma provalarının sürdüğünü vurgulayan yönetmen Mustafa Şevki Doğan ise dizinin çekimlerine bir haftaya kadar başlayacaklarını söyledi.

250 çadır, 30 top ve 240 tüfek imal edildi

Riva’daki plato için beş kilometre yol yapan şirket, diktirdiği 250 çadırı, güneş ve yağmurun eskitmemesi için geçici olarak buraya kurdu. Yakında çöl sahnelerinin çekileceği Adapazarı, Kefken veya Konya’ya gidecek bu çadırların hepsi...

Dizide İngiliz ve Türk askerlerinin giyeceği aslına uygun binlerce kostüm dikildi.

120 İngiliz ve 120 Osmanlı tüfeği yaptıran Bozdağ Film, Kut’ül Amare’nin Dicle üzerindeki rıhtımını da Riva’ya kurdu.

'Fatih'in eğitim gördüğü medresede restorasyon sürüyor
HAYAT
'Fatih'in eğitim gördüğü medresede restorasyon sürüyor

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Bakan'dan sürpriz çıkış: Yasak kaldırılmalı
Ekonomi

Bakan'dan sürpriz çıkış: Yasak kaldırılmalı

Araçlar için uygulanan cam filmi yasağı ile ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den sürpriz bir çıkış geldi. Bakan Özlü, bakanlık olarak görüşlerinin Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yana olduğunu söyledi.
Evi olan herkesi ilgilendiriyor: 35 TL'den az olamaz
Ekonomi

Evi olan herkesi ilgilendiriyor: 35 TL'den az olamaz

Ev sahiplerini çok yakından ilgilendiren Zorunlu Deprem Sigortası'nda değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile asgari prim tutarları birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 95 TL, 70 TL, 55 TL, 45 TL ve 35 TL’den az olamayacağı ifade edildi.
Trabzon'daki kazada şok iddia: Pilot yanlış butona bastı
Gündem

Trabzon'daki kazada şok iddia: Pilot yanlış butona bastı

Pegasus uçağının ikinci pilotu Trabzon’da iniş hazırlığı yapıldığı sırada ‘otomatik gazdan çıkma’ yerine, yanlışlıkla ‘pas geçme’ butonuna bastı. Sağ motor kendini hâlâ ‘pas’ modunda sandı ve devir yükselterek uçağın aniden sola kaçışına neden oldu.
Erdoğan merakla beklenen dizinin galasına katıldı
Gündem

Erdoğan merakla beklenen dizinin galasına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kut Zaferi’nin konu edildiği “Kut-ül Amare” dizisinin tanıtımı ve ilk gösterimine katıldı.
Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı
Hayat

Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı

Evine gitmek için dolmuşa binen işitme engelli Agit Acun (20), araçta tanımadığı kişiler tarafından henüz belirlenemeyen nedenle darp edildi. Türkiye'nin gündemine oturan olayla ilgili ünlü sanatçı Haluk Levent elini uzattı. AHBAP isimli derneğe başkanlık yapan Haluk Levent, gencin 1 yıllık eğitim masrafını üstlendiklerini açıkladı.