Hayat Pandemi sonrası ilk sağlık turizmi hastası Etiyopyadan Türkiyeye getirildi

Pandemi sonrası ilk sağlık turizmi hastası Etiyopya’dan Türkiye’ye getirildi

Etiyopya’da yaşayan ve açık kalp ameliyatı sonrası gelişen komplikasyon sürecinde emboli sebebi ile felç geçirmiş yoğun bakım hastasının tedavisi bulunduğu ülkede yapılamaması nedeniyle Türkiye’den özel bir sağlık turizmi firmasının gönderdiği ambulans uçakla İstanbul'a getirildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf (Arşiv)
Fotoğraf (Arşiv)

Sağlık bakanlığına bağlı olarak kurulan ve Türkiye'nin sağlık hizmetleri kapasitesi potansiyelini keşfetmek, geliştirmek ve sürdürülebilir kılmayı amaçlayan sağlık turizmi kuruluşu USHAŞ’ın pandemi süreci sonrası ilk sağlık turizmi hastası özel bir sağlık turizmi firması tarafından gönderilen ambulans uçakla Etiyopya’dan İstanbul’a getirildi.

  • Özel bir bankada üst düzey yönetici olarak çalışan 60 yaşındaki Somali asıllı Etiyopyalı vatandaş, yakınlarının son yıllarda Türkiye’de sağlık hizmetlerinin gelişmesi nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren bir sağlık turizmi firmasıyla temasa geçti. Yapılan tetkik ve testlerin ardından ambulans uçak gönderilmesi kararlaştırıldı.

Gereken izinlerin alınmasının ardından uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sağlık turizminin koordinasyonunu üstlenen USHAŞ gözetiminde yaklaşık 6 saatlik yolculuğun ardından sabah saatlerinde İstanbul’a getirildi.

Önlemler doğrultusunda hastanın transferi gerçekleşti

  • USHAŞ’ın belirlediği önlemler gözetilerek hastanın transferi Atlas Üniversitesi Medicine Hastanesine akşam saatlerinde gerçekleşti.

Hastanın resmi kabul ve onay işlemi Sağlık Bakanlığı’nın kuruluşu USHAŞ tarafından yeni kurulan portal üzerinden ilk hasta olarak yapıldı.

Merakla beklenen
OYNAT 00:00
Merakla beklenen "AKINCI" belgeseli izleyiciyle buluştu
AKINCI TİHA'nın geliştirme aşamalarının görüntülendiği 'AKINCI' belgeseli, Baykar Technologies'nin YouTube kanalında yayımlandı. Türkiye'nin taarruz sınıftaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI'nın geliştirme aşamaları AKINCI adı verilen belgeselle ilk kez gözler önüne serildi. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, belgeselin yayımlandığını sosyal medya hesabından duyurdu. Bayraktar AKINCI TİHA'nın kritik üretim safhaları ve geliştirme çalışmalarının anlatıldığı belgesel, Ramazan Bayramı'nın ilk günü saat 20.23'te Baykar'a ait 'Baykar Tecnologies' adlı YouTube kanalında ilk kez izleyiciler ile buluştu.

Abone Ol Google News
Kastamonu'da 'uçak düştü' ihbarı asılsız çıktı: Herhangi bir bulguya rastlanmadı
Gündem

Kastamonu'da 'uçak düştü' ihbarı asılsız çıktı: Herhangi bir bulguya rastlanmadı

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde denize eğitim uçağı düştüğü ihbarı, ekipleri alarma geçirdi. Bölgede yapılan aramalarda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bölgede yapılan çalışmalar sonlandırıldı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İngiltere'yle serbest ticaret anlaşması imzalamaya çok yakınız
Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İngiltere'yle serbest ticaret anlaşması imzalamaya çok yakınız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin İngiltere ile sanayi ürünleri, tarım ürünleri ve hizmetleri kapsayan bir serbest ticaret anlaşması imzalamaya çok yakın olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, serbest ticaret anlaşmasının yanı sıra Türk vatandaşlarının İngiltere'de iş kurmasına olanak sağlayan Ankara Anlaşması'na benzer başka bir anlaşmayı da müzakere ettiklerinin altını çizdi.
Görenler hız kesecek: Maket araçtan sonra şimdi de maket trafik polisi dönemi geliyor
Hayat

Görenler hız kesecek: Maket araçtan sonra şimdi de maket trafik polisi dönemi geliyor

Sürücülerin trafik ihlali yapmasını engellemek için birçok şehrin önemli noktalarına yerleştirilen trafik polisi aracının maketi, işe yaradı. Sürücülerin özellikle aşırı hız yapmasını engelleyen bu uygulamada yeni bir aşamaya geçildi. Kara yollarında kazalarla kural ihlallerinin yoğun olduğu yerlerde maket trafik polisi araçlarının yanına maket trafik polisleri yerleştirilmeye başlandı. Uygulamayla sürücüler üzerindeki denetim hissinin artırılması ve trafik güvenliğinin üst düzeye taşınması hedefleniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.