Hayat Sonbahar hastalıklarına karşı önleminizi alın

Sonbahar hastalıklarına karşı önleminizi alın

Çocuklarda sonbahar ve okul dönemi ile birlikte birçok hastalığın görülme riski artıyor. Uzmanlar, hastalıklarda genel etkenin virüsler olduğunu ve solunum yoluyla bulaştığını belirterek, korunmak için ortamın havalandırılması, el temizliği ve kalabalık ortamlardan uzak durulmasını öneriyor...

IHA
Bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığı olan kızamık, özellikle sonbahar ve kış aylarının hastalığıdır.
Bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığı olan kızamık, özellikle sonbahar ve kış aylarının hastalığıdır.

Okulların açılması ile birlikte birçok hastalık çocukları tehdit ediyor. Çocuklarda sonbahar ve okul dönemi ile grip, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı, akut alerjit, zatürre, kızamık, kızıl, difteri ve kabakulak hastalıklarının görülme riskinin arttığını ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Saliha Kopan Eynallı, hastalıklarda genel etkenin virüsler olduğunu belirterek, “Solunum yoluyla bulaşıyor. Korunmak için ortamın havalandırılması, el temizliği ve kalabalık ortamlardan uzak durulması önemlidir” dedi.

Grip, nezlenin aksine daha ciddi bir hastalık

Çocuklarda görülme olasılığı yüksek olan gribin nezleden farklarının olduğunu kaydeden Dr. Eynallı, “Genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan grip nezlenin aksine daha ağır seyreden, ateş, kas ağrıları, terleme, halsizlik ve baş ağrısı gibi şikâyetlerin daha yoğun yaşandığı çok daha ciddi bir hastalık. Grip olan çocuğun okula gönderilmemesi diğer çocuklara bulaşmayı önlemek açısından önemlidir. Korunmak için el temizliğine dikkat etmek gerekir. Grip aşısı da koruyuculuk açısından önemli, özellikle astım gibi altta yatan kronik hastalığı olan çocuklar aşılanmalıdır” diye konuştu.

Zatürre hastalığına karşı dikkat edin

Zatürre hastalığının da çocuklarda kas ağrısı, halsizlik, öksürük gibi bulgularla görüldüğünü ifade eden Uzm. Dr. Saliha Kopan Eynallı şu bilgileri verdi:

  • “Bakteriyel zatürrede; ateş, titreme, öksürük, sarı yeşil renkte balgam, göğüs ağrısı ve terleme olabilir. Virütik zatürrede; ateşin yanında baş ağrısı, kuru öksürük, kas ağrısı ve halsizlik gibi gribal enfeksiyon belirtileri görülebilir. Mikoplazma zatürresinde ise en yaygın şikâyet öksürüktür. Ağrı kesiciler, bol sıvı alımı, oksijen desteği sağlanmalıdır.”

Akut alerjit hastalığının belirtileri

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu akut alerjit hastalığının bulgularının ses kısıklığı ve öksürük olduğunu belirten Eynallı, “Soluk borusunun enfeksiyonudur. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Virüsler en sık patojendir. Havlar tarzda öksürük, ses kısıklığı, ateş hastalığın bulguları arasındadır. Tedavide soğuk buhar, ateş varsa ateş düşürücüler kullanılabilir” uyarısında bulundu.

REKLAM

C vitamini bu dönemde hastalıklara karşı kalkan

Virüslerin etken olduğu hafif seyirli bir hastalığın da soğuk algınlığı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Saliha Kopan Eynallı sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Belirtiler arasında hapşırık, boğazda yanma, karıncalanma, burun akıntısı ve öksürük sayılabilir. Tedavide istirahat, beslenme desteği önemlidir. Özellikle C vitamini tüketimi bu dönemde hastalıklara karşı kalkan olur. Bakteriyel etmenler çocuklarda orta kulak intihabına yol açar. Tekrarlayan kulak enfeksiyonlarında geniz eti, allerji akla gelmelidir.”

Kızamık, kızıl ve kabakulak bu mevsimi sever

Bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığı olan kızamık, özellikle sonbahar ve kış aylarının hastalığıdır. Yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık, nezle, öksürükle başlayan kızamıkta gözler yaşarır, kızarır, kirpik dipleri çapaklanır. Kulak arkasından başlayan, yüz, boyun, gövde bacaklarda yayılan deri döküntüleri görülür. Döküntüler, büyük lekeler halindedir. Kızamık olan kişinin odası sık sık havalandırılmalıdır. İyi bakım almayan çocuklarda kızamık; orta kulak iltihabı, zatürre ve beyin dokusu iltihabına sebep olabilir.
Kızıl hastalığı deri döküntüleri, yüksek ateş, baş, boyun ve karın ağrısıyla belirti verir. Antibiyotik tedavisine gecikilmeden başlanmalıdır. Erken tedavi edilmezse böbrek hastalığı, romatizma, orta kulak iltihabı ve zatürreye neden olabilir.
Solunum yoluyla bulaşan kabakulak, 5-15 yaş arası çocuklarda sık görülür. Sonbahar ve kış sonuna doğru sık rastlanır. Çene altı ve kulak altı tükürük bezlerinin şişmesi sonucu boynun yan tarafında yumrular oluşur. Erkeklerde testisler de etkilenir. Bol proteinli, yumuşak, sıvı besinler verilmelidir. Korunma aşılama yoluyla yapılır.

Difteri çok tehlikeli ölüme bile götürür

Difteri hastalığının ise ölümle sonuçlanabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Saliha Kopan Eynallı, “Difteri basilinin neden olduğu öldürücü olabilen bir hastalıktır. Kuluçka dönemi 1-7 gündür. Bulaşma, difterili bir kişiyle yakın temasta bulunma, difteri basillerinin bulaşmış olduğu eşyaların, yiyecek ve içeceklerin kullanımıyla olur. Sonbahar, kış mevsiminde görülür. Difteri basilinin yerleşim yerine göre, ağız, boğaz, gırtlak, göz, göbek, deri ve orta kulak difterisi görülür. Genelde boğaz ağrısı, yutma zorluğu, burun akıntısı, ses kısıklığı görülür. Ateş olmayabilir. Boyundaki lenf bezleri şişer. Hastalık, kalp ve sinir sisteminde hasara ve geçici felçlere sebep olabilir. Aşı ile hastalıktan korunmak mümkün” diye konuştu.

REKLAM

Doğru okul çantası nasıl olmalı?
HAYAT
Doğru okul çantası nasıl olmalı?

Okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranmalı?
HAYAT
Okula yeni başlayan çocuğa nasıl davranmalı?

Antibiyotik direnci enfeksiyon tehdidini sürdürüyor
HAYAT
Antibiyotik direnci enfeksiyon tehdidini sürdürüyor

Güvensiz ürünler internette ifşa ediliyor
HAYAT
Güvensiz ürünler internette ifşa ediliyor

Türkiye'de obez çocuk sayısı artıyor
HAYAT
Türkiye'de obez çocuk sayısı artıyor

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek yolu: Aşı
HAYAT
Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek yolu: Aşı

Aşırı korumacı çocuklar okula alışamıyor
HAYAT
Aşırı korumacı çocuklar okula alışamıyor

Ağır okul çantaları omurga sağlığını bozuyor
HAYAT
Ağır okul çantaları omurga sağlığını bozuyor

/**/
10 bin bekçi alımı şartları
Gündem

10 bin bekçi alımı şartları

10 bin bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri. 10 bin bekçi alımı şartları neler, başvurular nasıl yapılır? Bekçi alımlarında adaylarda aranan en büyük özelliklerden bir tanesi herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak. 10 bin bekçi alımında adaylarda aranan şartlar pa.edu.tr adresinin duyurular kısmında detaylı bir şekilde yer alıyor.
Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı
Hayat

Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı

ATV ekranlarından Murat Yıldırım'ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'in 12 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanan yeni bölümündeki ilginç matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı. 'Bir çikolata ve bir sakızın toplam fiyatının 11 lira olduğu markette, çikolata sakızdan 10 lira daha pahalıysa sakızın fiyatı nedir?' sorusuna yarışmacı doğru cevap veremedi. Soru, saatlerce Twitter'da konuşuldu.
Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti
Dünya

Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti

İsrail dün gece Gazze'ye bomba yağdırdı. Hamas'ın askeri kolu Kassam Tugayları ise, İsrail'in beklemediği bir karşılık verdi. Kassam askerleri, roketleriyle İsrail'in sürekli övündüğü hava savunma sistemi 'Demir Kubbe'nin zaafiyetini tespit ederek başarısızlığa uğrattı. Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, atılan 400'e yakın roketin sadece 100'ünü önleyebilen İsrail ordusunun hayal kırıklığı Demir Kubbe'yi yenisafak.com'a değerlendirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.