Hayat TRTnin yalan haberi başlığıyla sosyal medyada başlatılan algı operasyonu çürütüldü

“TRT’nin yalan haberi” başlığıyla sosyal medyada başlatılan algı operasyonu çürütüldü

TRT Haber muhabiri Bülent Güler’in Marmaris'te yangınlarla ilgili yaptığı canlı yayını sırasında 'kesilen bir cümlesi'yle yayınlanan video, sosyal medyada 'TRT Haber'den yalan haber' şeklinde hızla yayıldı. Sözü edilen yayında "yanan alanların yanmıyormuş gibi" anlatıldığı ve "yangınların söndürüldüğünün" söylendiği iddia edildi. Ancak TRT Haber, muhabirin yayının tamamını yayınlayarak yapılan algı operasyonunu çürüttü. Yayında muhabir Güler'in "yüksek kesimlerde alevler hala etkisini sürdürüyor" dediği ve hatta yangınların devam ettiği bilgisinin yayın esnasında altyazı şeklinde ekrana yansıtıldığı görüldü.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
“TRT’nin yalan haberi” başlığıyla sosyal medyada başlatılan algı operasyonu çürütüldü
​TRT Haber muhabiri Bülent Güler

TRT Haber'in deneyimli muhabiri Bülent Güler Marmaris'teki yangınları ve yürütülen çalışmalarla ilgili gelişmeleri canlı yayında izleyicilere aktardı. Bu sırada Güler'in anonsunun 'belirli bir kısmı' kesilerek videosu sosyal medyada paylaşıldı.

"TRT Muhabirinin, 'Yangın Durduruldu' Diye Haber Yaptığı Sırada Arkada Ormanın Yandığı Görüldü" şeklinde servis edilen görüntülerle TRT Haber'in yalan haber yaptığı şeklinde algı operasyonu başlatıldı.

Ancak işin iş yüzü kısa sürede ortaya çıktı. TRT Haber muhabirin aktardığı bilgilerin tamamının videosunu yayınladı. Muhabir Güler'in açıklamalarına "Yüksek kesimlerde alevler hala etkisini sürdürüyor" diye başladığı görüldü.

T24'den algı operasyonu: Emine Erdoğan'ın 'israf' mesajını çarpıttılar
GÜNDEM
T24'den algı operasyonu: Emine Erdoğan'ın 'israf' mesajını çarpıttılar

TRT Haber muhabirin yayınının tamamını paylaştıktan sonra konuya ilişkin bir de yazılı açıklama yaptı.

İşte yapılan yazılı açıklamanın tamamı şu şekilde:

"31.07.2021 tarihinde TRT Haber yayınına Marmaris’teki orman yangınları ile ilgili canlı bağlanan TRT Haber Muhabiri Bülent Güler’in 4 dakika 2 saniye süren yayını sırasında bölgede bulunan kişilerce cep telefonu ile çekildiği tahmin edilen 13 saniyelik bir video “TRT’nin yalan haberi” başlığıyla sosyal medyada paylaşılmıştır. Sözü edilen yayında yanan alanların yanmıyormuş gibi anlatıldığı ve yangınların söndürüldüğünün söylendiği iddia edilmiş ve algı operasyonuna imza atılmıştır.

Sözcü'den YKS öncesi algı operasyonu: Katar'la imzalanan askeri protokolü 'sınavsız üniversite' yalanıyla servis etti
GÜNDEM
Sözcü'den YKS öncesi algı operasyonu: Katar'la imzalanan askeri protokolü 'sınavsız üniversite' yalanıyla servis etti

YANGINLARIN DEVAM ETTİĞİ BİLGİSİ ALTYAZI DA BİLE VAR

Halbuki ilgili yayında sosyal medyada paylaşılan video kaydının çekildiği anın hemen öncesinde TRT Haber muhabirinin “Özellikle Turunç Mahallesi, Hisarönü Mahallesi ve Orhaniye Mahallesi’nde yüksek kesimlerde alevler hala etkisini sürdürüyor. Şu an kameraman arkadaşım Ali Güler, Turunç’un üst kesimlerde ve aşağı noktalarda, tepelik alandaki alevlerin hala devam ettiğini ekranlara taşıyor” sözleri TRT Haber’den canlı olarak yayınlanmıştır. Yangınların devam ettiği bilgisi ayrıca ilgili yayın esnasında altyazı şeklinde ekrana yansıtılmıştır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Sözcü gazetesinin haberine yalanlama: Algı operasyonu yapılmaya çalışıldı
GÜNDEM
Diyanet İşleri Başkanlığı, Sözcü gazetesinin haberine yalanlama: Algı operasyonu yapılmaya çalışıldı

GÖKOVA KÖRFEZİNE YANGININ SIÇRAMASININ ENGELLEDİĞİ ANLATILDI


Aynı yayında Gökova bölgesine yangının sıçramasının nasıl engellendiği anlatılmış “Ekipler gerçekten cansiparane, yani bu kelimenin gerçekten, tamamen karşılığını vererek büyük bir mücadele verdiler ve Gökova Körfezi’ne ve Akyaka Yolu’na sıçramaması için büyük gayret gösterdiler ve yangın burada durduruldu ve artık Gökova Körfezi’ne yönelik bir tehdit tamamen ortadan kaldırıldı” denilmiştir.

  • Yayında verilen bilgilerin doğruluğu apaçık ortadayken kimliği meçhul kişilerce kaydedilip, sosyal medyada doğru olmayan birtakım ifadeler eşliğinde paylaşılan videonun amacının TRT’yi karalamak olduğu açıktır.

EKİBİMİZ KASITLI OLARAK SALDIRIYA UĞRADI

Orman yangınlarıyla yüzlerce kahraman mücadele ederken, TRT Haber ekipleri de meslekleri için hayatlarını ortaya koymaya devam ediyor. Bir ekibimiz alevlerin ortasında kalmış, bir diğer ekibimiz ise kasıtlı bir şekilde saldırıya uğramıştır. TRT Haber ekiplerimize yönelik yapılan bu karalama kampanyaları ve saldırılar, arkadaşlarımızın doğru habercilik anlayışını durduramayacaktır."

Çirkin bir yalan: Kılıçdaroğlu Türkiye’nin içini yakan orman yangınlarını da istismar etti
GÜNDEM
Çirkin bir yalan: Kılıçdaroğlu Türkiye’nin içini yakan orman yangınlarını da istismar etti

Yine CNN Türk yine algı operasyonu!
OYNAT 00:37
Yine CNN Türk yine algı operasyonu!
Doğan Medya'nın algı operasyonlarına bir yenisi daha eklendi. CNN Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisi için "diktatör bozuntusu" ifadesi üzerine "Cumhurbaşkanına hakaret"ten tazminat davası açması haberini "Diktatör Yargıda" olarak verdi. Haberin KJ'si olarak "Diktatör Yargıda" ifadesini seçen CNN Türk, Erdoğan hakkındaki algı operasyonlarına devam etti.


2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.