Hayat Usta oyuncu Çukur ile ekranlara dönüyor

Usta oyuncu Çukur ile ekranlara dönüyor

Ay Yapım'ın Show TV için çektiği Çukur dizisi her pazartesi seyirciyi ekran başına topluyor. Dizinin pazartesi günü ekrana gelecek yeni bölümünde iki sürpriz birden yaşanacak. Onur Saylak'ın konuk oyuncu olarak katılacağı diziye usta oyuncu Menderes Samancılar dahil olacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mahsun karakterini canlandıran Berkay Ateş
Mahsun karakterini canlandıran Berkay Ateş

Çukur dizisinin pazartesi ekrana gelecek bölümünde iki sürpriz birden yaşanacak.

Çarpışma dizisinin 'Veli Cevher'i Onur Saylak, aynı karakterle Çukur'a misafir olacak. Saylak, Çukur'un Vartolu'su Erkan Kolçak Köstendil'e sürpriz bir ziyaret yapacak.

Dizinin yeni bölümdeki ikinci sürpriz ise Karakuzular cephesinde yaşanacak. Dizide Mahsun'a hayat veren Berkay Ateş'in babası ortaya çıkacak. Çukur'da Mahsun'un babası Kadir rolünü Yeşilçam'ın usta oyuncusu Menderes Samancılar canlandıracak.

Kadir'in (Menderes Samancılar) gerçek adı Fikret olan oğlu Mahsun'la (Berkay Ateş) yüzleşmesi seyirciye duygu seli yaşatacak. Kadir'in anlatacağı gerçekler ise Mahsun'da şok etkisi yaratacak.

Menderes Samancılar

Einstein'ın beynini çalıp 240 parçaya böldü
FOTOĞRAF 22
Title
Einstein ölümünün ardından prosedür gereği cenazesine otopsi yapılması gerekmekteydi. O gün hastanede bu işle görevli kişi, patoloji uzmanı Dr. Thomas Harvey’dir ve Einstein’ın bedenine otopsi yapmak onun için büyük şans.
Title
Harvey otopsiyi bitirir ancak aklına bir şey gelir. “Cenaze buradan çıkınca nasıl olsa yakılacak, beynini alsam kimse anlamaz” diye düşünür. Düşündüğünü yapar, Einstein’ın beynini alır ve bir kavanoza koyar. Ayrıca, Einstein’ın göz doktoruna hediye etmek üzere gözlerini de alır.
Title
Ailesi krematoryumda yakmak üzere cenazeyi teslim alır, kimse cenazeye bir daha bakmadığı için olanları anlamaz ve cenaze yakılır. Harvey, kavanozu gizlice evine götürür. Aklında büyük hayaller vardır; bu beyin üzerindeki çalışmalarla buluşlar yapacak ve meşhur olacak.
Title
Ancak Harvey, bir patoloji uzmanıdır ve beyin konusunda uzman değildir. Bu nedenle yardım alması gerekmektedir. Konuyu eski hocasına aktarır. Hocası ve aynı zamanda Einstein’ın doktoru olan kişi bunu duyunca Harvey ile aynı hayallere kapılır, üstelik bir de gazeteye röportaj verir.
Title
Einstein’ın beyninin kendilerinde olduğunu, bunun üzerinde yapacakları çalışmaların insanlık için çok önemli olacağı türünden şeyler söyler. Ertesi gün haberi gören Einstein’ın ailesi şok olur ve soluğu hastanede alır. Ancak hastane yönetimi de aile gibi durumu yeni öğrenmiş.
Title
Buna rağmen yetkililer, beynin bilim için kullanılacağına söz verip, aileyi ikna ederek durumu kurtarır. Ancak Harvey’e çok kızgındırlar. Hastane yetkilileri, Harvey’den beyni aileye teslim etmesini isterler, ancak o bunu kabul etmeyince, daha sonra hastaneden kovarlar.
Title
Harvey, beynin olduğu kavanozu alır ve başka bir hastanede işe başlar. Bu hastanedeki bir teknisyenle birlikte beyni 240 parçaya böler. Kestiği bu parçaları tanıdığı tanımadığı dünyadaki bilim adamlarına inceleme için gönderir, kendisinden parça isteyenleri de boş çevirmez.
Title
Bir yandan da, konuyu soranlara beyin üzerinde çalışmaya başladığını, yakında büyük bir buluşa imza atacağını söylemekten geri kalmaz. Olanlardan pek de memnun olmayan ve Harvey ile sık sık kavga eden eşi, bir gün meşhur kavanozu çöpe atacağını söyleyince ipler kopar.
Title
Harvey kavanozunu alıp, eşinden uzak başka bir eyalete yerleşir. Ancak işler yolunda gitmez, çünkü lisans yenileme sınavını kaybeder. Lisansını kaybettiği için hastanelerde çalışma imkânı kalmamıştır. Mecburen bir fabrikada sıradan bir işçi olarak çalışmaya başlar.
Title
Bir yandan yeni dünyasına alışırken, bir yandan da Einstein’in beyninin kendisinde olduğunu ve çalışmalar yaptığını söylemeye devam eder. Aradan yıllar geçer. Harvey artık yaşlanmış, hayallerini gerçekleştirmeyeceğini anlamıştır. Beyni, ailenin bir ferdine vermeye karar verir.
Title
Einstein’ın torununun bilgilerini alır, arabayla uzun bir yola çıkar. Harvey torunu bulur ve durumu anlatıp beyni vermek istediğini söyler Ancak Einstein’ın torunu beyni istemediğini söyleyince, Harvey meşhur kavanozuyla beraber tekrar evine döner.
Title
Eve döndükten sonra, beyni kesip parçalarını dünyanın farklı yerlerindeki bilim adamlarına inceleme için göndermeye devam eder.
Title
Bu olayı duyan ve Einstein'e hayran olan bir Japon profesör, beyinden bir parça alabilmek ve Harvey ile tanışmak için Amerika’ya gelir.
Title
Kameraların da eşlik ettiği ziyarette Prof., Harvey’den bir parça ister. Harvey, kameranın önünde bıçağı alır, beyni kesip profesöre verir.
Title
Harvey artık çok yaşlanmış, ömrünün sonuna yaklaşmıştır. Ölmeden önce beyin konusunda bir karar vermesi gerekmektedir.
Title
Beynin büyük bölümünü, daha önce çalıştığı hastanedeki bir doktora veren Harvey, 2007'de ölür. Ancak beynin bir kısmı evindedir.
Title
Ölümünden 3 yıl sonra mirasçıları, beynin kalan kısımlarını ve Harvey'in çektiği fotoğrafları Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi'ne teslim eder.
Title
Einstein'ın beyninin kalan kısımları, halen bu müze de sergileniyor. Müze ayrıca, bir uygulamayla Einstein'ın beynini tanıtmaya çalışıyor.
Title
Fizikte çığır açan bir dahinin beyni, ölümünden ancak 55 yıl sonra rahata kavuşabildi.
Title
Einstein'ın beyni sanıldığı gibi büyük değildi, normal ölçülere sahipti.
Title
Ancak beyindeki bazı bölgelerin, diğer insanlarınkinden farklı olduğu belirlendi. Bu farklılığın, Einstein'ı farklı kıldığı düşünülüyor.
Title
Einstein'ın beynini çalıp 240 parçaya böldü
Tüm dünyanın yakından tanıdığı Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi Albert Einstein, 18 Nisan 1955 yılında vefat etti. Bilim alanında insanlığın önünü açan çalışmalar yapan Einstein'ın ölümünden sonra beyninin başına gelen trajikomik olaylar ise insanı hayrete düşürüyor. Einstein'ın otopsisini yapan Dr. Thomas Harvey, beynini çalıp 240 parçaya bölerek dünyanın farklı yerlerindeki bilim adamlarına gönderdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.