Koronavirüs ABD Başkanı Trump Dünya Sağlık Örgütüne yüklendi Çin yanlısı tutum sergiliyorsunuz, fonu kesiyoruz

ABD Başkanı Trump Dünya Sağlık Örgütüne yüklendi: Çin yanlısı tutum sergiliyorsunuz, fonu kesiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütüne yüklendi. Trump, DSÖ'nün Çin yanlısı bir tutum sergilediğini ve örgüte verilen fonları askıya alacaklarını duyurdu. Koronavirüs ile ilgili ''Bu hafta çok acı verici olacak, bir canavara karşı savaşıyoruz'' ifadelerini kullanan Trump, virüse karşı her cephede savaştıklarını belirtti. ABD'de koronavirüs nedeniyle ölenlerin çoğunun siyahi olması konusunda sorulan soruya 'korkunç' cevabını veren ABD Başkanı Trump, istifa eden uçak gemisi kaptanı Cozier için ise ''Ben ondan böyle bir şey istemezdim'' ifadelerini kullandı

Haber Merkezi AA
Donald Trump
Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında "Çin yanlısı davranmakla" suçladığı Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) verdikleri fonları askıya alacaklarını duyurdu.

Bu hafta çok acı verici olacak

Trump, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu. Konuşmasına, "Bu hafta çok acı verici olacak, bir canavara karşı savaşıyoruz." ifadeleriyle başlayan Trump, virüs ile her cephede savaştıklarını kaydetti.

Yasağa karşı çıkıyorlar

DSÖ'nün Kovid-19 salgınında bazı çağrıları yapmakta geç kaldığını belirten Trump, örgütün ABD'nin Çin'e yönelik seyahat yasağına da karşı çıktığını anımsattı.

Çin odaklı çalışıyorsunuz

  • Trump, DSÖ'nün "Çin odaklı" çalıştığını belirterek "DSÖ'nün işleyişine bir bakacağız. Ancak DSÖ'ye sağladığımız fonları büyük oranda askıya alacağız." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ'yü Vuhan'da olanları bildirmemekle suçladı

Basın toplantısındaki bir gazetecinin "DSÖ Çin odaklı, derken neyi kastediyorsunuz?" sorusunu ise Trump, "Önce Çin'e sınırlarımızı kapatmamamızı söylediler. Vuhan'da olanları görmeleri gerekirdi. Görmüş de olmalılar ama bunları bildirmediler." şeklinde yanıtladı.

Virüse grip gibi davranın demişti

Donald Trump

Trump, Kovid-19 salgının başında "Virüse grip gibi davranın" açıklamalarının anımsatılması üzerine, "Bu salgını grip ile karşılaştırdım çünkü dünya tarihindeki en kötü pandemi 1918'deki İspanyol gribiydi." açıklamasını yaptı.

Ölenlerde Siyahi Amerikalıların çoğunlukta olması "korkunç"

Fotoğraf: Arşiv

Öte yandan Trump, ABD'deki bazı eyaletlerdeki istatistiklerde Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenler kişilerde, Afrika kökenli Amerikalıların çoğunlukta olmasına yönelik de değerlendirmelerde bulundu.

Bu durumdan memnun olmadığını dile getiren Trump, "Bu gerçek bir problem ve verilerde de apaçık ortada. Bu konuyla yakından ilgileniyoruz. Zor ve korkunç bir durum. Ortada bir orantısızlık var ve Afrikalı Amerikalılar bu salgından çok fazla etkileniyor." dedi.

Diyabet ve tansiyon hastaları dikkat

Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nde yer alan Doktor Anthony Fauci ise Afrikalı Amerikalıların hali hazırda sahip oldukları hastalıkların virüsün etkisini artırdığını kaydetti. Fauci, "Diyabet, hipertansiyon, obezite ve astım gibi hastalıkların azınlık grupları, özellikle de siyahi Amerikalıları daha çok etkilediğini hep biliyoruz. Ne yazık ki koronavirüsü kötüleştiren, kişilere solunum zorluğu ve yoğun bakım ihtiyacı yaşatan ve insanların ölümüne yol açanlar da bu hastalıklar. Bu komplikasyonların yaşanmasını engellemek için, Afrikalı Amerikalılara en iyi tedaviyi vermekten başka şu anda yapabileceğimiz bir şey yok." dedi.

Trump, "uçak gemisi krizini yorumladı"

USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı yazdığı mektup nedeniyle görevden alındı.

Trump, USS Theodore Roosevelt" uçak gemisi kaptanı Brett Cozier'in işinden atılması ve bu konu ile ilgili yaptığı yorumlar nedeniyle ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreteri Thomas Modly'nin görevinden istifa etmesini de değerlendirdi.

Modly'nin istifa etmesinde kendisinin bir rolü olmadığını vurgulayan Trump, uçak gemisi krizinin tamamını "talihsizlik" olarak niteledi.

Bu mektubu yazmamalıydı

Kaptan Cozier'in, gemide Kovid-19 vakaları nedeniyle personelin tahliyesine ilişkin gönderdiği ve basına sızan mektup konusunda Trump, "Cozier bu mektubu hiç yazmamalıydı. Ernest Hemingway olmasına gerek yok. Hata yaptı ama kötü bir günündeymiş." dedi.

Trump, Modly'nin istifasına ilişkin de "Bence istifa etmesine gerek yoktu. Ben ondan böyle bir şey istemezdim." yorumunda bulundu.

Uçak gemisi krizinde ne olmuştu?

Kaptan Brett Crozier, gemideki Kovid-19 vakalarına ilişkin Amerikan Donanması'na yolladığı mektubu, aynı zamanda basına ve komuta zincirinin dışındaki kişilere de gönderdiği gerekçesiyle görevinden alınmıştı.

Kaptan Crozier, tartışma çıkaran 4 sayfalık mektubunda, gemide bulunan personelin 14 günlük karantina ve sosyal mesafe kurallarını uygulamasının mümkün olmadığını belirtmiş, gemideki herkesin karada karantinaya alınmasını istemişti.

  • Modly ise Cozier'in mektubu güvenli olmayan bir e-mail ile 20'den fazla kişiye yolladığını belirterek "Yaşadığımız bilgi çağında gönderdiği bu e-mailin kamuoyuna sızdırılacağını düşünmemişse bana göre bu gemiye kaptanlık etmek için ya çok naif veya çok aptaldır. Ya da başka bir alternatif var bunu kasıtlı olarak yaptı." ifadesini kullanmıştı.

ABD ordusunu karıştıran koronavirüs mektubu: Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı
DÜNYA
ABD ordusunu karıştıran koronavirüs mektubu: Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı görevden alındı

ABD'de önümüzdeki 2 hafta çok zor geçecek,100 ila 200 bin kişinin ölebilir
DÜNYA
ABD'de önümüzdeki 2 hafta çok zor geçecek,100 ila 200 bin kişinin ölebilir
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.