Koronavirüs Artık el sıkmak yok Hayvan pazarlarında sopalı pazarlık dönemi

Artık el sıkmak yok: Hayvan pazarlarında 'sopalı pazarlık' dönemi

Türkiye'nin et ambarı olarak bilinen Erzurum'daki canlı hayvan pazarında koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında el sıkışarak yapılan pazarlık geleneği kaldırıldı. Pazarlık veya arabuluculuk, artık sopalarla yapılıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Artık el sıkmak yok: Hayvan pazarlarında sopalı pazarlık dönemi
Pazarlıklar artık sopayla yapılacak.

Erzurum'daki hayvan pazarında, koronavirüsün ardından başlatılan normalleşme sürecinde hareketlilik yaşanıyor. Besiciler, binbir zahmetle yetiştirdikleri hayvanlarını, canlı hayvan pazarına getirerek satın almak isteyenlerle, sıkı pazarlığa giriyor. Ancak pazarlık eski usul olan tokalaşarak yapılmıyor. Taraflar, ellerindeki sopaların ucundan tutuyor.

Pazarlıkta anlaşamayanlara arabuluculuk yapanlar da onların el ve kollarından tutmak yerine, ellerindeki sopaları pazarlık yapanların sopalarının üzerine koyuyor.

2 tonluk boğa, 60 bin liraya satıldı
FOTOĞRAF 7
Title
Yusufeli ilçesinde, hayvancılıkla uğraşan Abdullah Dayanç, 2 tonluk boğasını satmaya karar verdi.
Title
'Ertuğrul' isimli boğayı, ahırdan 7 kişi güçlükle çıkararak, kamyona bindirdi. Yusufeli Hayvan Pazarı'na götürülen boğa, Kenan Küçük tarafından 60 bin TL'ye satın alındı.
Title
Abdullah Dayanç, Boğaya çok iyi baktım ve iyi besledim. Hayvana baktığın zaman karşılığını da alıyorsun dedi.
Title
Title
Title
Title
2 tonluk boğa, 60 bin liraya satıldı
Artvin'in Yusufeli ilçesinde, 2 ton ağırlığındaki 'Ertuğrul' adlı boğa, 60 bin TL'ye satıldı.

'Artık eller sallanmıyor, müsaade etmiyoruz'


Renkli görüntülerin yaşandığı pazarlıkta tedbirleri elden bırakmadıklarını söyleyen Canlı Hayvan Pazarı İşletme Müdürü Ümit Akpınar, bölgenin en modern hayvan pazarında kurallara herkesin uyduğunu söyledi. Pazara giren herkesin tek tek ateşinin ölçüldüğünü, maskesiz içeri kimsenin alınmadığını, pazarın dört bir tarafına ellere sıkılmak üzere dezenfektanların konulduğunu, pazarın gün boyu dezenfekte edildiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı ve öncesinde hayvan satış yerlerine yönelik önlemleri belirledi
HAYAT
Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı ve öncesinde hayvan satış yerlerine yönelik önlemleri belirledi
  • Akpınar, "Pazarlık geleneğinde yer alan eller sıkıca tutulup artık dakikalarca sallanmıyor. Buna müsaade etmiyoruz. Pazarlık yapanlar ellerindeki sopa veya sopaları tutarak sallıyor. Onlara arabuluculuk yapmak isteyenler de sopalarını, onların sopaları üzerine bırakıyor. Bu hastalık tamamen bitene kadar pazardaki önlemlerimiz devam edecek" diye konuştu.

"Bazı geleneklerden vazgeçeceğiz"

Zaman zaman alışverişin heyecanına kapılıp el sıkıştıklarını söyleyen besici Subah Dedeoğlu ise, "Görevliler veya yanımızdakilerin uyarısı ile ellerimizi bırakıp sopaları tutuyoruz. Dünyayı kasıp kavuran bu salgından kurtulana kadar mecburen bazı geleneklerden vazgeçeceğiz" dedi.

Kurban detayları belli oldu: Yılların geleneği koronavirüs nedeniyle son bulacak
KORONAVİRÜS
Kurban detayları belli oldu: Yılların geleneği koronavirüs nedeniyle son bulacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.