Koronavirüs Aşı savaşları

Aşı savaşları

Aşı savaşları

Kovid-19 aşıları tek taraflı fahiş fiyat, üretim ve tedarik politikası izleyen şirketlerin elinde silaha dönüştü. AB’nin yetişkin nüfusun %70’ini yaza kadar aşılama planı suya düşünce Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, şirketleri eleştirerek yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de “ölümcül sözleşme ihlalleri” olduğunu söyledi.

Dış Haberler Yeni Şafak
Özellikle Batılı şirketlerin aşılar için devletlere karşı uyguladıkları tek taraflı fahiş fiyat, üretim ve tedarik politikası dikkat çekiyor. Şirketler tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu aşıların patentini de paylaşmıyor.
Özellikle Batılı şirketlerin aşılar için devletlere karşı uyguladıkları tek taraflı fahiş fiyat, üretim ve tedarik politikası dikkat çekiyor. Şirketler tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu aşıların patentini de paylaşmıyor.

Çin’in Vuhan şehrinden tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgınının üzerinden bir sene geçerken, vaka sayısı 100 milyona ulaştı. Milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği salgına tek çözüm diye sunulan koronavirüs aşılarında umut ise ilaç şirketleri tarafından sömürülmek isteniyor. Batılı devletlerin bencil bir stratejiyle bu yıl için üretilen aşıların büyük çoğunluğuna el koymasına karşılık ilaç şirketleri de uyguladıkları tek taraflı fahiş fiyat ve üretim politikasıyla öne çıkıyor. İlaç şirketleri, fahiş fiyat teklifleri üzerinden aşı satıyorlar. Özellikle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ilaç şirketleri arasında gerilimin her geçen gün artması, aşı savaşlarını gündeme getirdi. Fransız Pastör Ensitüsü, koronavirüs aşı geliştirme çalışmalarının durdurulduğunu açıklaması da aşı sıkıntısı çeken AB’ye darbe oldu.

Moderna bu kez Güney Afrika'da çıkan yeni Kovid-19 türü için aşı çalışması başlatıyor
KORONAVİRÜS
Moderna bu kez Güney Afrika'da çıkan yeni Kovid-19 türü için aşı çalışması başlatıyor

YUMRUĞU MASAYA VURDU

AB aşı üreticilerinden Kovid-19 aşısı temin etmelerine yönelik imzalanan sözleşmelere uymalarını istedi. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Pfizer’i hedef alarak “Masaya yumruğumuzu vurduk” söyleminde bulundu.

ÖLÜMCÜL SÖZLEŞME İHLALLERİ

  • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de yaptığı açıklamada aşı üreticilerini eleştirerek, gecikmelerin “ölümcül sözleşme ihlallerine” yol açtığını ve İtalya ile diğer AB ülkelerinde büyük zarara yol açtığını belirtti. Pazartesi günü AB’de aşılama stratejisi ile ilgili yapılacak toplantıda, söz konusu gecikmelerin de gündeme gelmesi bekleniyor. Avrupa ülkelerinin tüm tehditlerine rağmen Amerikan Moderna şirketi, Polonya’ya Salı günü (bugün) teslim edilmesi gereken aşı sevkiyatını tek taraflı ertelediğini duyurdu. Polonya Başbakanı’nın baş danışmanı Michal Dworczyk, “Ne yazık ki gelecek aşıların tarihi ertelendi.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Polonya medyası, hükümetin AB anlaşması dışındaki alternatif aşı firmalarına yöneldiğini yazdı. Daha önce AB üyesi Macaristan Rus Sputnik V ve Çin aşılarını alacağını duyurmuştu.

FAHİŞ FİYAT UYGULAMASI

Avrupa Birliği’ne tedarik sorunu çıkartan aşı firmalarının, diğer ülkelere ise fahiş fiyat uyguladığı görülüyor. Guardian gazetesinin haberine göre Güney Afrika, Oxford-AstraZeneca aşısına Avrupa ülkelerinin aldığı fiyatın iki buçuk katı ödeyerek almak zorunda kaldı. Avrupa ülkeleri aşının dozunu 2.16 dolarla alırken, Güney Afrika için 5,.25’lik fahiş fiyat çekildi. Yine aşı sürecinde hızla ilerleme kaydeden İsrail’in de yine yüksek fiyata ve vatandaşlarının sağlık bilgilerini paylaşmak şartıyla öncelikli aşı alım hakkı kazandığı ortaya çıkmıştı.

Eşitsizlik virüsü

  • Londra merkezli uluslararası insani yardım örgütü Oxfam’ın yayınladığı rapora göre dünya genelinde ekonomik eşitsizlik pandemi döneminde daha da arttı. Rapor dünyadaki en zengin 10 kişinin 9 aylık servet artışıyla tüm dünyanın aşılanması mümkün olduğunu ortaya koydu. Eşitsizlik virüsü adı taşıyan raporda, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerin bulunduğu dünyanın en zengin 10 kişisinin serveti aynı dönemde net olarak 540 milyar dolar arttı. Raporda bu toplamın tüm dünya nüfusunun aşılanmasına ve hiç kimsenin pandemi nedeniyle yoksulluğa düşmemesi için yeterli olduğu belirtildi.
Abone Ol Google News
Suriye’den ülkemize girmeye çalışan 11 kişi yakalandı: Biri kırmızı bültenle aranan terörist
Gündem

Suriye’den ülkemize girmeye çalışan 11 kişi yakalandı: Biri kırmızı bültenle aranan terörist

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'den yurda girmeye çalışan aralarında kırmızı bültenle aranan terör örgütü DEAŞ mensubunun da olduğu 11 kişinin yakalandığını açıkladı.
'Dinlene dinlene dövdüler': İki yüz lira alacağı olan 16 yaşındaki gence 5 saat işkence
Hayat

'Dinlene dinlene dövdüler': İki yüz lira alacağı olan 16 yaşındaki gence 5 saat işkence

Afyonkarahisar’da çırak olarak çalıştığı balıkçı dükkânında 200 TL’lik yevmiye meselesi yüzünden patronları ile tartışan 16 yaşındaki genç, kapatıldığı dükkanda 5 saat boyunca işkence gördü. Sopa ve demir çubuklarla giysilerini soyduktan sonra feci şekilde darp edilen gencin vücudundaki yara izleri, Nazi kamplarındaki işkenceleri aratmadı.
Papa ile görüşen Aylan bebeğin babası: Tabloyu insanların o olayı hatırlaması için verdim
Dünya

Papa ile görüşen Aylan bebeğin babası: Tabloyu insanların o olayı hatırlaması için verdim

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, göçmen teknesinin batması sonucu annesi ve abisiyle hayatını kaybeden Suriye uyruklu Aylan Kurdi bebeğin babası Abdullah Kurdi, Erbil'de Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Oğlunun çektiği acıların hatırlanması için Papa'ya Aylan'ın çizili olduğu tablo verdiğini aktaran Kurdi, "İnsanlar o tabloya bakarak oğlumun çektiği acıları hatırlasın, diye verdim o tabloyu. Bütün dünya kapılarını hayır için açtı ama ne yazık ki unutuldu daha sonra. Ben bu tablo aracılığıyla insanların hatırlamasını istedim" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.