Koronavirüs Aşılı temaslıya karantina yok

Aşılı temaslıya karantina yok

Koronavirüs Evde Hasta İzlemi Rehberi’nde yapılan değişikle tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak, 5’inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Testi pozitif çıkarsa 5’inci günden itibaren izolasyon sürecini 14 güne tamamlayacak. 5’inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve 14 günlük izolasyonu doldurması gerekecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Aşılı temaslıya karantina yok
Fotoğraf: Arşiv

Sağlık Bakanlığı ‘Kovid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi’nde yapılan değişiklikle tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak, 5’inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı. En önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı. Buna göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Kovid-19 hastası ile temas eden vatandaşın HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak.

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı
GÜNDEM
İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı
  • Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5’inci gün PCR testi verecek, sonucu negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Test sonucu pozitif çıkarsa 5’inci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5’inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak. Ayrıca Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak. Yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10’uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek.

Meslektaşlarının ısrarlarına rağmen aşı olmayan doktor koronavirüse yenildi
KORONAVİRÜS
Meslektaşlarının ısrarlarına rağmen aşı olmayan doktor koronavirüse yenildi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.