Koronavirüs Çocukların evde bağışıklığı düştü

Çocukların evde bağışıklığı düştü

Çocuklardaki korona vakaları artıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Tabii ki 2 yıldır çocuklarımız evde. D vitamini alamıyorlar, hareket etmiyorlar, bağışıklık sistemi de baskılı boyutta. Okulda da bazı kurallara dikkat etmedikleri için virüs de kapılabiliyor” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Çocukların evde bağışıklığı düştü
Arşiv

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, aşı konusundaki çekinceleri ve çocuklarda artan koronavirüs vakalarını değerlendirdi.

SADECE 28 ÖLÜM

Aşının yan etkileri ile ilgili bazı çekincelerin olduğunu belirten Savaşçı, şunları söyledi: “Bu konuda İngiltere’de çok güzel bir çalışma yapıldı. 98 milyon doz mRNA aşısının sonuçlarında sadece 28 ölüm gerçekleşti. Günlük ölüm vaka sayılarımıza bakarsak, ne yazık ki 300’e yakın insan hayatını kaybediyor. İngiltere’nin tüm aşılamasında toplamda 28 kişide ne yazık ki istenmeyen ölüm vakası gerçekleşti. Bunların bir kısmı belki de aşıya bağlanmamış; kalp krizi, beyin kanaması geçirmiş olabilirler. Ama yan etki anlamında vaka sayısı gerçekten az. Tabii ki bazı yan etkiler oluyor. Ama bunların hiçbiri hastanede yatmak, yoğun bakımda yatmak ve hayatımızı kaybetmekle sonuçlanacak bir olay değil. Bu yüzden aşılarımızı yaptıralım. Çünkü ne yazık ki çok üzücü olaylar karşımıza çıkıyor.”

SORUMLULUK AİLELERDE

Doç. Dr. Savaşçı, genç yaşlarda ölümler ile ilgili “20 yaşında, altta belki obezitesi olan gençlerimiz 3-5 gün içerisinde yoğun bakımda yatacak seviyeye geliyor. Bu bizim için çok üzücü oluyor. Özellikle çocuk vaka sayılarımızda artış var. Tabii ki 2 yıldır çocuklarımız evde. D vitamini alamıyorlar, hareket etmiyorlar, bağışıklık sistemi de baskılı boyutta. Okulda da bazı kurallara dikkat etmedikleri için virüs de kapılabiliyor. Ne yazık ki yoğun bakıma gönderdiğimiz o tür evlatlarımız da olabiliyor. Bu konuda topluma düşen en büyük sorumluluk aslında ailelerin; aşı sırası gelen herkesin aşısını yaptırması. Özellikle 2 doz tam, hatta 3’üncü, 4’üncü doz da gerekiyorsa mutlaka yapılmalı. Çünkü İsrail, şu anda 3’üncü doz mRNA aşısını zorunlu tuttu. Sonuçta İsrail bunu zorunlu tutabiliyorsa biz de aşılama programını aksatmadan mümkün olduğunca yaptırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı
Doç. Dr. Ümit Savaşçı

Bakan Koca sordu: 4, 3, 2 sizce ne demek?
KORONAVİRÜS
Bakan Koca sordu: 4, 3, 2 sizce ne demek?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.