Koronavirüs Korona günlerinde en çok arananlar

Korona günlerinde en çok arananlar

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği Başkanvekili Ahmet Muhammed Çalmuk korona günlerinde internette yapıaln en popüler ilk 10 aramanın EBA TV, La Casa De Papel, kısa çalışma ödeneği, açık kapı, Aytaç Yalman, Berat Kandili, Ziraat kredi başvuru, entübe ne demek, Halkbank kredi başvuru, ePttAVM olduğunu belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Korona günlerinde en çok arananlar
Korona günlerinde en çok Eba tv aratıldı.

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği (UDGD) Başkanvekili Ahmet Muhammed Çalmuk, Türkiye'nin korona günlerindeki internet davranışlarına ilişkin, "Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye genelinde internette yapılan en popüler ilk 10 arama; EBA TV, La Casa De Papel, kısa çalışma ödeneği, açık kapı, Aytaç Yalman, Berat Kandili, Ziraat kredi başvuru, entübe ne demek, Halkbank kredi başvuru, ePttAVM olmuştur." ifadesini kullandı.

Çalmuk, yaptığı yazılı açıklamada, dernek olarak "Kovid-19 ve Türkiye İnternet Alışkanlıkları Analizleri" çalışmasını hazırladıklarını bildirdi.

Araştırmaya göre, 17 Nisan'a kadar Instagram'da 2 milyondanfazla gönderinin #koronavirüs, #covid19, #koronatürkiye ve#koronagünleri etiketi ile paylaşıldığını aktaran Çalmuk, "Instagram'da #koronavirüs benzeri etiketlerle paylaşılan gönderiler 110milyon kadar bir etkileşim aldı. #evdekal, #evdekaltürkiyem,#evdehayatvar etiketleri ile 3 milyondan fazla gönderipaylaşıldı. Bu gönderiler 145 milyondan fazla gösterim aldı." ifadelerini kullandı.

Çalmuk, Türkiye'de #koronavirüs ve benzeri etiketlerle 6 milyondanfazla tivit atıldığını, atılan bu tivitlerin 1 milyardan fazla tık aldığını bildirdi.

Google Indeks'te genel olarak Kovid-19 ve benzeri aramagruplarını içeren 600 milyondan fazla içeriğin yüzde 57'sinin Googlekayıtlı haber siteleri tarafından üretildiğini aktaran Çalmuk, "Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye genelinde internette yapılan enpopüler ilk 10 arama; EBA TV, La Casa De Papel, kısa çalışmaödeneği, açık kapı, Aytaç Yalman, Berat Kandili, Ziraat kredibaşvuru, entübe ne demek, Halkbank kredi başvuru, ePttAVM olmuştur." ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.