Koronavirüs Koronadaşaşılıkuyarısı

Koronada şaşılık uyarısı

Koronavirüste yeni bir etki daha ortaya çıktı. Prof. Dr. Hüban Atilla, koronavirüsün şaşılığa neden olduğunu söyledi. Servislerde bu vakalarla sık karşılaştıklarını belirten Atilla, “Hafif geçirenlerde de rastlıyoruz. Sadece çocuklarda değil büyüklerde de görülüyor” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Koronada şaşılık uyarısı
Arşiv

Kovid-19’un şaşılığa da neden olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüban Atilla servislerinde bu vakalarla sık karşılaştıklarını belirterek, “Koronavirüsü illaki ağır atlatmak gerekmiyor, hafif geçirenlerde de rastlıyoruz.” dedi. Sağlık kongresi için Antalya’ya gelen Türk Oftalmoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Atilla, şaşılık üzerine bilimsel çalışmalar yürüttüğünü belirterek, şaşılığın toplumda yüzde 1-2 oranında daha çok çocuklarda görüldüğünü söyledi.

Korona hasar bırakıyor mu? Koronavirüs hastaları taburcu edildikten bir ay sonra tekrar incelendi
KORONAVİRÜS
Korona hasar bırakıyor mu? Koronavirüs hastaları taburcu edildikten bir ay sonra tekrar incelendi

VAKALARDA ARTIŞ OLDU

Koronavirüsün göz sorunlarına da neden olduğuna dikkati çeken Atilla, şunları kaydetti: “İlk başlarda ‘pembe göz’ dediğimiz çapaklanma, kızarıklık oluyordu. Sonraki dönemlerde koronavirüsün şaşılık da yaptığı tespit edildi. Servislerimize başvurularda, gözü hareket ettiren kaslarda felç nedeniyle ortaya çıkan şaşılıklar görüyoruz. Bize gelen vakalarda artış oldu. Literatüre de artan sayıda bildiriliyor. Önce tek tük vakalar oluyordu, artık seri şeklinde bildirilmeye başlandı. Koronavirüs sadece çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabiliyor. Koronavirüsü illaki ağır atlatmak gerekmiyor, hafif geçirenlerde de rastlıyoruz.”

KALICI HASARLA KARŞILAŞMADIK

Koronavirüs nedeniyle yaşanan şaşılığın iki, üç ayda düzelebildiğini vurgulayan Atilla, Kovid-19’dan dolayı şu ana kadar gözlerde kalıcı bir hasarla karşılaşmadıklarını ancak dikkatli olmak gerektiğini söyledi. Atilla, sağlıksız beslenme, gün ışığından az yararlanma, sporun az yapılmasının da göz hastalıklarına neden olabildiğini vurgulayarak, “Göz sağlığını korumak için koronavirüsten korunmak, sağlıklı beslenmek, en az bir saat gün ışığından yararlanmak, bilgisayarı kol mesafesinde tutmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Koronavirüs bıraktığı hasarlara dair yeni bir araştırma: New York'taki bir hastanede Kovid-19 hastalarının yarısı diyalize bağlandı
KORONAVİRÜS
Koronavirüs bıraktığı hasarlara dair yeni bir araştırma: New York'taki bir hastanede Kovid-19 hastalarının yarısı diyalize bağlandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.