Koronavirüs Koronavirüs salgınında bir ilk Çocuklar için toplu aşılama

Koronavirüs salgınında bir ilk: Çocuklar için toplu aşılama

Küba, tüm çocuklar için toplu bir koronavirüs aşı programı başlatan ilk ülke oldu. Çocukların virüse karşı tam olarak aşılanmış sayılmaları için üç doz almaları gerekecek. Ayrıca ülkede aşılama kampanyasında kendi ürettiği aşıları kullanılıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Koronavirüs salgınında bir ilk: Çocuklar için toplu aşılama
Arşiv

Nüfusunun yüzde 90'ını aşılama çabasını sürdüren Küba, çocuklar için ilk toplu COVID-19 aşı kampanyasını başlattı. TRT Haber'in aktardığına göre; Küba istatistiklerine göre, en az 117 bin 500 çocukta koronavirüs tespit edildi. Küba Sağlık Bakanı Jose Portal Miranda, çocuklar için virüs vakalarının artmasının "endişe verici" olduğunu belirtti.

  • Küba'daki çocuklar arasında vakalarının artması, yetkililerin bu ayın başlarında okulları yeniden açma planlarını ertelemesine neden olmuştu.

Küba’da halk sokağa döküldü: Son 27 yılın en büyük gösterileri
DÜNYA
Küba’da halk sokağa döküldü: Son 27 yılın en büyük gösterileri

Kendi ürettiği aşıları kullanıyor

Eğitim Bakan Yardımcısı Eugenio González, ebeveynlerin çocuklarına okula dönmek için aşı yaptırmak zorunda olmadıklarını, ancak halkı çocuklarını aşılamaya çağırdıklarını ve yüzde 100 Küba menşeli aşıları olduğunu söyledi. Küba Soberana-2 ve Abdala isimleri verilen iki ayrı COVID-19 aşısı geliştirdi.

  • Ülkede 2 ila 18 yaşındaki çocuk ve gençlere Soberan-2, yetişkinlere ise Abdala aşısı yapılıyor. Bu aşılar henüz uluslararası kurumlar tarafından onaylanmadı.

Küba'da kriz: Salgın ve gıda kuyruklarını protesto ettiler
FOTOĞRAF 5
Title
Koronavirüs salgınıyla kötüleşen ekonomik durumu ve azalan özgürlük ortamını protesto eden halk, ‘özgürlük’ ve Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’i istifaya çağıran sloganlar atarak başkent Havana sokaklarında yürüdü.
Title
Çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce kişilik gruba polis göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunurken en az 30 kişinin gözaltına alındığı görüldü.
Title
Müdahale edenler içinde üniformalı polislerin yanı sıra sivil kıyafetli kişilerin olması dikkat çekti. Ayrıca Diaz-Canel’in devrimcileri eylemcilerle yüzleşmeye çağırması üzerine yaklaşık 300 kişilik grup Küba bayraklarıyla karşı protesto düzenledi.
Title
Title
Küba'da kriz: Salgın ve gıda kuyruklarını protesto ettiler
Küba'da son yılların en büyük hükümet karşıtı protesto gösterisi düzenlendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.