Koronavirüs Yurt dışından gelen yolculara PCR test zorunluluğu

Yurt dışından gelen yolculara PCR test zorunluluğu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, yurt dışından gelen yolcuların PCR testi yaptırmasının zorunlu hale geldiğini duyurdu. Salgının kontrolüne yönelik en güncel bilimsel gelişmeleri takip ettiklerini ve tedbirleri aldıklarını belirten Bakan Koca'nın açıklamasında, "Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler, Türkiye'ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler, ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır" ifadeleri yer aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Yurt dışından gelenlere PCR testi zorunlu mu: Bakan Kocanın PCR testi açıklaması
Fotoğraf: Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık'tan itibaren de hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerektiğini bildirdi.

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 80 milyonu geçti
KORONAVİRÜS
Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 80 milyonu geçti
  • Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, dünyayı tehdit etmeyi sürdüren Kovid-19 salgınının kontrolüne yönelik en güncel bilimsel gelişmeleri takip ettiklerini ve tedbirleri aldıklarını belirtti.

Bakan Selçuk: Kovid-19’la mücadeleye Aile Bakanlığı'nın sağladığı destek tutarı 45 milyar liraya ulaştı
EKONOMİ
Bakan Selçuk: Kovid-19’la mücadeleye Aile Bakanlığı'nın sağladığı destek tutarı 45 milyar liraya ulaştı

Tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurt dışından gelişlerde yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu aktaran Koca, şunları kaydetti:

Test sonucu yoksa yolculuk iptal

  • "28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye'ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir."

Evden çıkmadan koronavirüse yatkın olup olmadığınızı öğrenmek mümkün mü?
KORONAVİRÜS
Evden çıkmadan koronavirüse yatkın olup olmadığınızı öğrenmek mümkün mü?

İngiltere ve Danimarka'dan gelecek yolculara uyarı THY'den uyarı: 7 gün izolasyona girilecek
KORONAVİRÜS
İngiltere ve Danimarka'dan gelecek yolculara uyarı THY'den uyarı: 7 gün izolasyona girilecek

İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'dan gelenlere sıkı takip

Bakan Koca, son dönemde İngiltere'deki vaka artışları ile ilişkili olduğu bildirilen, mutasyona uğramış SARS-CoV-2 virüsünün Danimarka ve Güney Afrika'da da görüldüğünü hatırlatarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  • "Virüsün bu yeni değişkeninin ülkemize girişini önlemek için son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'da bulunan ve Türkiye'ye gelen kişiler ise hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecek hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacaktır. Karantinanın 7'nci gününde yapılacak olan 2'nci testleri de negatif çıkarsa karantinaları sonlandırılacak, pozitif çıkarsa tedavi altına alınacaklardır."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.