Ramazan Pakistanlılar yasak endişesiyle bayram öncesi market ve pazarlara koştu
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İSTANBUL

Pakistanlılar yasak endişesiyle bayram öncesi market ve pazarlara koştu

Pakistan’ın birçok bölgesinde, koronavirüs ile mücadele kapsamında 8-16 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulama kararı almasının ardından Pakistanlılar, Ramazan Bayramı öncesi alışverişleri için market ve pazarlara hücum etti, sokaklarda insan seli meydana geldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Pakistanlılar yasak endişesiyle bayram öncesi market ve pazarlara koştu
Market ve pazarlara hücum eden vatandaşlar, Pakistan sokaklarında insan seli oluşturdu.

Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında Pakistan’ın birçok bölgesinden, sokağa çıkma kısıtlaması kararı geldi. Pakistanlı hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Covid-19’a karşı 8-16 Mayıs tarihleri arasında ülkenin birçok bölgesinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulama kararı aldı.

Ramazan Bayramı günlerinin de dahil olduğu kısıtlama sürecinde ülkede açık olmasına izin verilecek işletmeler arasında ise, eczaneler, tıbbi tesisler, aşılama merkezleri, akaryakıt istasyonları, lastik tamir atölyeleri, süt ürünleri dükkanları, paket servisler ve eve teslim yöntemi ile e-ticaret, elektrik, doğal gaz, internet ve telekomünikasyon ağları ile medya kurumları yer alıyor.

Sebze ve meyve dükkanları, kasaplar, bakkallar, fırınlar ve tatlıcılar ise günlük olarak yerel saat 18.00’a kadar açık olacak.

Sokaklarda kısıtlama öncesi insan seli meydana geldi

Pakistan’da 8 Mayıs’ta başlayacak olan kısıtlama kararının ardından bayram öncesi alışverişler için market ve pazarlara hücum eden vatandaşlar, Pakistan sokaklarında insan seli oluşturdu.

Sosyal mesafe ve birçok Covid-19 önlemini çiğneyen birçok vatandaşın, yollarda araç geçişlerine engel olması sonucu ülkenin birçok bölgesinde araç trafiği ise durma noktasına geldi.

Pakistan’da son 24 saatte 4 bin 198 yeni vaka tespit edildi

Pakistan Ulusal Komuta ve Operasyon Merkezi (NCOC) tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte yapılan 46 bin 467 Covid-19 testinde, 4 bin 198 yeni vakanın tespit edildiği ve toplam vaka sayısının 845 bin 833’e yükseldiği kaydedildi. NCOC, testlerdeki ulusal pozitiflik oranının yüzde 9,03 ’e ulaştığını bildirdi. NCOC, son 24 saatte 108 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini, Covid-19 kaynaklı toplam can kaybının 18 bin 537’ye yükseldiğini belirtti.

NCOC, son 24 saatte 4 bin 397 kişinin iyileştiğini ve aktif Covid-19 hasta sayısının 84 bin 172 olduğunu belirtti.

İsrail kendi bebeklerini de öldürmüş

İsrail kendi bebeklerini de öldürmüş

ABD Başkanı Biden, İsrail’in saldırılarını haklı çıkarmak için “Hamas’ın bebeklerin başını kestiği yalanını” dillendirdi. Başı kesik bebekler 2 aydır bulunamadı ama İsrail’in kendi bebeklerini öldürdüğü ortaya çıktı. Yeni yayınlanan 14 Ekim tarihli videoda İsrailli Albay Golan Vach arkasındaki evde bulunan 8’i bebek 15 kişinin tank ateşiyle öldüğünü itiraf ediyor.
ABD’nin stokları bitiyor mu?

ABD’nin stokları bitiyor mu?

Gazze’yi 2 aydır bombalayan İsrail uçaklarında son günlerde sadece ABD deniz piyade güçlerinin envanterinde bulunan gri termal boyalı bombalar görülmeye başlandı. Bu durum, İsrail’e 200 uçakla on bin ton bomba veren ABD’nin de stok sorunu yaşadığı ve doğrudan muharip birliklerin stoklarını devreye soktuğu şeklinde yorumlanıyor.
Starbucks borsada eriyor

Starbucks borsada eriyor

İsrail'e desteği nedeniyle boykot edilen ABD'li kahve zinciri Starbucks, isçiler de greve gidince çöktü. Borsada şirketin piyasa değeri 12 milyar dolar geriledi.

Sözde güvenli bölgeydi

Sözde güvenli bölgeydi

İsrail birkaç hafta önce ‘güvenli bölge’ ilan ettiği Han Yunus’ta tank destekli saldırılarını yoğunlaştırdı. Böylece Gazze’de Filistinlilerin gidebileceği güvenli nokta kalmadı. Ağır bombardımanın ardından kuzeyden Gazze’nin orta kesimine itilen Filistinliler sonra Han Yunus'a şimdi de Refah’a itiliyor. Bu 3. aşamanın başladığı anlamına geliyor.

Cüret ederse belini doğrultamaz

Cüret ederse belini doğrultamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki Hamas üyelerine suikast planlayan İsrail istihbarat servisi Mossad’ı sert şekilde uyardı. Katar dönüşü soruları cevaplayan Erdoğan, "Türkiye’ye, Türklere karşı böyle bir adımı atmaya cüret ederlerse bedelini, bir daha bellerini doğrultamayacak surette, ödemeye mahkum olurlar" dedi. Kabine toplantısı sonrasında da Gazze katliamına dikkat çeken Erdoğan, İsrail yönetimini topa tuttu: "İsrail, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Filistin'de uyguladığı zulmün hesabını verecek. Bundan kaçış yok, Netanyahu nereye kaçar bilemiyorum. İsrailli yöneticiler, er ya da geç tarihin çöplüğündeki yerlerini alacaklar."
ABD’nin soykırıma desteği iğrenç

ABD’nin soykırıma desteği iğrenç

Pink Floyd’un solisti Roger Waters, İsrail’in Filistinlilere nasıl davrandığını iyi bildiğini ve biz konuşurken onların Gazze’de soykırım yaptığını söyledi. Waters, Batı’nın duruşunu ise şöyle eleştirdi: Dünyanın en güçlü imparatorluğu (ABD) tarafından alkışlanıyor olması inanılamayacak kadar iğrenç. (Batı) Nasıl olur da hâlâ İsraillileri mağdur olarak göstermeye çalışabilir?
Asgari ücrette yüzde 312 reel artış

Asgari ücrette yüzde 312 reel artış

Enflasyon oranlarının üzerinde ilerleyen asgari ücret, son 21 yılda reel olarak yüzde 312 arttı. Asgari ücrete en yüksek zam yüzde 107,3 ile 2023’te yapıldı. Asgari ücret, 2023'ün ikinci yarısında yüzde 34 ara zamla net 11 bin 402 liraya çıkarıldı. Yeni yılda uygulanacak asgari ücretle ilgili görüşmeler 11 Aralık'ta başlayacak.
Siyonizm’i eleştirmek antisemitizm

Siyonizm’i eleştirmek antisemitizm

Batı, İsrail lobisine teslim oldu. ABD Temsilciler Meclisi, Siyonizm karşıtlığını antisemitizmle bir tutan kararı 14’e karşı 311 oyla aldı. Katliamlara koşulsuz destek veren Almanya’da ise Saksonya-Anhalt eyaleti, vatandaşlığa başvuranlardan “İsrail’in var olma hakkını destekliyorum” şeklinde yazılı beyan istiyor.
İYİ Parti'de hedef yüksek oy

İYİ Parti'de hedef yüksek oy

İttifaksız seçim kararı alan İYİ Parti, stratejiyi daha yüksek bir oy oranına ulaşma üzerine kurdu. İYİ Parti, bir önceki seçimlerdeki aldığı yüzde 9,7 oyu aşarak, “CHP’nin yanında değiliz, onun rakibiyiz” mesajını vermek istiyor.
‘Dijital telif’ daveti

‘Dijital telif’ daveti

ABD’li bilişim devi Google, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na davet edildi. Komisyon, dijital platformlarda haksız rekabetin önlenmesi, haberin telifinin korunması ve Google gibi platformlardan telif geliri alınabilmesine imkan sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalışıyor.
60 yıl sonra dönüyorlar

60 yıl sonra dönüyorlar

Burdur Gölhisar'daki Boubon Antik Kenti'nin 60 yıl önce yağmalanması sonucu ABD'ye kaçırılan 41 Roma dönemi eseri, Türkiye'ye iade edildi. New York Türkevi'nde sergilenen eserler arasında heykeller, kaplar ve figürinler, Kiliya tipi idol başları bulunuyor.
Boğaziçi’nde Filistinli açılış

Boğaziçi’nde Filistinli açılış

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın bu yıl 11.’sini düzenlediği Boğaziçi Film Festivali yarın akşam Atlas Sineması’nda başlıyor. Gazze’deki katliama dikkat çekmek için zengin bir Filistin seçkisi sunan festivalin açılışı da BAFTA ödüllü Farah Nabulsi’nin “The Teacher”ı ile olacak.
Vurgunda kırılma Anı 11 Ocak

Vurgunda kırılma Anı 11 Ocak

Fon vurgunu davasının tutuklu sanığı Seçil Erzan'ın yazışmaları, kurduğu sistemin ocak ayında çökmeye başladığını ortaya koydu. Erzan, “Diba” isimli biriyle 11 Ocak 2023 tarihli yazışmasında, üstlerinin “onlardan habersiz iş yaptığını anladığını” ve “Olayı büyütürlerse çok kötü olur” ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.