Ramazan Tarihi fırında Ramazan mesaisi
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Tarihi fırında Ramazan mesaisi

Sakarya'da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tarihi fırında çalışan ustalar, oruçlarını aksatmadan yoğun sıcak altında zorlu ramazan mesailerine devam ediyor.

Haber Merkezi AA
Ustalar, yaklaşık 300 derece sıcaklıkta oruç ibadetlerini aksatmadan yerine getiriyor.
Ustalar, yaklaşık 300 derece sıcaklıkta oruç ibadetlerini aksatmadan yerine getiriyor.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde bir asırdan fazladır çalışmaya devam eden tarihi fırında oruçlarını aksatmadan akşama kadar aralıksız çalışan işçiler, yoğun sıcağa rağmen zorlu ramazan mesailerini sürdürüyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla Tarihi Uzun Çarşı'da bulunan fırına gelen ustalar, "Bismillah" diyerek hünerli elleriyle hamur yoğurmaya başlıyor. İftar saatinin yaklaşmasıyla mesaileri daha da artan ustalar, yaklaşık 300 derece sıcaklıkta zor olsa da oruç ibadetlerini aksatmadan yerine getiriyor. Vatandaşların lezzetli ekmek tüketebilmesi için yoğun sıcak altında çalışan ustalar, zorlu ramazan mesailerine devam ediyor.

"Eski fırın olması müşteri ilgisini artırıyor"

25 yıldır tarihi fırında çalışan pide ustası Yusuf Eker (63) yaptığı açıklamada, tarihi fırın olması hasebiyle insanların ramazanda ve diğer günlerde yoğun ilgi gösterdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müşterimiz geliyor, selam verdikten sonra, 'Ağabey, burası kaç yıllık?' diyor. Ben de, 'Tarihini biz de bilmiyoruz ama beni sorarsan 25 yıldır burada çalışıyorum. Tarihini bilme şansım yok, bilen de yok.' diyorum. Ama Ermeniler'den kaldığı söyleniyor. Köy ekmeği diye bir ekmek yapıyoruz. Müşterimiz Serdivan'dan kalkıp bir ekmek almak için tarihini de göz önünde bulundurarak buraya geliyor. Buranın çok eski fırın olması müşteri ilgisini artırıyor."

"Millet kıymalıyı, ramazan pidesini özledi"

Pide ustası Varol Birşen de ramazanın ilk günleri olması nedeniyle ramazan pidesine yoğun ilgi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

REKLAM

"Millet kıymalıyı, ramazan pidesini özledi, biz de yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizim için yoğunluk biraz başladı. Sabahtan başlıyoruz, sıcak sıcak çıkarıyoruz. Ramazan pidesi, kıymalı, peynirli pide, iskender ve döner pidesi ile çeşitli ekmekler yapıyoruz."

Refah Sınır Kapısı ramazan ayı için açıldı
RAMAZAN
Refah Sınır Kapısı ramazan ayı için açıldı

Sivrihisar Ulu Camii
RAMAZAN
Sivrihisar Ulu Camii

Ramazan ayında çocuk olmak
RAMAZAN
Ramazan ayında çocuk olmak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.