Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji 18 yaşındaki genç Applea 1 milyar dolarlık dava açtı
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

18 yaşındaki genç Apple'a 1 milyar dolarlık dava açtı

Apple yeni bir dava haberiyle gündemde. ABD’li teknoloji devine 1 milyar dolarlık dava açan 18 yaşındaki genç Apple Store’daki yüz tanıma sisteminin hatalı olduğunu iddia etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Apple Store mağazası dışındaki Apple logosu.
Apple Store mağazası dışındaki Apple logosu.

Apple, 1 milyar dolarlık davayla karşı karşıya. New York şehrinde yaşayan 18 yaşındaki genç, Apple’a yüz tanıma sisteminin yanlış tutuklanmaya sebebiyet vermesi nedeniyle dava açtı. Geçtiğimiz yılın son aylarında Apple Store’lar bir hırsızlık olayıyla gündeme gelmişti. Dava da bu olaydan sonra başladı.

Apple Store’un başı hırsızlarla dertte
TEKNOLOJİ
Apple Store’un başı hırsızlarla dertte

Hırsızlık operasyonunda Apple Store aynı anda beş kişi tarafından soyulmuştu. New York’taki bir AVM’de yer alan Apple Store mağazasına giren beş hırsız güvenlik kameralarına yansımıştı. Olay sonrasında polis Apple mağazalarının yüz tanıma sisteminden faydalanarak hırsızları yakaladı.

Apple yüz tanıma sisteminin hata yapması sonucunda 1 milyar dolarlık dava açıldı. Yanlış kişinin tutuklandığı olayda polisler, asıl hırsızı ellerinden kaçırdı. Apple’ın gözetim kayıtlarını inceleyen bir dedektifin tutuklanan kişinin hırsız olmadığını ortaya çıkarmasıyla masum genç serbest kaldı. 18 yaşındaki genç ise direkt olarak Apple’a dava açtı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.