TeknolojiLG G6nın işlemcisinde sürpriz gelişme

LG G6'nın işlemcisinde sürpriz gelişme

LG'nin MWC 2017 Fuarı'nda tanıtacağı yeni amiral gemisi G6'nın yonga seti belli oldu. LG G6'da beklenenin aksine Snapdragon 835 yerine 821 yer alacak. Güney Koreli teknoloji devi böylece amiral gemisini piyasaya daha erken çıkarmayı ve rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
LG G6, V20'de olduğu gibi metal kasa tasarımına sahip olacak.
LG G6, V20'de olduğu gibi metal kasa tasarımına sahip olacak.
İspanya'nın Barcelona kentine düzenlenecen MWC 2017 Fuarı'ndan bir gün önce, 26 Şubat'ta tanıtılacak olan LG G6'da kullanılacak yonga setine dair ilginç bir gelişme yaşandı. Birçok kişi G6'nın, Qualcomm'un yeni yonga seti Snapdragon 835 ile birlikte geleceğini öngörüyordu. Fakat LG'nin yeni amiral gemisinin Snapdragon 821 yonga setine sahip olacağı belirlendi.

Bildiğimiz üzere Snapdragon 821 ilk kez Google Pixel ile kullanılmaya başlamıştı. Lakin Google Pixel ile LG G6'nın tanıtımı arasında yaklaşık 6 ay bulunuyor. Peki, LG G6'da Snapdragon 835 yerine neden 821 tercih edecek? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Rakiplerinden erken davranarak ön plana çıkmak için…

Güney Koreli teknoloji devi, G6 ile büyük bir çıkış yakalamayı hedefliyor. G5'teki modüler tasarımıyla istediğini alamayan LG, G6'ya çok büyük yatırım yapmış durumda. Zira gelen sızıntı bilgiler doğrultusunda telefonun ekran çerçeve oranının çok büyük oranda arttığını, su geçirmez olduğunu ve kasasının çok daha sağlam olacağını öğrendik. G6'yı tanıtmak ve satışa sunmak için sabırsızlanan LG, Snapdragon 835 yüzünden geç kalmak istemiyor.

LG G6'nın ekran/çerçeve oranının yüzde 90'a yakın olması bekleniyor. Telefonda modüler tasarımdan vazgeçilecek ve suya karşı dayanıklı olacak.


Samsung'un FinFET teknolojisiyle üretilen 835 için henüz yeterli stok bulunmuyor. Hatta bu nedenle Snapdragon 835'li Samsung Galaxy S8'lerin de piyasaya gecikmeli çıkacağı ifade ediliyor. LG ise 835 için beklerse, G6 modeli Galaxy S8 ile yakın tarihlerde piyasaya çıkmış olacak. Böylece S8'in gölgesinde kalacak. LG burada akıllı bir hamle yaparak G6'da Snapdragon 821 kullanarak piyasaya erken çıkarmayı hedefliyor.

Bildiğimiz üzere Snapdragon 821 günümüzde en kuvvetli yonga setleri arasında yer alıyor. Her ne kadar Snapdragon 835, 10nm teknolojide üretilecek olsa da, LG piyasaya erken çıkmak pahasına aradaki performans kaybını göze alıyor.

LG G6'nın şu özelliklere sahip olması bekleniyor:

  • Ekran: 5.7 inç 2K çözünürlüğünde IPS ekran (18:9)
  • Kasa: %90'a varan ekran/çerçeve oranı
  • Yonga seti: Qualcomm Snapdragon 821
  • Bellek: 4GB veya 6GB RAM
  • Depolama alanı: 64GB/128GB
  • Kamera: 16MP f/1.8 çift arka kamera, 12MP ön kamera
  • Diğer özellikler: IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık
Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı
Dünya

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı

Irak, DEAŞ sonrası askeri gücünü artırmak için Rusya'dan sipariş ettiği 73 T90s tankından 36'sının teslim aldı.
Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı
Gündem

Şehit Halisdemir'in 'vur' emri aldığı son görüntüler ortaya çıktı

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki son görüntüleri ortaya çıktı.
Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı
Teknoloji

Türk öğrenciler NASA uzmanını şaşırttı

NASA'da asteroitler ve göktaşları üzerine araştırma yapan Dr. Michael Zolensky, Türkiye'deki lise ve üniversite öğrencilerinin uzaya ilgisine çok şaşırdığını belirtti.
Eskişehirspor'un stat ismi Erdoğan'dan
Spor

Eskişehirspor'un stat ismi Erdoğan'dan

Eskişehirspor'da başkan Halil Ünal, stadın isim sponsorluğu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir görüşme yaptıklarını söyledi. Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isim sponsorluğunun bir Eskişehir firması olarak ETİ’ye yakışacağını uygun gördüğünü söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.